• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Evo kako da zamenite evre u metalu

Izvor MONDO/Tanjug

Ovlašćene menjačnice u Srbiji mogu da se odluče da otkupljuju strani kovani novac, dok je u bankama ta usluga nemoguća, piše danas finjansijski portal Kamatica.

Taj portal je istraživao da li je i gde je moguće zameniti sitan strani metalni novac u Srbiji.

"Banke i ovlašćeni menjači mogu da primaju strani kovani novac od građana, ali nije propisana njihova obaveza da to čine, već im je ostavljena mogućnost da samostalno odluče po pitanju postupanja sa tim novcem, odnosno da urede svojom poslovnom politikom", objašnjavaju u Narodnoj banci Srbije, navodi portal.

Dodaje dalje da se ovlašćene menjačnice mogu odlučiti da otkupljuju strani kovani novac, dok je u bankama ova usluga nemoguća, a glavni razlog je njegova velika težina u odnosu na nominalnu vrednost, kao i komplikovana obrada i transport.

"Težina kovanog novca predstavlja problem pri prodaji inostranim bankama koje za to naplaćuju visoku proviziju pri otkupu", precizira se u tekstu.

Građani koji pri povratku sa letovanja ili boravka u inostranstvu imaju veću količinu metalnog novca, mogu da ga zamene za dinare, a takođe mogu sitne evre da ukrupne u veće apoene, kažu za Kamaticu u Udruženju menjača Srbije, i dodaju da tu uslugu za sada vrši samo Exclusive Change menjačnica.

Umro tvorac evra

Kada je reč o nemogućnosti podizanja ili polaganju metalnog novca na devizne račune građana, NBS objašnjava da, ukoliko bi banka u skladu sa svojom poslovnom politikom vršila otkup stranog kovanog novca, postavlja se pitanje u kojoj meri bi se manipulativni troškovi (transport, obezbeđenje pošiljke, osiguranje pošiljke i sl.) prelili na građane.

To je ujedno i glavni razlog zbog koga nije moguće podići/položiti inostrane kovanice na devizne račune građana, jer banke neće da se izlažu navedenim troškovima, i iz tog razloga prilikom isplate iznosa koji su manji od pet evra banke isplatu vrše u dinarskoj protivvrednosti po efektivnom kursu banke na taj dan, zaključuje se u tekstu portala Kamatica.

Nova novčanica od 20 evra

Komentari 10

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Denny Crane

Ima menjačnica koje menjaju metalne evre jer i sam radim u istoj ali je kurs dosta manji uglavnom ispod 100 dinara a kod nas 80, znam da ima i 70, uglavnom ljudi donose nekoliko evra retko ko preko 10. Godišnje kupimo 600-700 što nije loše ako idemo na odmor i potrošimo evo drugarici sam skupio oko 150 koje nosi u grcku a realno ih je platila oko 12000 dinara što mislim da nije loše.

Mare

Ima par menjacnica al svi menjaju po 1/100 manji kurs al niko realno ne vrati 20 eura sa mora uvek to bude nesto sitno..

Klaudio Kokanidja

@Mare bravo mare sto posto istina

special image