• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Neće vas udariti po džepu ako joj kažete "borac"

Izvor Tanjug

Nacrt Zakona o rodnoj ravnopravnosti čije se odredbe odnose na rodno osetljiv jezik ne propisuje nikakve milionske kazne za pogrešnu upotrebu jezika, to je izmišljotina, tvrdi potpredsednica Vlade Zorana Mihajlović.

   Mihajlović o jeziku rodne ravnopravnosti Izvor: Mondo/Mihaela Šljukić Bandović
Izvor: Mondo/Mihaela Šljukić Bandović

"Ali, to nije razlog da slušamo priče da će neko izgubiti posao ili biti kažnjen sa milion dinara ako ne upotrebi termin 'borkinja', a kaže ''borac''. To nije tačno i namerno se konstruiše kako Zakon ne bi bio usvojen", rekla je Mihajlović.

Ako mogu Bosanci...

"Niko me ne može ubediti da su naši susedi spremniji da imaju moderan zakon o rodnoj ravnopravnosti i rodno senzitivan jezik poput Bosne i Hercegovine. I Srbija je spremna, ali mi se čini da određeni organi ne shvataju da idemo napred i da nemamo vremena za čekanje", rekla je potpredsednica Vlade.

Konstruisanje takvih priča, o kažnjavanju za "muško nazivanje" žena, u javnosti predstavlja još jedan pokušaj otpora njegovom usvajanju, rekla je potpredsednica Vlade Srbije i predsednica Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost Zorana Mihajlović.

Ona je objasnila da je suština odredbe o rodno osetljivom jeziku, zbog koje je najavljeno menjanje nastavnog plana i udžbenika što je izazvalo polemike u javnosti, da se u školama skrene pažnja na rodnu ravnopravnost, odnose između dečaka i devojčica i prevenciju nasilja u društvu.

"Ovaj zakon je najmanje priča o rodno senzibilnom jeziku, a u fokusu je priča o prevenciji nasilja, boljem položaju žena i njihovoj većoj vidljivosti u društvu", istakla je Mihajlović.

Nova jezička pravila: Sutkinja, psihijatresa...?

Potpredsednica vlade smatra da je dobra prilika da se kroz Nacrt zakona o rodnoj ravnopravnosti započne i debata o srpskom jeziku koje, kako je rekla, nije bilo više od dve decenije.

Ona je izrazila nadu da će se pomenuti Zakon koji je, kako je naglasila, strateški važan za Srbiju, uskoro naći na sednici vlade.

O "ženskom zakonu" u jeziku ne misle sve žene isto

Komentari 6

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

djuro

Eto sad nas ministarka uci da treba da se ugledamo na Bosance... pa oni reformisu jezik koji su izmislili pre par godina, i svaka reforma im je dobrodosla da se udalje od srpskog. Pobrinite se vi da zene mogu da dobiju posao iako postoji mogucnost da uskoro zatrudne, da ih ima jednak broj na rukovodecim polozajima i sl. a jezicke forme ostavite ljudima iz struke.

Užas

Ova žena je sramota za sve žene ovog sveta. Teško ženama kada ova treba da ih brani i da im omogućuje ravnopravnost. Zbog ovakvih osoba i nastaje mizoginija.

Goran

Sprečiti nasilje nad ženama. Spremi ručak na vreme

special image