• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Pronađeni primer Dejtonskog sporazuma falsifikat?

Izvor MONDO/Agencije

Ž.K. iz Pala, koji je osumnjičen da je u svojoj kući skrivao, kako je MUP RS saopštio, originalni tekst Dejtonskog mirovnog sporazuma na engleskom jeziku, pušten je da se brani sa slobode, objavio je portal banjalučkih Nezavisnih novina.


Ž.K. (48) je ispitan u Republičkom javnom tužilaštvu u Banjaluci, i tokom ispitivanja, kako je rečeno tom portalu, utvrđeno je da nisu postojali zakonski razlozi za pritvor.

Dejtonski mirovni ugovor je pronađen tokom pretresa koji su izveli pripadnici MUP-a RS, prema naredbi nadležnog suda.

U MUP-u su ranije naveli da se Ž.K. sumnjiči da je, nakon što je došao u posed originalnog teksta Dejtonskog mirovnog sporazuma na engleskom jeziku, taj dokument nudio na prodaju.

Prema nezvaničnim informacijama, on je nudio ovaj dokument na prodaju za 100.000 KM (51.129 evra).

Međutim, u BiH se ne isključuje se mogućnost da je pronađeni primerak Dejtonskog sporazuma, koji mediji sada nazivaju i "paljanski", ustvari primerak koji pripada Srbiji, ali i da je reč o falsifikatu.

Nije poznato kako se privedeni Ž.K. domogao originalnog Dejtonskog sporazuma, ali u čitavu priču novo svetlo baca Predseništvo BiH koje tvrdi da se originalni primerak koji pripada BiH nalazi u sefu Arhiva te institucije, potvrđeno je agenciji Anadolija.

Nađen original Dejtonskog sporazuma

Portal buka.com prenosi da je Ž.K. bio nekada član obezbeđenja Dragana Kalinića, bivšeg predsednika Narodne skupštine Republike Srpske, a danas savetnika predsednika Republike Srpske Milorada Dodika.

Osumnjičenog su uhapsili inspektori Uprave za organizovani i teški kriminalitet MUP-a Republike Srpske.

Prema izjavama članova delegacije RS iz Dejtona, verzija na engleskom jeziku potpisana u Parizu 14. decembra 1995. godine po povratku srpske delegacije iz Pariza, bila je pohranjena u sefu tadašnjeg predsednika RS Radovana Karadžića ili predsednika Narodne skupštine Momčila Krajišnika. Hrvatska i bošnjačka delegacija dobili su takođe svoje primerke.

U februaru 2008. godine, 13 godina nakon njegovog potpisivanja se saznaje da je originalni primerak Opšteg okvirnog sporazuma za mir zagubljen, podseća ovaj portal.

Tada je u javnost istupio Željko Komšić, tadašnji član Predsedništva BiH koji je otkrio da je bosanskohercegovački primerak originala dokumenta nestao iz Arhiva BiH. Ovo je izazvalo posebnu pažnju javnosti pogotovo jer se zna da je primerak Sporazuma u Sarajevo lično doneo Alija Izetbegović.

Komšić se danas pita kako je moguće da je tako važan dokument pronađen kod Ž.K.

"Treba naglasiti da to nije jedini primerak. Ima još primeraka Dejtonskog sporazuma koji su trebali biti doneseni u BiH ili su doneseni pa nestali. Moguće da se nakon nekoliko vremena još koji primerak negde pojavi. Ja mogu shvatiti i ono vreme i rat i nerede i sve što je vladalo, ali ipak s takvim aktom postupati na taj način, pa da se nakon toliko godina desi ovo što se desilo juče, ipak je neverovatno za bilo koju zemlju", kazao je Komšić za Radiosarajevo.ba.

Dan kada je prekinut krvavi građanski rat (VIDEO)

Dragan Čavić, bivši predsednik Republike Srpske za BUKU pretpostavlja da je Dejtonski sporazum kao i drugi brojni dokumenti sklonjeni 1997. godine, a pre primopredaje vlasti sa Petrom Đokićem koji je izabran za predsednika Narodne Skupštine, i da je do dan danas bio u nekim tajnim skloništima.

Tvrdi kako nije u pitanju samo Dejtonski mirovni sporazum već i ostali dokumenti koji su u vezi sa dejtonskim i postdejtonskim periodom.

Politički analitičar Almir Terzić ponovio je za taj portal da ništa u "ovoj zemlji nije slučajno, pa ni ovaj iznenadni pronalazak Dejtonskog mirovnog sporazuma, te da samo naivan može poverovati da je u BiH postojao jedan originalni sporazum".

Dejtonski sporazum parafiran je 21. novembra 1995, u američkoj vazduhoplovnoj bazi "Rajt-Paterson" u Dejtonu, savezna država Ohajo, gde je poleteo prvi avion u istoriji, koji su kontruisala braća Rajt.

U vojnoj bazi Rajt-Peterson u američkom gradiću Dejton posle tronedeljnih pregovora čelnika BiH, Hrvatske i Savezne Republike Jugoslavije, uz posredovanje SAD, BiH je podeljena na dva entiteta - Federaciju BiH i Republiku Srpsku.

Sporazum, parafiran u Dejtonu, u prisustvu tadašnjeg državnog sekretara SAD Vorena Kristofera, Milošević, Tuđman i Izetbegović zvanično su potpisali tri sedmice kasnije,14. decembra 1995. u Jelisejskoj palati u Parizu.

Komentari 4

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Rumba

I niko odgovoran zbog nestanka takvog dokumenta? Država Babunija i Hajvanija!

Edin Sa

Mrtvo slovo na papiru

Djordje

Vise bi kesa dobio da je otisao kod Rika Herisona 😂😂😂

special image