• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Mišković tužilaštvu: Odustanite, štetite državi

Izvor MONDO/Agencije

Pred sudskim većem Specijalnog suda danas nije počelo ponovljeno suđenje Miroslavu Miškoviću i njegovom sinu Marku, optuženim za utaju poreza. Mišković pozvao tužilaštvo da odustane. Suđenje Miškoviću ipak odloženo za 24. novembar.

 Miroslav Marko Mišković suđenje Specijalni sud ponovljeno porez  Izvor: Mondo/ Stefan Stojanović
Izvor: Mondo/ Stefan Stojanović

Vlasnik "Delta holdinga" Miroslav Mišković je pozvao Tužilaštvo za organizovani kriminal i Specijalni sud da odustanu od optužnice protiv njega kojom se tereti za utaju poreza, kako ne bi pravili dalju štetu državi Srbiji.

"Želim da uputim molbu tužilaštvu i vama da ne prave štetu državi Srbiji, a šteta postaje sve veća. Zašto hoćete da prekršite zakon...", naveo je Mišković nakon čega ga je prekinula sudija Maja Ilić i podsetila da o krišenju zakona ima ko da vodi računa.

Suđenje odloženo za 24. novembar

Početak ponovljenog suđenja vlasniku ?Delta holdinga? Miroslavu Miškoviću, njegovom sinu Marku i ostalim optuženim za utaju poreza, kao i optuženima u slučaju oštećenja Fabrike maziva iz Kruševca, odloženo je za 24. novembar. Suđenje je odloženo do odluke Apelacionog suda po žalbama koje su izjavili advokati Miškovića u pogledu statusa kiparskog preduzeća "Hemslejd" - da li od njega može da se oduzme imovinska korist i u tom smislu eventualno pozove predstavnik tog društva da prisustvuje suđenju, navela je predsednik sudskog veća Maja Ilić.

On je takođe rekao da se mnogo loše oseća od trenutka od kada je ušao u Specijalni sud i naveo da može da prekine suđenje u svakom trenutku odlaskom kod lekara.

Mišković smatra da nije ni korektno ni ljudski da po ceo dan sedi u sudu i sluša proces za FAM, sa kojim nema veze.

"Ako morate, osudite me danas, sutra samo nemojte više da mi narušavate zdravlje", rekao je Mišković.

Pred formalan početak ponovljenog suđenja vlasniku "Delta holdinga" Miroslavu Miškoviću i njegovom sinu Marku zbog sumnje da su utajili porez po odbitku od kapitalnog dobitka iz poslovanja putarskih preduzeća, kao i optuženima za oštećenje kruševačke fabrike maziva (FAM), branioci Miškovića tražili su da se njihovim klijentima razdvoji postupak.

Branilac Miroslava Miškovića, advokat Zdenko Tomanović tražio je da se suđenje njegovom branjeniku razdvoji od postupka za FAM jer sa njim nema nikakve veze, kao i jer delo za koje mu se sudi nije u nadležnosti Posebnog odeljenja Višeg suda u Beogradu (Specijalnog suda), već osnovnog suda.

Njegovom predlogu pridružio se i branilac Marka Miškovića, advokat Branislav Tapušković, kao i advokati ostalih optuženih za pomaganje Marku u utaji poreza.

Delta tauer: Niče nova kula, pored Hajata

Sudsko veće je takođe odbilo kao neosnovane predloge branilaca za razdvajanje postupka protiv Marka i Miroslava Miškovića kao i Živojina Perića i Jadranke Bardić, kao i Mila Đuraškovića u pogledu optužbe za poresku utaju od postupka protiv optuženih u slučaju FAM.

Sud je takođe odbio predlog da se oglasi stvarno nenadležnim i predmet prosledi osnovnom sudu na postupanje.

Protiv ovog rešenja nije dozvoljena žalba, napomenula je suđa Ilić. Ona je potvrdila da je tačno da je za poresku utaju nadležan osnovni sud, ali je obraložila da je u ovom slcucaju je situacija specifična jer je vođen jedinstveni postupak.

Miroslavu i Marku Miškoviću se stavlja na teret delo poreska utaja izvršena pomaganjem, odnosno poreska utaja za koje je zaprećena od jedne do 10 godina zatvora.

Sud je još početkom oktobra odbio predlog branilaca Miškovića da im se slučaj "spusti" u osnovni sud, i donelo odluku da se ovoaj postupak vodi u jedinstvenom postupku.

Tomanović je takođe predložio sudskom veću da odloži današnji pretres i da na njega pozove predstavnika kiparskog preduzeća "Hemslejd", od kojeg kako je naveo "dolazi u obzir oduzimanje imovine".

Podsetio je da je predstavnik Hemslejda učestvovao na prvom suđenju.

Zbog optužbi za pomaganje Marku Miškoviću da utaji porez od oko 320,3 miliona dinara suđenje se ponavlja i prema Živojinu Petroviću i Jadranki Bardić.

U ovom procesu ponovo se sudi i vlasniku Nibens grupe Milu Ðuraškoviću takođe zbog utaje poreza, kao i zbog sumnje da je sa saradnicima oštetio kruševački FAM (fabrika maziva).

Ðurašković je prvooptuženi u ovom procesu a posle slede njegovi saradnici, dok su Miškovići navedeni u optužnici nakon njih.

Suđenje im se ponavlja po nalogu Apelacionog suda u Beogradu, koji je u septembru ukinio prvostepenu presudu kojom su Miškovići i Ðurašković bili osuđeni za poresku utaju i naložio da im se suđenje ponovi za to delo, a Ðuraškoviću i njegovim saradnicima i za zloupotrebe sa kruševačkom Fabrikom maziva (FAM).

Miškovići i Ðurašković kao i još četiri okrivljena su zbog nedostatka dokaza odlukom Apelacionog suda pravosnažno su oslobođeni optužbi za zloupotrebe sa putarskim preduzećima, zbog čega su bili prvobitno uhapšeni u decembru 2012.

Na ponovljenom suđenju svi optuženi će imati priliku da ponovo iznesu svoje odbrane, a sud da otkloni nedostatke zbog kojih su prvostepene presude ukinute.

Miroslavu Miškoviću će se sada ponovo suditi za krivično delo utaja poreza izvršena pomaganjem, odnosno jer je prema navodima optužnice, pomogao sinu Marku u utaji poreza po odbitku od kapitalnog dobitka iz poslovanja putarskih preduzeća.

Vučić: Evo vam tajkuni, neka pokradu sve

Marko Mišković i Milo Ðurašković se terete za utaju poreza po odbitku za koje je zaprećena kazna od 1 do 10 godina zatvora, a ista kazna je zaprećena i za pomagače.

Ðurašković se tereti i za zloupotrebu položaja odgovornog lica zbog oštećenja FAM-a, a za isto delo su optuženi su i njegovi saradnici Dejan Jeftić, Risto Ristić, Boro Jelić, Branislav Jovanović, Ljiljana Kostić i Srđan Filipović.

Protiv Miškovića, Đuraškovića, kao i još osam optuženih, krivični postupak je pokrenut krajem 2012. godine zbog sumnje da su oštetili putarska preduzeća za više miliona evra.

Tada su bili uhapšeni i posle višemesečnog boravka u pritvoru pušteni su da se brane sa slobode, pošto su položili višemilionska jemstva u evrima, a pasoši su im i dalje u sudskom depozitu i ne mogu da napuste boravište bez odobrenja suda.

Odlukom Apelacionog suda, "pala je" optužnica tužilaštva za organizovani kriminal koja ih je teretila da su finansijskim transakcijama izvlačili novac iz putarskih preduzeća i tako doveli do njihove propasti, odnosno da su ih u periodu od 2005. do 2010. godine oštetili za 16,95 milijardi dinara, a budžet Srbije za 472 miliona dinara.

Slučaj u vezi sa Fabrikom maziva iz Kruševca pokrenut je 2010. godine.

U tom slučaju, sumnja se da su optuženi oštetili preduzeće iz Kruševca za iznos od oko 3.181.070.378,54 dinara (više od 32 miliona evra) i Đuraškoviću pribavili imovinsku korist u ukupnom iznosu od 1.498.289.138,43 dinara (oko 15 miliona evra).

S obzirom da je većina optuženih za putarska preduzeća bila i na optužnici za FAM, postupci su bili spojeni i u februaru 2015. godine je krenulo objedinjeno suđenje.

Miškoviću je suđenje zbog zdravstvenih problema u decembru 2015. godine bilo razdvojeno od procesa protiv njegovog sina i ostalih optuženih pa su im bile izrečene odvojene presude.

Odlukom Specijalnog suda, postupak je ponovo spojen krajem septembra ove godine.

Komentari 74

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Namćor

On nije uradio ništa protivzakonito . Kroz skupštinu je proturao zakone koji mu idu na ruku zadnjih 25 god. ! To su profitni lobiji koji su ne izigrali sistem već bili sistem . Čitav jedan mehanizam povezan zajedničkim ciljem , a to je bogaćenje na račun države i naroda . Sada nam se smeju i rugaju !

62

Naplatićeš sve to debelo

bane

Samo polako, ima vremena mlad je Miško

special image