• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Nastavlja se štrajk u "Goši", blokiraće fabriku

Izvor mondo.rs

Radnici "Goše", koji su duže od četiri meseca bili u generalnom štrajku, odlučili su da nastave štrajk i najavili su radikalizaciju, saznaje RTS. Direktor ima poruku za zaposlene...

Prema najavama, radnici će izvesti viljuškare ispred Upravne zgrade, kako niko ne bi mogao da uđe u krug fabrike.

Kako saznaje RTS, u ponedeljak će odlučiti da li će nastaviti i sa štrajkom glađu.

Inače, juče su se predstavnici radnika Goše i Ministarstvo privrede Srbije dogovorili da država pomogne toj tvornici kroz reprogram dugova, ugovaranje poslova sa železarom u Smederevu i izvoz u Iran.

Pregovori su počeli 20. jula, ali nije prekinut štrajk radnika Goše koji traje od marta.

Proizvodnja je obustavljena zbog neisplaćenih zarada od 2014. godine, nepovezanog radnog staža i neoverenih zdravstvenih knjižica. Goša zapošljava 358 ljudi i bila je u vlasništvu slovačke firme ŽOS koja je prodala kiparskoj kompaniji Lisnart za 4,2 miliona evra.

Radnici "Goše" u generalnom štrajku

Šta kaže direktor

Generalni direktor "Goše" Milutin Šćepanović kaže da su radnici deo zaostalih zarada dobili, da na ostalo ne mogu da računaju ukoliko ne nastave proizvodnju, te poručuje da bi nastavak štrajka mogao da rezultira stečajem.

Kako objašnjava za Tanjug, vlada je u ovih 120 dana, koliko štrajk traje, isplatila radnicima po 60.000 dinara, novo rukovodstvo još po 70.000, što je 130.000 za četiri meseca, za koje su vreme, primećuje, radili samo osam dana.

I to je, kaže, sve što je uvom trenutku moguće da im se nadoknadi, a oni su, primećuje, i dalje u štrajku i time, odnosno isplatom i preostalih dugovanja, uslovljavaju poslove koji su već ugovoreni.

"Mi imamo poslove koje smo ugovorili za narednih pet-šest meseci i možemo da radimo normalno, a sve je blokirano i dalje se traže plate. Ja sam razočaran... A više ne može niko da nam pomogne, ni država niti novo rukovodstvo, jer je već pomogno. To je jedan začaran krug", rekao je Šćepanović Tanjugu.

Nakon odluke radnika da nastave štrajk on jednostavno ne vidi izlaz.

"Loše rešenje po njih je stečaj. Kao i kod svakog poverioca, to je realna opcija, pored ovog što se nudi da izađemo iz krize u normalnom roku, za godinu - godinu i po dana. Vlada je rekla da će povezati radni staž, reprogramitati obaveze, sve to oni odbacuju, traže pare... Deo plata je isplaćen, da bi krenuo proces proizvodnje, ni od Kineza ni od Iračana neće biti ništa ako ne počnemo da radimo", upozorava Šćepanović.

Objašnjava da nema mogućnosti da se radnicima sada isplati sve što im fabrika duguje, a posebno za to nema uslova ukoliko se ne nastavi s proizvodnjom.

"Ko hoće danas nešto 'Goši' avansno da plati? Mora da se proda roba, pa onda da se plati... Ali, oni moraju da veruju, moramo da idemo u proces proizvodnje. Imamo jasan put, a sa druge strane je ponor, stečaj, nema trećeg", rekao je Šćepanović.

On objašnjava da je vlada prihvatila da pomogne i da preko SDPR-a aktivira dogovoreni posao sa Iranom, sa kojim bi se, kaže, potpuno namirile zaostale plate.

"Mi imamo završen proizvod za Iran jednim delom, a delom bismo radom u naredna tri-četiri meseca realizovali taj posao i obezbedili sigurnost redovnih plata", rekao je Šćepanović.

Podseća da su radnici u štrajku 120 dana, a da je u međuvremenu ponuđen posao sa Hestilom koji podrazumeva remont 250 vagona te fabrike u Goši.

"I to je dogovoreno uz pomoć vlade. Mi smo bili u Hestilu, oni su danas došli kod nas, videli naše tehničke kapacitete, rekli da možemo da sarađujemo i da će nam po preporuci vlade dati prednost, jer imamo tehničke kapacitete", rekao je Šćepanović.

Tagovi

Komentari 21

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

mala

Ova fabrika ne propada zbog drzave vec zbog glavesina koji sede na finim foteljama.

Biljana

Bolje vrabac u ruci, nego golub na grani .

Ljuba

Koliko je ovako dobrih fabrika propalo, samo iz zelje nekih da malo napune budzet a da najvise napune svoje dzepove. Surova istina

special image