• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

BIĆE I KAZNI: Ko ne izda dozvolu na vreme...

Izvor Beta

Za nepoštovanje zakonskih rokova za izdavanje elektronskih građevinskih dozvola uskoro će biti uvedene prekršajne kazne, najavljuju iz resornog ministarstva.

Pomoćnik ministra građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Srbije, Darinka Đuran, najavila je danas na forumu o ocenama investitora i opština o objedinjenoj proceduri izdavanja elektronskih građevinskih dozvola da je izdavanje tih dozvola pomerilo Srbiju sa 186. mesta na 36. na Duing biznis listi Svetske banke.

Takse različite i hiljadu puta

Najviše pritužbi bilo na javna preduzeća među kojima su Elektroprivreda Srbije, Srbijašume i Putevi Srbije, a zamerke se odnose i na "neusklađenost regulative". Anđelković je istakla da visina taksa i naknada za podnošenje zahteva za dozvolu nisu ujednačene i da su različiti modeli naplate, a da trećina lokalnih samouprava naplaćuje i lokalnu i republičku taksu što nije dozvoljeno. "Republičke takse su neujednačene i to potvrđuje primer nameta za lokacijske uslove za objekat od 1.000 kvadrata gde su takse od 50 dinara do 60.000 dinara", rekla je ona. Lokalne naknade, prema analizi, iznose od 100 dinara do čak 112.500 dinara, a takse za izdavanje akata od 350 do 35.000 dinara.

"Moramo svakodnevno da radimo na unapređenju sistema izdavanja elektronskih dozvola jer ima još manjkavosti", rekla je Đuran i dodala da se javna preduzeća nisu najbolje prilagodila novoj proceduri.

Dodala je da je predviđeno da se uvede još 100 novina koje će poboljšati funkcionalnost tog sistema i unaprediti ga toliko da će biti "skoro kao nov".

Predstavnica Američke agencija za međunarodni razvoj (USAID) Dragana Stanojević rekla je da je od januara do avgusta ove godine izdato 1.878 elektronskih dozvola, što je najviše od 2007. godine.

"To potvrđuje i vrednost građevinskih radova koja je za 51 odsto veća nego u istom periodu prošle godine", rekla je Stanojević.

Od uvođenja objedinjene procedure, prema njenim rečima, organizovano je na desetine seminara i obuka kako bi se službenici stručno pripremili za izdavanje dozvola po novoj proceduri.

Stručni saradnik Nacionalne alijanse za lokalni ekonomski razvoj (NALED) Milica Anđelković rekla je da je uvođenje elektronske građevinske dozvole olakšalo njeno izdavanje i da je od tada podneto 102.182 zahteva a rešeno je 92,6 odsto.

"Od uvođenja elektronske dozvole za 14 odsto zahteva je moralo da se usaglasi dokumentacija, a pre uvođenja za svaki treći zahtev bilo je potrebno usaglašavanje", rekla je Anđelković.

Ministarka mu uručila dozvolu, posle samo 965 dana

Dodala je da je anketa u 100 lokalnih samouprava u Srbiji koju su sproveli NALED i USAID pokazala da su najčešći razlozi za odbijanje zahteva za dozvolu neusaglašena dokumentacija, nerešeni imovinski podaci i nepotpisana dokumentacija.

U anketi se 83 odsto investitora izjasnilo da su, kako je rekla, efekti objedinjene procedure za izdavanje građevinskih dozvola pozitivni jer se lakše komunicira sa službenicima, brže se rešavaju zahtevi, potrebno je manje dokumentacije i lakše se čuva u elektronskom obliku, a povećana je i transparentnost.

Komentari 3

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Expert

Popunio sam anketu i vidim da se govori samo o pozetivnim stranama objedinjene procedure. Dobro je da se razgovara o problemima, jer je to ispravan nacin kako da se oni i resavaju. Nadam se da ce nadlezni iz ministarstva smoci snage da suoce sa realnoscu da objedinjena procedura stvarno ubrza postupak izdavanja gradjevinskih dozvola. Do uvodjenja objedinjene procedure lokacijska dozvola sa uslovima se cekala 2 meseca, a gradjevinska dozvola 4 meseca. Sad se lokacijski uslovi cekaju oko 5 meseci, a gradjevinska dozvola 1 mesec. Ubrzajte izdavanje lokacijskih uslova i resicete veliki deo problema. Pohvale mogu da se upute katastru i direkciji za gradsko gradjevinsko zemljiste.

Ivana

Gospodjo vidim da ste i Vi podneli prekršajnu ili krivičnu prijavu za neažuran rad Vaših zaposlenih.Dokazali ste da lične izgovorene reči i obećanje niste,ili nesme te da ispunite.Neko Vas zaustavio.....sve jasno ko dan.

Dobro

Ko snosi odgovornost za nepoštovanje zakonskih rokova u Vašem Ministarstvu? kada Vaši inspektori umesto roka od mesec dana odgovore za dva?To nigde nema,a Vi lično iste štiti te.O ovome će cela javnos biti upoznata....kakva sramota.U ovoj Srbiji nisu baš svi toliko glupi da se ne znaju mnoge stvari,pa i korupcijski i timski rad sa ostalim institucijama i pojedincima.

special image