Nobel je dobijen za desetogodišnju kampanju.
"Organizacija dobija nagradu za svoj radi da preusmeri pažnju na katastrofalne humanitarne posledice korišćenja nuklearnog oružja i pionirske napore da se postigne sporazumna zabrana takvog oružja", rekao je predsednik norveškog komiteta za Nobelovu nagradu Berit Rejs Andersen, prenosi AFP.
"Živimo u svetu gde je rizik korišćenja nuklearnog oružja veći nego što je bio dugo vremena", rekao je Andersen.
Jula ove godine, 122 države su potpisale sporazum Ujedinjenih nacija o zabrani nuklearnog ouržja, a države sa nuklearnim arsenalom - SAD, Rusija, Kina, Velika Britanija - nisu učestvovali u pregovorima.
ICAN je nagrađen u konkurenciji čak 318 kandidata.
To je, inače, globalna koalicija civilnog društva koja radi na promovisanju, pridržavanju i potpunu primenu Ugovora o zabrani nuklearnog oružja.
ICAN je pokrenut 2007. godine i danas ima 468 partnerskih organizacija u 101 državi. Nobelova nagrada se, inače, dodeljuje za posebne zasluge u oblasti spajanja naroda, razoružanja ili smanjenja svetskih ili regionalnih vojnih potencijala, političkog i drugog obrazovanja, kao i održavanja mirovnih konferencija.
Nagradu čine zlatna medalja, diploma i ček na devet miliona kruna.
"Međunarodna kampanja za ukidanje nuklearnog oružja (ICAN) - šalje svim zemljama sa nuklearnim naoružanjem poruku da je neprihvatljivo pretiti ubijanjem civila" , izjavila je danas izvršna direktorka te organizacije Beatris Fin.
Nagrada šalje poruku svim državama s nuklearnim naoružanjem i zemljama koje se u ime bezbednosti oslanjaju na nuklearno oružje da je takvo ponašanje neprihvatljivo, rekla je Fin novinarima u Ženevi, gde je sedište nagrađene nevladine organizacije.
"Mi to nećemo podržati… Ne možemo pretiti da nasumice ubijamo stotine hiljada civila u ime bezbednosti", rekla je Fin, ističući da se tako ne gradi bezbednost.
Ona je rekla da ICAN salje snažnu poruku zemljama sa nuklearnim naoružanjem, navodeći tu Severnu Koreju, SAD, Rusiju, Kinu, Francusku, Veliku Britaniju, Izrael, Indiju, Pakistan.
Nobelovu nagradu za mir je prošle godine osvojio kolumbijski predsednik Huan Manuel Santos za napore u postizanju mirovnog sporazuma sa pobunjenicima.
Imena kandidata držana su u strogoj tajnosti, ali su uoči objavljivanja imena dobitnika mediji preneli da je bilo prijavljeno 318 kandidata.
Prvu Nobelovu nagradu za mir su 1901. godine podelili Švajcarac Žan-Anri Dinan, osnivač Crvenog krsta i Francuz Frederik Pasi, osnivač i predsednik Francuskog društva za arbitražu među nacijama.
Neki od prethodnih dobitnika Muhamed Junus i banka Gramen iz Bangladeša, Barak Obama, Marti Ahtisari, Evropska unija zbog zasluga u unapređenju mira, pomirenja i zaštiti demokratije i ljudskih prava u proteklih šezdeset godina, Malala Jusufzai za borbu protiv diskriminacije dece..
"Neka me streljaju, okrenuću se ka zidu, ni 'a' neću reći": Blažić opet šokirao na suđenju - Znam šta me čeka u zatvoru
Mondo ukrštenica za 26. novembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!
Tuča u Skupštini Srbije! Guranje, čupanje, prskanje, a Ana Brnabić pozvala obezbeđenje (Foto, video)
Primim 160€ penziju, a samo ugalj i drva koštaju 355: Težak život Ukrajinaca, mnogi uzeli rusko državljanstvo
"Dali smo sve da ubedimo Pešića da ostane": Petrušev objasnio šta je najveća razlika u reprezentaciji