Sve o žrebu srpskih klubova za LŠ i LE!

Autor:

Srpski timovi će ovog ponedeljka saznati prve rivale u kvalifikacijama za Ligu šampiona, odnosno Ligu Evrope. Pročitajte potencijalne protivnike, vreme žreba, datume prvih mečeva...

Sve o žrebu srpskih klubova za LŠ i LE! Foto: MN Press

Sve oči uprte su u Nion i u kuglice u kojima se nalaze imena velikog broja klubova!

U sedištu UEFA se ovog ponedeljka održava žreb za prve dve kvalifikacione runde Lige šampiona i Lige Evrope u kojima Srbija ima četiri predstavnika: šampion Superlige Partizan počinje "trku" za najjače evropsko takmičenje iz drugog kola, dok Crvena zvezda, Vojvodina i Mladost iz Lučana čekaju imena rivala sa kojima će se sastati u prvom, pa potom i u eventualnom drugom kolu.

Sa koeficijentom
16.075 Partizan je donjoj polovini "povlašćenog" šešira za Ligu Šampiona i njihovi potencijalni protivnici su sledeći timovi:

Žilina
(Slovačka), Žalgiris (Litvanija), Dandalk (Irska), Vardar (Makedonija), Didelanž(Luksemburg), Kukeši (Albanija), Zrinjski (BiH), Budućnost (Crna Gora), Honved(Mađarska), IFK (Finska), Spartaks (Letonija) i Samtredija (Gruzija), kao i bilo koji od timova iz prve runde kvalifikacija u kojoj učestvuju: Nju Sejnts (Vels), Linfild (Severna Irska), Vikingur (Farska Ostrva), Hibernijans (Malta), Santa Koloma (Andora), Alakškert (Jermenija), La Fiorita (San Marino), Europa (Gibraltar), Talin (Estonija) i Trepča (tzv. Kosovo), mada je verovatno da će ovaj par, iz političkih razloga, biti izbegnut na samom žrebu.

Uoči samog žreba, koji je u podne, UEFA će timove koji konkurišu za drugo kolo Lige šampiona podeliti u tri grupe, najviše gledajući kriterijum kvaliteta, pa će spisak potencijalnih protivnika Partizana biti smanjen za dve trećine.

Mušema Musema Liga šampiona Foto: MN Press


Moguće je i da crno-beli za protivnika dobiju tim koji igra prvo kolo kvalifikacija i da će onda morati da sačekaju epilog, odnosno revanš tog susreta (5. jul).

Prve mečeve će Partizan odigrati 11. ili 12. jula, dok su revanši na programu nedelju dana kasnije.


Žreb za Ligu Evrope je nešto komplikovaniji pre svega zbog većeg broja timova.

Sva tri srpska predstavnika u ovom takmičenju počinju od prvog kola kvalifikacija, ali su Vojvodina (9.075) i Crvena zvezda (7.325) povlašćeni u dve runde, dok je nepovlašćena Mladost iz Lučana (3.075), očekivano, u svom istorijskom prvom nastupu u Evropi.

I uoči žreba za Ligu Evrope UEFA će napraviti deset manjih grupa sa po četiri ili pet mogućih protivnika na osnovu kvaliteta timova. Odnosno, po šest grupa sa po pet ili šest mogućih protivnika kada je u pitanju druga runda kvalifikacija za masovnije evropsko takmičenje.

Prvi mečevi igraju se 29. juna, a revanši sedam dana kasnije, dok su utakmice druge runde kvalifikacija zakazane za 13. jul, odnosno revanš je 20. jula.

Potencijalni protivnici Vojvodine i Crvene zvezde u prvoj rundi kvalifikacija su:

Irtiš Pavlodar (Kazahstan), Široki Brijeg (Bosna i Hercegovina), Fola Eš (Luksemburg), Diferdanž (Luksemburg), Škendija (Makedonija), Gorica (Slovenija), Sutjeska (Crna Gora), Pjunik (Jermenija), Partizani (Albanija), Šamrok Rovers (Irska), Flora (Estonija), Čikura (Gruzija), Linkoln red imps (Gibraltar), Jelgava (Letonija), SJK Sajnejoki (Finska), Kork siti (Irska), Zeta (Crna Gora), Toršavn (Farska Ostrva), Ružomberok (Slovačka), Deri siti (Irska), Lipaja (Letonija), Zarija (Moldavija), VPS Vasa (Finska), Valur (Island), Vašaš (Mađarska), Atlantas (Litvanija), Suduva (Litvanija), Tirana (Albanija), Gandžasar Kapan (Jermenija), Torpedo Kutaisi (Gruzija), Trakai (Litvanija), Tre Pene (San Marino), Bala taun (Vels), Dinamo Batumi (Gruzija), NSI Runavik (Farska Ostrva), Balzan (Malta), Konah’s ki (Vels), Bangor siti (Vels), Santa Koloma (Andora), Progres Niderkorn (Luksemburg), Pelister Bitola (Makedonija), Folgore (San Marino), Florijana (Malta), Kolerejn (Severna Irska), Balimena junajted (Severna Irska), Sent Đulija (Andora), KI Klaksvik (Farska Ostrva), Sent Džosef’s (Gibraltar) i Priština (tzv. Kosovo).

U drugoj rundi kvalifikacija potencijalni protivnici Vojvodine i Zvezde su:

Kairat (Kazahstan), Osijek (Hrvatska), Sarajevo (Bosna i Hercegovina), Rejkjavik (Island), Norčeping (Švedska), Milsami Orhei (Moldavija), Bnei Jehuda (Izrael), Lingbi BK (Danska), Kalju Nome (Estonija), Željezničar (Bosna i Hercegovina), Botev Plovdiv (Bugarska), Olimpija (Slovenija), Valeta (Malta), Vaduc (Lihtenštajn), Jagielonija (Poljska), Levski (Bugarska), CSKA Sofija (Bugarska), Stjarnan (Island), Haugesund (Norveška), Domžale (Slovenija), Ordabasi (Kazahstan), Levadija (Estonija), Dinamo Brest (Belorusija), Ostersunds (Švedska), Ferencvaroš (Mađarska), Krusauders (Severna Irska), Rabotnički (Makedonija), Rendžers (Škotska), Širak (Jermenija), Bran (Norveška), Dačija (Moldavija), Mladost (Crna Gora), Zira (Azerbejdžan).

Liga Evrope, mušema Liga Evrope, pokrivalice za Ligu Evrope, pokrivalica Foto: MN Press


Ovo su potencijalni protivnici MLADOSTI u prvoj rundi kvalifikacija:

Makabi (Izrael), Mitjiland (Danska), Dinamo Minsk (Belorusija), Leh (Poljska), HJK (Finska), AIK (Švedska), Videoton (Mađarska), AEL (Kipar), Šahtjor Soligorsk (Belorusija), Slovan (Slovačka), Trenčin (Slovačka), Skenderbeg (Albanija), Altah (Austrija), Sent Džonston (Škotska), AEK Larnaka (Kipar), Inter Baku (Azerbejdžan), Beitar (Izrael), Ventspils (Letonija), Od (Norveška), Kairat (Kazahstan), Osijek (Hrvatska), Sarajevo (BiH), Rejkjavik (Island), Norčeping (Švedska), Milsami (Moldavija), Lingbi (Danska), Nome Kalju (Estonija), Željezničar (BiH), Botev Plovdiv (Bugarska), Olimpija (Slovenija), Valeta (Malta), Vaduc (Lihtenštajn), Jagielonija (Poljska), Levski (Bugarska), CSKA Sofija (Bugarska), Stjarnan (Island), Haugesund (Norveška), Domžale (Slovenija), Ordabasi (Kazahstan), Levadija (Estonija), Ferencvaroš (Mađarska), Krusejders (Severna Irska), Rabotnički (Makedonija), Rendžers (Škotska), Širak (Moldavija), Dačija (Moldavija), Mladost (Crna Gora), Zira (Azerbejdžan).

U drugoj rundi tu su timovi poput Galatasaraja, Astre, Aberdina, Apolona, Hajduka itd.

Žreb za prvu rundu kvalifikacija je u 13 časova, a za drugu u 14.30.

Sve vesti