Superliga Srbije u fudbalu, kada je sezona 2017/18 u pitanju, igra se u 11 gradova širom zemlje od kojih su Lučani ubedljivo najmanji sa nešto preko 5.000 stanovnika u varoši, odnosno 20.000 na području cele opštine.
Ipak, teško da je na to mislio besni fudbaler Crvene zvezde, Damijan Le Talek, kada je najuspešniji klub iz tog dela Srbije nazvao "seoskom ekipom".
Iznerviran novom grubom predstavom u Ljutice Bogdana ekipe koju s klupe predvodi Nenad Milovanović, a naročito nesportskim startom Vladimira Radivojevića u finišu, čija meta u vazdušnom duelu nije bila lopta već - on sam, Le Talek je i na društvenim mrežama i u razgovoru sa novinarima nazvao Mladost "seoskom ekipom".
"Morali smo da pobedimo danas, iako ovo nema veze s fudbalom... morali smo", rekao je Le Talek, koji se nije ohladio ni pod tuševima.
"Znali smo da će biti teško, kao i uvek posle evropskih utakmica, ali ne znam da li je ovo danas uopšte bio fudbal. Ne znam ni zašto je ovaj tim došao na naš stadion. Nisu hteli da igraju, cilj im je bio samo da udaraju igrače. Imali su i podršku trenera, čuo sam da im govori da nas udaraju", optužio je Zvezdin univerzalac i Milovanovića da je na negativan način pokušavao da inspiriše svoj tim.
/IZVEŠTAJ SA "MARAKANE": ZVEZDA - MLADOST 2:1/
Le Talek je prokomentarisao i start Radivojevića, koji ga je umalo povredio i kojeg je, besan, odgurnuo i oborio pred glavnim sudijom Jovanom Šegrtom. Iako pravila igre propisuju po crveni za svakoga, Radivojeviću jer je za cilj imao da udari igrača, a Le Taleku jer je ušao u fizički sukob bez obzira na to što je bio isprovociran, obojica su ostala na terenu u nadoknadi vremena i nekako izbegli da nastave sa koškanjem.
Francuz tvrdi da je taj start bila "kap koja je prelila čašu" kada je njegovo strpljenje bilo u pitanju.
"Znali smo pre utakmice da će se oni ovako ponašati, ali ovo je bilo ludilo. Za nas je ovo bio važan meč, a došli su da nas biju. Dobio sam udarac u rame s kojim sam imao problema i morao da idem na operaciju. Udario me je bez ikakvog razloga, rame mi je iskočilo na trenutak, hteo sam da ga ubijem", nije birao Le Talek reči.
"Baš me je bilo briga za crveni karton, to je nepoštovanje! Trpeo sam veliki bol, setio se kako je rame ispalo i prvi put... Želeo je to da uradi, da me povredi", nadovezao se jedan od najstandardnijih u timu Crvene zvezde ove sezone.
Da li je Le Talek u pravu ili je preterao? Da li Mladost zaista igra pregrubo s namerom da povredi protivnika? Da li Milovanović vodi "seoski tim" ili borbenu ekipu?
Kao u malo kom slučaju kada je fudbal u pitanju, odgovore na ova pitanja mogla bi da ponudi - statistika. Suve brojke, proseci izvučeni iz velikog broja utakmica i raznih primera.
1. Ima li Le Talek moralno pravo da kritikuje druge za grubu igru?
Da, apsolutno. Samo, bez obzira na bes morao bi i da bira reči jer bi za poruke poput one: "Hteo sam da ga ubijem" mogao da dobije ozbiljnu kaznu.
Da igra fer i pošteno, da nema "prljavih" startova iako to pozicije na kojima nastupa možda i podrazumevaju u najvećem broju slučajeva, ljubitelji fudbala u našoj zemlji mogli su da se uvere od trenutka kada je stigao u Beograd. Malo ko je mogao da ga gleda pre toga, kao igrača Rena, Nanta, Dortmunda, Goverle i Mordovije, ali njegov bilans na fer-plej polju bio je i ostao neumoljiv: Le Talek je tokom karijere dobio ukupno 24 žuta kartona, što znači da ga sudije opominju u proseku jednom u deset utakmica.
Crveni karton je zaradio jednom, nastupajući za drugi tim Borusije 2011. godine i to zbog poganog jezika, ne zbog grubog starta.
Le Talek je 79 puta igrao u crveno-belom dresu i dobio 11 žutih kartona, ove sezone nijedan u Superligi i četiri u evropskim mečevima. Do sada se nije dogodilo da je zaradio suspenziju nastupajući na "Marakani" na koju je stigao u januaru 2016. godine.
Poređenja radi, kapiten ovog tima Crvene zvezde i još jedan stranac, Mičel Donald, zaradio je 23 žuta kartona, 12 više od Le Taleka, a odigrao devet mečeva više.
Generalno, od kada je Vladan Milojević došao u klub niko se u Crvenoj zvezdi ne izdvaja po gruboj igri i čestim kartonima i suspenzijama, naročito ne u poređenju sa prethodnim sezonama kada su crveno-beli dres nosili igrači koji su "umeli" da udare, sapletu, odgurnu, opsuju i zaprete: Savo Pavićević, Darko Lazić, Nikola Mijailović, Aleksandar Kovačević, Filip Kasalica, Srđan Mijailović, itd.
2. Da li su igrači Mladosti zaista "došli da biju"?
Ako je Le Talekova formulacija o "seoskom timu" u neku ruku nekorektna (ima klubova iz malih sredina koji igraju dopadljiv fudbal), tako je i ona "došli da biju" možda preterana, ali ne i bez osnova.
Fudbalska utakmica traje 90 minuta plus nadoknada vremena, ali vremena izgubljenog na prekide, ukazivanje pomoći, izmene igrača, itd. Statistike govore da se lopta efektivno u toku jednog meča kreće oko sat vremena, što je nivo takmičenja viši - duže se i igra (63 minuta u Premijer ligi), a taj interval opada zajedno sa kvalitetom fudbala i tehničkom obučenošću igrača.
Ako se na "Marakani" u nedelju igralo 60 minuta, a fudbaleri Crvene zvezde imali posed od 59 odsto efektivnog vremena, lako ćemo izračunati da su gosti bez lopte igrali otprilike 35-36 minuta. Oni su za to vreme napravili 34 faula (!?), dobili pet žutih kartona od kojih je jedan bio "dupli" pa je tako Predrag Pavlović morao van igre u 50. minutu.
Prosečno, između dva prekršaja Milovanovićevog tima prolazio je MINUT što je alarmantan podatak kojim bi morao da zabrine svakoga ko se bavi ovom igrom i ima nameru da od nje živi i radi. Trebalo bi postaviti pitanje i ko želi da gleda igru u kojoj sudija dune u pištaljku preko 60 puta iz raznih razloga...
Nije baš za poređenje, ali najgrublji timovi "liga petice" imaju prosek od 13 do 15 faulova po meču.
Ovakav pristup uživo u TV prenosu brine utoliko više što je trener Crvene zvezde, Milojević, na teren poslao trojicu tinejdžera: Luku Ilića (18), Luku Adžiža (19), Uroša Račića (19) i još dvojicu mladih momaka: Nemanju Radonjića (21) i Srđana Babića (21), koji ulazak u seniorske vode verovatno nisu zamišljali kao rvanje sa 5-10 godina starijima od sebe, ali avaj...
Milovanović vodi jedan od tri najstarija tima u ligi uz Napredak i Mačvu, sa prosekom od preko 27 godina starosti. Pavlović, koji je isključen i Radivojević, koji je nasrnuo na Le Taleka imaju po 31 godinu.
3. Da li je meč Zvezda - Mladost 2:1 izuzetak u tom smislu?
Nije.
Na prethodnih pet gostovanja u Ljutice Bogdana (Milovanović je svaki put bio na klupi), Mladost je zaradila 18 žutih i tri crvena kartona. U četiri ligaška gostovanja plavo-beli napravili su 122 faula, a ako je to bio prosek i u gruboj i burnoj utakmici četvrtfinala Kupa prošlog proleća (nema dostupne statistike na webu o broju kaznenih udaraca) dolazi se do proseka od oko 30 prekršaja po izlasku na Stadion "Rajko Mitić".
Bilo je i penala u korist oba tima, ali i ozbiljnih optužbi na račun suđenja gde je prednjačio Milovanović koji je upravo posle eliminacije iz Kupa na terenu u kameru "Arene sport" rekao: "Izbacio nas je Elvis Prisli", nakon čega se nije pojavio na "press" konferenciji da ponudi objašnjenja na koga je mislio, jer je malo verovatno da se izjava odnosila na pokojnu ikonu rokenrola.
22. 10. 2017. (Superliga) Crvena zvezda - Mladost 2:1
/faulovi 11:34, žuti kartoni 2:5, crveni kartoni 0:1/
13. 5. 2017. (Superliga) Crvena zvezda - Mladost 4:1
/faulovi 13:38, žuti kartoni 1:7/
5. 4. 2017. (Kup) Crvena zvezda - Mladost 4:2
/faulovi --:--, žuti kartoni 1:2, crveni kartoni 0:1/
1. 12. 2016. (Superliga) Crvena zvezda - Mladost 2:2
/faulovi 15:29, žuti kartoni 1:2, crveni kartoni 0:1/
20. 2. 2016. (Superliga) Crvena zvezda - Mladost 2:1
/faulovi 12:21, žuti kartoni 1:2/
5. Da li su igrači Crvene zvezde jedine "mete" fudbalera Mladosti?
Nisu.
Pre svega, treba naglasiti da statistike govore da Mladost igra bitno drugačije, ofanzivnije i sa manje prekida kada je domaćin u poređenju sa gostovanjima na kojima je ekipa zaradila znatno veći broj kartona i svako od četiri isključenja ove sezone. Da "tuča" donosi rezultate verovatno bi u Lučane bio vraćen veći broj bodova sa prethodnih sedam ligaških putovanja na kojima je ostvaren skor 0-1-6 (5:14).
Milovanović je sa desetoricom igrača završavao mečeve u Bakuu, Bačkoj Palanci, Nišu i Beogradu, a kada je isticanje u vidu broja prekida, faulova i spornih momenata u pitanju - brojke govore da su igrači Mladosti tradicionalno najratoborniji na "Rajku Mitiću", "Čairu" i "Karađorđu" uz par izuzetaka.
Ove sezone u Nišu napravili su 34 faula, 20 više od Radničkog, zaradili pet žutih i jedan crveni karton, a zanimljiv je i uzorak iz utakmice sa Spartakom završene rezultatom 3:3 u kojoj su Subotičani takođe dobili solidne batine - 12:27 u prekršajima uz četiri žuta kartona za Mladost.
6. Da li je Mladost zaista najgrublji tim u ligi?
I jeste i nije. Zapravo – jeste.
Na "fer-plej" tabeli Superlige, Lučanci su pretposlednji sa 43 boda, jednim manje od Zemunaca, međutim činjenica je da je Zemun do 44 boda "došao" zahvaljujući žutim kartonima i jednim direktnim isključenjem (5 bodova), dok je po broju crvenih kartona Milovanovićev tim "lider" karavana sa tri.
Evo aktuelne "fer-plej" tabele Superlige:
1. Crvena zvezda / 16 žutih / 0 crvenih / 16 bodova
2. Partizan / 21 žuta / 0 crvenih / 21 bod
3. Spartak / 19 žutih / 1 crveni / 22 boda
4. Voždovac / 20 žutih / 1 crveni / 23 boda
5. Javor / 21 žuti / 1 crveni / 24 bodova
6. Vojvodina / 23 žuta / 1 crveni / 26 bodova
7. Čukarički / 31 žuti / 0 crvenih / 31 bod
8. Napredak / 28 žutih / 1 crveni / 31 bod
9. Radnički / 29 žutih / 1 crveni / 32 boda
10. Borac / 35 žutih / 0 crvenih / 35 bodova
11. Rad / 30 žuta / 2 crvena / 36 bodova
12. Bačka / 31 žuti / 2 crvena / 37 bodova
13. Mačva / 40 žutih / 0 crvenih / 40 bodova
14. Radnik / 35 žutih / 1 dir. crveni / 40 bodova
15. Mladost / 34 žuta / 3 crvena / 43 boda
16. Zemun / 39 žutih / 1 dir. crveni / 44 boda
*napomena (1): žuti karton 1 bod, dva žuta kartona za crveni 3 boda, direktan crveni 5 bodova.
*napomena (2): izvor Superliga.rs.
Ali, ako tome dodamo da su u prvom ikada izlasku u Evropu, dvomeču sa Interom iz Bakua, fudbaleri Mladosti letos uspeli da zarade sedam žutih kartona od čega je jedan bio "dupli" za isključenje Aleksandra Pejovića, možemo da upotpunimo sliku o realno najgrubljem timu lige.
Pejović je isključen u kvalifikacijama za Ligu Evrope, Pavlović, Janko Tumbasević i Slavko Marić u superligaškim mečevima (a, tek je odigrano 14. kolo od 37 ukupno).
Mladost je u samo jednoj od 14 utakmica u šampionatu, onom sa Zemunom u Lučanima (1:1, 22. avgust) dobila manje žutih kartona od rivala, a bar karton više ova družina zaradila je u deset navrata ove sezone što dodatno govori u prilog Le Talekovom utisku da se radi o hronično ratobornom timu.
7. A, kad igraju u Evropi?
Da Crvena zvezda i Partizan imaju povlašćen status kod sudija u Superligi staro je i najčešće opravdano verovanje isto koliko i tvrdnje da ostali, mahom, dolaze u Ljutice Bogdana i Humsku da se brane, seckaju igru, ispucavaju loptu, valjaju po terenu, itd.
Ali, šta se događa kada se na centru igrališta nalaze inostrane sudije, a sa druge strane terena rivali iz raznih krajeva Evrope?
U dva meča sa Interom iz Bakua, Lučani su oba puta imali veći broj faulova i kartona od Azera - 24:7 kod kuće i 21:12 u gostima, dok recimo "večiti" ove sezone ne prezaju za destruktivnim stilom igre u svojim evropskim mečevima, iako je Partizan po broju prekršaja u vrhu posle tri odigrana kola u grupnoj fazi, baš kao i Crvena zvezda po broju žutih i crvenih kartona.
U utakmici sa Arsenalom, odnos faulova iznosio je svega - 10:11, u Kelnu su crveno-beli takođe bili u egalu sa malim brojem ukupnih prekida - 12:9, Belorusi su recimo bili duplo grublji u Beogradu - 8:16, a najveći broj faulova viđen je i u najdramatičnijoj utakmici Crvene zvezde ove sezone, revanšu sa Krasnodarom - 22:23.
Na tom susretu je nemački arbitar Tobijas Štile bar 7-8 puta dunuo u pištaljku u nadoknadi vremena.
Već smo jednom naglasili da Zvezda od Milojevićevog dolaska igra fudbal koji ne podrazumeva veliki broj faulova, a to potvrđuje i meč u Pragu sa Spartom na kojem je beogradski tim napravio svega pet prekršaja.
Fudbaleri Partizana pod vođstvom Miroslava Đukića, iako teže ofanzivnoj igri sa velikim brojem poseda, statistički upadaju u veliki broj prekida, ali nijednom nisu bili grublji od dva tima na terenu. Ili je bilo egal, kao u mečevima sa Dinamom iz Kijeva (25:27), prvom duelu sa Videotonom (21:21) ili je grublji bio protivnik kao u Bernu (23:19), Elbasanu (29:16), revanšu sa Videotonom (20:13)…
Paralela između uloga koje na našim terenima biraju pojedini Superligaši i stila koji gaje naši predstavnici u Evropi očigledno ne može da se povuče, pa će pre biti da su upravo treneri (čitaj: pedagozi) ti koji u najvećoj meri odlučuju kako će njihov tim nastupiti i izgledati na terenu.
8. Da li igrači i trener Mladosti zaslužuju kritike?
Zavisi iz kog ugla se posmatra.
Ako vam je blizak Makijaveli, jer tobože "cilj opravdava sredstvo" (samo, kako je onda skor 0-1-6?), onda smo uzalud pisali sve ovo, ali ako govorimo o nekom višem cilju, ideji da jednog dana naš fudbal krene napred i da postane normalna stvar da redovno igramo UEFA i FIFA takmičenja, onda je prekid na 60 sekundi ozbiljan problem koji zaslužuje bar jednaku pažnju kao i 0:1 u Dablinu, 0:1 u Kelnu i Pragu, 0:4 u Felčutu, itd.
Treba neko da dođe na stadion i za vikend, ne samo četvrtkom...
Partizan razbio Zvezdu i odigrao najbolji meč sezone! Obradovićev tim dominirao, Grobari slavili pred Delijama
Srbija pregazila Dansku i ide na Eurobasket: Blistali Aleksa i Balša, a moglo je i ubedljivije!
"Trebalo je da ubacim 30 poena, neće niko da nas sažaljeva": Petrušev o porazu od Partizana za otrežnjenje!
Nemačka se priprema za rat sa Rusijom! Napravljen tajni plan, evo kako će postupiti u slučaju eksalacije sukoba
Obradović izašao pred Grobare, pa čuo šta mu skandiraju: Podigao prst i tražio samo jedno, pogledajte