• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Strašno predviđanje: Arktik postaje gasna komora!?

Izvor mondo.rs

Među mnogobrojne probleme koji bi mogli da budu izazvani globalnim zagrevanjem čini se da će biti dodat još jedan, koji bi mogao značajno da promeni prirodnu sredinu na Arktiku.

Iz morskih dubina ce na površinu u najskorije vreme izbiti milioni kubnih metara smrtonosnog metana, upozoravaju strucnjaci.

Eksperti Tomskog politehnickog univerziteta otkrili su da je u blizini obale Rusije na Ledenom okeanu znacajno porastao proces topljenja podvodnog vecnog leda, saopštila je pres-služba Univerziteta.

Sam po sebi, proces topljenja podvodnog vecnog leda, kako tvrde naucnici, potpuno je bezopasan.

Medutim, dalji prirodni mehanizmi koje on može za sobom da povuce, apriori su smrtonosni za ceo život u okolini: na površinu bi mogle da se popnu ogromne rezerve smrtonosnog gasa metana.

Ove uznemirujuce nalaze naucnika potvrduju i podaci koje su prikupili tokom arkticke ekspedicije sprovedene 2016. godine, zajedno s naucnicima sa Pacifickog okeanološkog instituta, Instituta za okeanologiju i Instituta za atmosfersku fiziku, piše "Sputnjik".

Najnoviji podaci o stanju podvodnog vecitog leda bazirani su na cinjenici da je njen osnovni deo u oblasti priobalja Istocnog Arktika citav, što iskljucuje mogucnost destabilizacije hidrata metana koji se nalaze ispod njega.

KUDA OVO VODI: Petina sveta morace da se seli

Medutim, nedavna merenja su pokazala da se topljenje vecitog leda dešava mnogo brže, brzinom do 18 centimetara godišnje. A to vec garantuje formiranje kanala za izlazak gasa na površinu.

Svetu preti kataklizma: Šta je s ledom na Arktiku

"Izgledi su razocaravajuci. Zbog toga što deo mehurastog toka metana iz sedimenata u vodi na morima Istocnog Arktika može da varira od nekoliko miligrama do desetine i stotine grama po kvadratnom metru na dan. A to vec dva do cetiri puta prevazilazi osnovne koncentracije izmerene na našoj planeti", objašnjava profesor sa katedre geologije i mineroloških istraživanja Tomskog univerziteta Natalija Šahova.

 POGLEDAJTE:

arktik
Izvor: YouTube

Komentari 14

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Инжењер

Метан (CH4) није токсичан гас, само је изузетно запаљив. Такође представља гас са ефектом стаклене баште, он је чак 25 пута штетнији од угљен-диоксида (CO2). То значи да је 1 kg метана има еквивалентни утицај као 25 kg угљен-диоксида.Тако да ће ово топљење довести до додатних климатских промена. Велике залихе овог гаса могу се наћи залеђене испод језера у Сибиру. Такође депоније отпада емитују велике количине метана, уколико се не предузму одговарајуће техничке мере заштите (сакупљање гаса и спаљивање истог на бакљи, или оставити поврат електричне енергије).

Xi SIN Ying

Zlatna milijarda

IstinaJeJedna

Kakvo globalno zagrevanje??? Najveca globalisticka laz....

special image