• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Maturanti na prijemnom: Evo na šta treba da paze

Izvor MONDO/Tanjug

Ovo je udarna nedelja prijemnih ispita za buduće brucoše. Danas počinju provere znanja koje su uslov da maturanti upišu osnovne studije i od oktobra krenu stazama akademskog obrazovanja..

 Prijemni ispiti na fakultetima u Beogradu počinju danas Izvor: MONDO/Stefan Stojanović

Izvor: MONDO/Stefan Stojanović

Danas počinju prijemni ispiti za fakultete Univerziteta u Beogradu, koji će trajati do 2. jula.

Konačna rang lista biće objavljena 10. jula, a upis na fakultete zakazan je od 10. do 14. jula.

Drugi upisni rok počinje 1. septembra predajom dokumenata, koja traje do 5. septembra, a 6. i 7. septembar rezervisani su za prijemne ispite.

Konačna rang lista biće objavljena 13. septembra, a upis mora biti završen najkasnije do 16. septembra.

Poskupele školarine, evo na kojim fakultetima

Najveće interesovanje vlada za – IT studije, psihologiju, medicinske nauke. Kako bi osigurali budžetski status ili se školovali za željena zanimanja, budući studenti se prijavljuju na po dva i tri fakulteta. Najčešće kombinacije su – ETF, FON, Matematički fakultet, Pravni i Fakultet političkih nauka, Medicinski fakultet (stomatologija - farmacija).

Bitka za mesto: Na ove fakultete je najveća navala

Svi kandidati koji se prijave na bilo kom studijskom programu na našem univerzitetu, da za bilo koji fakultet podnesu dokumenta, mogu rezultate prijemnog ispita da koriste za upis na neki drugi fakultet gde se polažu isti predmeti tako da je to olakšavajuće, to je u okviru našeg univerziteta", objasnio je za RTS prorektor Univerziteta u Beogradu prof. Nada Kovačević.

Osim afirmativne mere za upis studenata na fakultete koji školuju IT stručnjake, i ove godine važe olakšice za upis Romske nacionalne manjine i studenata sa posebnim potrebama. A fakultete mogu da upišu i migranti.

PRAVILA

Koji se predmeti polažu, koliko vremena je predviđeno za rešavanje zadataka, da li se dva testa iz različitih predmeta rešavaju jedan za drugim istog dana bez mogućnosti napuštanja sale ili se organizuju u dva dana - sve to zavisi i razlikuje se od fakulteta do fakulteta.

Ipak, postoje univerzalna pravila za polaganje prijemnog. Ona se prevashodno odnose na pisanu proveru znanja, važe i svim visokoškolskim ustanovama , ispitne komisije ih se striktno pridržavaju, a kandidate upozoravaju da, ako proceduru ne shvate ozbiljno, mogu da propuste šansu za upis studija, piše "Politika."

Na pragu ispitne sale, da bi u nju kročili maturanti moraju da pokažu ličnu kartu ili pasoš. Overena potvrda o prijavi na konkurs za upis u prvu godinu takođe im mora biti pri ruci, Neophodno je da ponesu hemijsku olovku koja piše plavo.

U ispitnoj sali nedopustivo je zapaliti cigaretu. Nije dozvoljeno ni da se na stolu nađu sendviči, sokovi ,čokoladice. Jedino flašica vode na smeta.

Upotreba mobilnih telefona ili bilo kog uređaja za bežičnu komunikaciju je strogo zabranjena. Dok traje prijemni maturantima nije dozvoljeno da se vrpolje, okreću, prepisuju, konsultuju sa drugim kandidatima. Svaki razgovor je zabranjen, čak i sa dežurnim profesorom.

Kršenje ispitne procedure se kažnjava udaljavanjem sa provere znanja i diskvalifikacijom.

Automatski se diskfalifikuju i maturanti koji neispravno popune ili dodatno obeleže obrazac za odgovore na prijemnom ispitu. Zato se budućim brucošima napominje da pažljivo i čitko popune obrazac i obavezno upišu, ne samo rešenje, nego i šifru zadatka, inače će se i tačan odgovor smatrati netačnim.

Savet je i da ako među ponuđenim odgovorima obeleže opciju "ne znam" koja je odraz njihovog znanja, ne zaokružuju nasumično rešenje uzdajući se u sreću. Precrtani ili ispravljeni odgovori se takođe smatraju netačnim.

Zato, budite pažljvi, dragi maturanti.

Komentari 3

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Zuzu

Samo Ekonomac

djoko

Treba da paze i da budu svesni da prakticno znanje nece steci na studijama! Cak ni na fakultetima gde bi to, zbog samog profila i struke, trebalo da bude normalno i nesto sto prati studiranje, konkretno govorim iz ugla IT-a i elektrotehnike, gde uskoro diplomiram. Slicno ce reci kolege i sa ostalih inzenjerskih fakulteta, a o ostalima da ne govorim. Prosveta nam je kao i ostatak drzave, kriminalna.

djoko

@djoko Da dodam, jedino sto mogu da urade je da roditelje dovedu do bankrotstva! Posto se pored "znanja" placa sve osim vazduha.

special image