• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Skupština prihvatila, Francuzi grade novu deponiju

Izvor MONDO/Agencije

Odbornici Skupštine grada Beograda dali su danas saglasnost na konačni nacrt Ugovora o javno-privatnom partnerstvu Grada Beograda u vezi sa gradnjom deponije u Vinči.

Filip Abramović iz Direkcije za upravljanje otpadom rekao je danas na sednici Skupštine grada da realizacija tog partnerstva donosi novi i moderan sistem upravljanja otpadom i deponovanje otpada, kao i novi vid zaštite životne sredine i korišćenje otpada kao resursa.

"Grad Beograd je veoma precizno definisao sam projekat. Grad Beograd je zadržao kontrolu nad celim sistemom upravljanja otpadom. Što znači kompletna reciklaža i odvajanje korisnih komponenti iz otpada ostaju Beogradu", naveo je on.

Grad Beograd dodelio je ugovor o javno-privatnom partnerstvu za deponiju Vinča grupi ponuđača, konzorcijumu The Consortium of SUEZ Groupe SAS & I-Environment Investments limited. Ugovor predviđa i izgradnju postrojenja za preradu otpada.

Cifre se ne slažu

Prema rečima Zorana Alimpića, glavni izvođač tog projekta je firma registrovana u Srbiji a koja se zove Beo čista energija. "To je firma sa kojom mi treba da sklopimo ugovor i red je da se pomene da postoji", naveo je Alimpić i dodao o da ugovor treba da reguliše obaveze grada i privatnog partnera na period od najmanje 30 godina. On je kazao da je od predlagača čuo da je reč o ulaganju od 330 miliona evra. "Ja moram da priznam da nisam našao tu cifru u ugovoru... Moguće je da sam ja to preskočio... Ova procenjena vrednost od 13,44 milijardi, to nije 300 miliona nikako", kazao je on. On je rekao da piše da Beograd plaća oko 4,6 milijardi dinara godišnje. "E sad, šta je to? Projektno plaćanje na godišnjem nivou. To je ono što koncesionar očekuje da mu se plati... Vrlo interesantno je ko će to da plati", naveo je on.

Abramović je kazao da će novo postrojenje tretirati otpad koji ne bi mogao da se drugačije upotrebi.

"Iz njega ćemo proizvoditi električnu i toplotnu energiju koja će biti iskorišćena i za grejanje Beograđana... Deponijski gas će, takođe biti izvučen i korišćen kao energent. Dakle, veliki benifit i uspeh što se tiče životne sredine", naveo je on.

Abramović je dodao da je projekat u skladu sa srpskim zakonodavstvom i direktivama EU, kao i da je realizovan uz veliku pomoć konsultanata i Svetskom bankom.

Odbornik Demokratske stranke (DS) Zoran Alimpić želeo je da zna koliko će građani Beograda platiti to što će umesto deponije imati spalionicu u Vinči i zatražio da se potpisivanje Ugovora odloži do novog saziva skupštine s obzirom da predstoje izbori u Beogradu.

Govoreći o Ugovoru o javno privatnom partnerstvu za deponiju u Vinči, Alimpić je naveo da je iznenađen što je odbornicima u materijalu dat ugovor na engleskom na kome piše "konfidenšal" što znači poverljivo, a reč je ugovoru između dve firme koje su osnovale konzorcijum.

Kako je rekao, reč je o ugovoru na osnovu koga se međusobno obezbeđuju dve kompanije, ali da nije štampan ugovor, koji je važniji.

Alimpić je kazao da se na period od 30 godina govori o 1,148 milijardi evra obaveze koju Grad preuzima a da se obavezao na 4,6 milijardi dinara za tu namenu.

"Da sada imamo ovu obavezu, deficit bi bio 12 milijardi dinara a to znači da bi grad bankrotirao", naveo je Alimpić.

On je rekao da će gradonačelnik da potpiše ovaj ugovor i ostavi ogromnu obavezu Beogradu i da ode.

"Predlažem da se sečeka koji mesec. Red bi bio da ovakvu obavezu preuzme sledeća Skupština... Ja mislim da se sačekaju izbori pa da sledeća skupština razmotri ovaj Ugovor. Nije u redu da se ovo radi pred bežaniju. Mi plaćamo privatnom partneru, a podrazumeva se da on ima i profit, ali ne piše koliki je taj profit, mi to ne znamo", naveo je Alimpić.

Tri godine "grejs"

Kada je u pitanju taksa, nemojte baratati ciframa koje nisu tačne. "Prvo pročitajte Ugovor u njemu piše da u prve tri godine Beograd nema nikakve obaveze. Posle te tri godine postoje različiti načini da se ta taksa utvrdi... Prema tome pričajmo o tome da će deponija biti konačno uređena", naveo je Vesić.

On je rekao da će trošak od 38 miliona evra biti prevaljen na građane Beograda tako što će plaćati skuplje komunalne usluge.

Alimpić je ocenio da je red da Odbornici znaju za šta daju saglasnost.

Gradski menadžer Goran Vesić je danas kritikovao izjave odbornika DS.

On je kazao da izjave Balše Božovića pokazuju dilentatizam i neznanje i naveo da nije tačno da nije dobijeno mišljenje Javnog pravobranilaštva.

Vesić je naveo da je 2001. godine doneta Odluka Izvršnog odbora Skupštine grada Beograda gde se počinje proces javnog privatnog partnerstva za deponiju Vinča.

On je rekao da je 2011. godine donet plan o upravljanju otpadom, gde se deponija Vinča određuje kao mesto gde će se sprovesti projekat o javno privatnom partnerstvu pod tim uslovima.

Vesić je rekao da je i predlogom Grada Beograda iz 2006. godine predviđeno da investicija vredi 40 miliona evra (tada se nije pričalo o spalionici) a da grad Beograd odvaja godišnje 10 miliona evra.

Vesić je kazao da je sve projekte u vezi deponije Vinča od 2008. godine stopirao bivši gradonačelnik Dragan Đilas.

Beograd: Ko je nervozan pred izbore (VIDEO)

"Sada imate investiciju od 330 miliona evra i odvajanje od 38 miliona evra", naveo je Vesić.

On je kazao da u ovom poslu postoji i treća kompanija - domaći Energoprojekt.

On je kazao da je ovaj Ugovor sproveden transparentno.

"I u njemu se ne nalazi ništo što niste pokušavali da uradite u vreme gradonačelnika Nenada Bogdanovića... Nemojte da lažete i obmanjujete ljude...", naveo je Vesić.

Komentari 2

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Vatro Marx

Stvarno u Beogradu sve funkcionise a sta je sa ostslim grádovima,Recimo Kraljevo veliki nezaposlenost ima gradjana da rade u visini za 200€ tu je velika nepravda. U Beogradu se dobró zaradu a u Krsljevu se bore protiv gladi.,ipak je velika nerealnost.

RVI

Ovo mora pomoci celom Beogradu, ne samo Vinci sa okolinom . Vidim da se opozicija buni, imali su dovoljno vremena da to rese, mada su i ovi sadasnji mogli to ranije poceti.

special image