• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Burno u Skupštini: Oštre kritike, na redu i Keba

Izvor MONDO/Agencije

U Skupštini Srbije i danas burna rasprava - od Kebe, lupanja u šerpe, "froncli dosovskog režima" do "popijenih hektolitara piva"...

Predstavnici dela opozicije pitali su danas tokom rasprave u Skupštini Srbije o Predlogu zakona o Nacionalnoj akademiji za javnu upravu ko će biti direktor te ustanove, koje su joj ingerencije i ko će propisati standarde za njen rad.

Navodeći da je Akademija izmeštena iz sistema postojeće akreditacije, poslanik "Dosta je bilo" Dušan Pavlović veruje da će standarde propisivati ministar.

On je upitao i ko će birati direktora Nacionalne akademije, jer o tome nema nijedne reči u zakonu.

"Verovatno će ga birati ministar ili vlada, pa ćemo dobiti još jednu instituciju koja će biti politička", rekao je Pavlović i govoreći o uplivima politike u institucije upitao kako je došlo do toga da BIA ispituje folk pevača Kebe zbog pesme, te konstatovao da je to posledica stranačkog postavljenja.

BIA o Kebi: Nije pesma nego automobil

Takođe, kritikovao je i to što je vlada, kako kaže, Univerzitetu u Novom Pazaru koji se povezuje sa poslanikom Muamerom Zukorlićem dala "kart blanš" po kome taj univerzitet može da radi dok ne dobije akreditaciju.

On je pozvao vladu da napravi novi sistem ponašanja prema građanima i da ne "pojačava stranačku kulturu".

Šef poslaničke grupe SRS Vojislav Šešelj ocenio je da je Nacionalna akademija za javnu upravu "institucija koja nikom živom nije potrebna".

Šešelj je rekao da je vlada predlogom zakona dala veće ingerencije akademiji nego što ih ima SANU i dodao da se radi o "širenju državne uprave", koja je, kaže, i sada prebukirana, a s malim platama i niskim nivoom stručnosti.

"Zaposleni u državnoj upravi neće ništa naučiti u Nacionalnoj akademiji, jer se to radi na fakultetima", ocenio je Šešelj, te upitao da li će činovnici iz Srbije dolaziti u Beograd da uče.

On je pozvao vladu da reši problem stručnosti i kompetentnosti državnih službenika, jer su se, kako kaže, u državnoj upravi zaposlili oni koji su to dobili kao nagradu za predizborne aktivnosti, kao i oni koji su se "proslavili udarajući u šerpe".

Šešelj smatra da bi uvođenjem platnih razreda "pola problema bilo rešeno".

"Na mala vrata uvodite novi organ drzavne uprave. Koji su zadaci nacionalne akademije? Vi i dalje primajte one koji su završili fakultet sa prosekom 6, a oni sa prosekom 8 neka čekaju na birou. Neka zaposlenje u državnoj upravi i dalje bude nagrada za uspešne predizborne aktivnosti", rekao je Šešelj ironično i pozvao vladu da prihvati njegove dobronamerne kritike i povuče predlog.

Šef poslaničke grupe SDS Marko Đurišić negodovao je što poslanici objedinjeno raspravljaju o četiri zakona koja nisu povezana, ukazujući da se tako onemoguhava poslanicima da govore.

Navodeći da je jedan od ciljeva zakona da državni službenici budu ljubazniji, Đurišić je upitao da li je edukacija za to potrebna i predsednici parlamenta Maji Gojković koja se "izdirala" na sekretarku skupštine, ili gradonačelniku Subotice koji je pretio "čupanjem grkljana".

Gojković službenici Skupštine: Izlazi napolje...

Poslanik vladajuće koalicije iz Pokreta socijalista Bojan Torbica istakao je važnost akademije za edukaciju zaposlenih u javnoj upravi i naveo da će akademija raditi samostalno, a da će nadzor nad njenim radom obavljati Ministarstvo za državnu upravu i lokalnu samoupravu.

I šef poslaničke grupe Dveri Boško Obradović kritikovao je predloženi zakon, navodeći da će akademija biti mesto za zapošljavanje partijskih kadrova iz SNS i SPS.

KAMEN - tema dana u srpskoj skupštini

Zamerio je i što se predloženim zakonom elektronskom dokumentu, elektronskoj identifikaciji i uslugama od poverenja u elektronskom poslovanju prepisuju direktive EU.

Te navode je odbacio ministar trgovine, turizma i telekomunikacija Rasim Ljaljić i istakao da je reč o "srpskom zakonu", te da se ne radi o bilo kakvom prepisivanju propisa nego o tome da Srbija preuzima tehničke standarde koji već postoje u EU.

Kratko se raspravaljalo i po povredi Poslovnika, pa je tako poslanik DS Radoslav Milojičić rekao da su radikali u koaliciji sa SNS, a Vjerica Radeta to negirala tvrdeći da su radikali opozicija i naprednjacima i svim "fronclama dosovskog režima".

Na navode Milojičića da su radikali nekada u parlamentu polivali vodom političke protivnike, Radeta je rekla da je polivanje vodom prošlo vreme, kada su se radikali borili za demokratsko pravo, a Milojičiću je poručila: "Vi ste više za pivo, ako je ostalo nešto od hektolitara koje ste platili budžetom Smedrevske Palanke".

Komentari 61

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Hh

Za vreme koje opozicija trosi na ovakve gluposti moglo je nesto korisno uraditi.

Nina

Naravno, svaki put buru u Skupstini izaziva Opozicija...

Maja

Mislim da Opozicija nikada nece imati sta pametno da kaze, pa im je bolje da se povuku!

special image