Za izbor premijerke i njene vlade glasalo je 157 od 250 poslanika koliko čini Skupštinu Srbije.

Protiv vlade Ane Brnabić je glasalo 57 narodnih poslanika, uzdržanih nije bilo a 38 poslanika nije glasalo jer nije bilo prisutno.

Poslanici Skupštine Srbije završili su večeras raspravu i glasali o novoj Vladi Srbije. Poslanici su o izboru Vlade, u kojoj će biti 18 ministarstava i tri ministra bez portfelja, glasali javno prozivkom.

Za izbor vlade su bili poslanici koalicije oko Srpske napredne stranke, poslanici Socijlističke partije Srbije, Saveza vojvodjanskih Madjara, Partije za demokratsko delovanje i opozicioni poslanik iz Zelene stranke, Goran Čabradi.

Svet o novoj vladi: Izbor lezbejke - prekretnica

Protiv izbora Vlade glasali su, kako je ranije najavljeno iz stranaka, poslanici vladajuće Jedinstvene Srbije, kao i opozicionih partija Dosta je bilo, Demokratske stranke, Socijaldemokratske stranke, Srpske radiklane stranke, Demokratske stranke Srbije, Pokreta Dveri, Liberalno demokratske partije, Lige socijaldemokrata Vojvodine, poslanici iz poslaničke grupe "Nova Srbija-Pokret za spas Srbije", poslanici SDA Sandžaka i Nove stranke.

Skupštine Srbije nije bila u punom sastavu čak ni danas, kada se raspravljalo o novoj vladi. Glasanju je prisustvovalo 212 poslanika, petina manje od punog sastava.

Vređajte, ali imamo dve prvakinje u tekvondou

Po završteku glasanja, članovi nove vlade i premijerka su položili zakletvu, oko 20 časova, a potom se javnosti obratila premijerka Brnabić.

Skupština:O firmi brata Ane Brnabić, malinarima...

Polaganj u zakletve su prisustvovali i predsednik Srbije, Aleksandar Vučić, visoki državni zvaničnici, gradonačelnik beograda, predstavnici crkava... ali i princ Aleksandar Karađorđević.

Biografije ministara: Oni će voditi Srbiju(FOTO)

Sednica je počela juče kada je mandatarka Brnabić izložila program i ciljeve Vlade i kao prioritete istakla digitalizaciju, obrazovanje, pospešivanje preduzetništva i nastavak ekonomskih reformi i kursa prethodne Vlade koju je predvodio Aleksandar Vučić.

Njen ekspoze ima oko 100 strana, a poslanicima je Brnabić usmeno obrazlagala sat i 15 minuta skraćenu verziju.

Podršku Vladi i programu najavili su poslanici vladajuće većine osim Jedinstve Srbije (JS) koja je negodovala zbog seksualne orijentacije Ane Brnabić.

Šef JS Dragan Marković je rekao tokom rasprave u Skupštini da protiv nje lično nema ništa, ali da ipak ne može da joj da podršku i da je za funkciju premijera potrebno da postoji "jedna određena biografija".

Protiv mandatarke ranije se izjasnio i lider Bošnjačke demokratske zajednice Sandžaka Muamer Zukorlić koji je podržavao Vladu Aleksandra Vučića. Zukorlić nije učestvovao u raspravi u parlamentu.

Opozicija je tokom rasprave kritikovala ekspoze mandatarke navodeći da predstavlja spisak lepih želja i izveštaj o radu prethodne vlade i ocenjujući da će nova vlada biti vlada kontinuiteta i loše politike Aleksandra Vučića.

Oni su izrazili sumnju i da je Ana Brnabić uopšte predložila i jednog ministra, te je nazivali "fikusom i ženskim Mirkom Cvetkovićem", i isticali da neće imati politički legitimitet.

Vlada Ane Brnabić ako izdrži ceo mandat trebalo bi da traje naredne tri godine, a ne četiri, s obzirom da je prethodnih godinu dana premijer bio Aleksandar Vučić.

On je podneo ostavku na premijersku funkciju pošto je izabran za predsednika Srbije, a potom mandat za sastav Vlade poverio Ani Brnabić, koja je u njegovoj vladi bila ministarka za državnu upravu i lokalnu samoupravu.