Na srpsku oblast Zapadnu Slavoniju, koja je bila sastavni deo Republike Srpske Krajine i pod zaštitom UN (Sektor "Zapad"), hrvatske oružane snage izvršile su agresiju.

Snage UN tada su se jednostavno povukle i ostavile srpsko stanovništvo na milost i nemilost hrvatskim jedinicama.

Srbi Zapadne Slavonije krenuli su tada u egzodus spasavajući živote, a na putu prema "mostu spasa" preko reke Save, koji vodi u Republiku Srpsku, kolone srpskih izbeglica sustizale su avionske bombe, maljutke iz helikoptera, topovske granate i snajperski meci.

Pripadnici Hrvatske vojske su izveli snažan napad na putu Okučani-Stara Gradiška, kod sela Novi Varoš s ciljem presecanja izbegličke kolone, u kojoj se kretalo srpsko civilno stanovništvo Zapadne Slavonije.

Hrvatske snage granatirale su izbegličke kolone i zasipale ih avionskim bombama kao što će to činiti i par meseci kasnije u zločinačkoj akciji "Oluja".

"Bljesak" - zločin o kom Hrvatska ćuti

Nemilosrdno su ubijali stanovništvo u koloni, koju su u prvom redu činili žene, deca i starci. Oni su bežali iz svojih domova u automobilima, na traktorima, zaprežnim vozilima, biciklima...

Razbacani leševi, unakažena tela žena, dece i starijih osoba, prevrnuti traktori, konjske zaprege i stvari - prizori su koji su se 1. i 2. maja 1995. godine mogli videti u naselju Nova Varoš u Hrvatskoj, kao i duž magistralnog puta Okučani-Stara Gradiška-Gradiška.

Na ovom putu su ostale stotine leševa, kao i ostaci vozila, koje su hrvatske vlasti danima uklanjale spaljujući leševe, što se moglo osetiti i na drugoj strani Save, na teritoriji Republike Srpske.

Ranjenici su gaženi tenkovima, streljani, klani, a nakon masakra, hrvatske jedinice uklonile su tela pobijenih bagerima i oprale cestu šmrkovima vatrogasnih kola.

Oluja - Ovim se i dalje Hrvati diče (VIDEO)

Pripadnici argentinskog kontingenta Unprofora posvedočili su tada da su hrvatske snage cisternom spirale krv s asfalta na putu prema naselju Nova Varoš. Kasnije je ovaj put presvučen novim slojem asfalta kako bi bili sklonjeni svi tragovi ovog zločina.

O stradanju srpskog stanovništva u ovoj koloni govorili su brojni svedoci, koje su saslušale istražne sudije u tadašnjoj SR Jugoslaviji i Republici Srpskoj, gde su ta lica pronašla smeštaj.

U predratnom periodu u zapadnoj Slavoniji bilo je 121.000 Srba, a danas jedva da ih živi oko 17.000.

Za velike zločine, ubistva, uništavanje imovine i etničko čišćenje nije odgovarao nijedan politički niti vojni zvaničnik Hrvatske.

-----------------------------------------

Aplikacija MONDA ponovo na Google Play Store! PREUZMITE JE!