• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Alhemičari! Troškovi po domaćinstvu veći od zarade

Izvor MONDO/Tanjug

Mesečni rashodi po domaćinstvu u Srbiji u proseku su veći za 1.300 dinara od prihoda. Evo koliko smo zarađivali, a koliko trošili u prvom tromesečju ove godine i za šta smo najviše novca izdvajali.

 Prihodi po domaćinstvu 60.065 dinara, rashodi 61.370 Izvor: Mondo/ Stefan Stojanović
Izvor: Mondo/ Stefan Stojanović

Prosečna mesečna raspoloživa sredstva po domaćinstvu u Srbiji iznosila su 60.065 dinara u prvom kvartalu 2017. godine, dok su rashodi u proseku bili 61.370 dinara, saopštio je Republički zavod za statistiku.

Navodi se da su prosečni prihodi domaćinstava nominalno bili niži za 0,9 odsto, a rashodi za 0,2 odsto u odnosu na četvrti kvartal 2016. godine.

Najviše novca odlazi na ovo:

Domaćinstva u Srbiji najviše novca potroše na hranu i bezalkoholna pića (34,3 odsto udela u ličnoj potrošnji) i za stanovanje, vodu, električnu energiju, gas i ostala goriva - 17,7 odsto. Za odeću i obuću troši se u proseku oko 5,4 odsto prihoda.

U poređenju sa istim lanjskim tromesečjem, domaćinstva su imala na raspolaganju nominalno za 1,5 odsto više sredstava, dok su im izdaci porasli za 1,2 odsto.

Najveći udeo u raspoloživim sredstvima u prvom kvartalu imali su prihodi iz redovnog radnog odnosa - 49,5 odsto, zatim penzije 31,7 odsto, prihodi od poljoprivrede, lova i ribolova 4,3 odsto i naturalna potrošnja 3,7 odsto.

Ostala primanja su učestvovala u ukupnim prihodima domaćinstava sa 3,2 odsto, prihodi van redovnog radnog odnosa sa 2,5 odsto, a primanja od socijalnog osiguranja sa 2,5 odsto.

Evo koliko Srbi troše u odnosu na Evropljane

Kada je reč o najvećim udelima u ličnoj potrošnji domaćinstava, posle izdataka za hranu i bezalkoholna pića, te za stanovanje, vodu, električnu energiju, gas i ostala goriva, slede izdaci za transport - 9,0 odsto, za ostale lične predmete i ostale usluge - 6,0 odsto, za odeću i obuću - 5,4 odsto, za komunikacije - 5,2 odsto, za rekreaciju i kulturu - 4,5 odsto, za alkoholna pića i duvan - 4,4 odsto, za opremu za stan i tekuće održavanje - 4,4 odsto, za zdravlje - 4,4 odsto, a 4,7 odsto čine izdaci za ostale grupe lične potrošnje.

Anketom Republičkog zavoda za statistiku bilo je obuvaćeno 1.590 domaćinstava.

Komentari 3

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Madafaka

Ali zato smo dužni jedno 20 god. unapred sa raznim kreditima koji su podignuti za egzistenciju,a ne za napredak.odlozeno plaćanje ,dozvoljeni minusi,....

Polidor

Da u zemlju ne ulazi godisnje oko 6 milijardi evra od nasih ljudi koji rade u inostranstvu Srbija bi pored ovoliko lopovluka, monopola i diktature bila najsiromasnija zemlja sveta, a narod bi se tukao oko kontejnera jer ni tada ne bi znali da izadju na ulice i protestuju.

Александар

@Polidor Ај да не претерујемо...има и тога, али друга страна ''алхемије'' је да многи имају реалну плату већу од пријављене, што је опет нека друга прича.

special image