• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Odbrana traži dokaz protiv posete lekara Mladiću

Izvor MONDO/Beta

Odbrana Ratka Mladića zatražila je od Haškog tribunala da obaveže lekara u sudskom pritvoru da joj dostavi dokument u kojem obrazlaže zašto se protivi poseti srpskih lekara Mladiću pre izricanja presude.

Taj dokument doktor Paulus Falke podneo je prošle nedelje sudu kao poverljiv i nedostupan Mladićevoj odbrani.

Kako je objavio sekretarijat suda, doktor Falke je ocenio da bi takva poseta, pre izricanja presude 22. novembra, "mogla ugroziti zdravlje" generala Mladića, optuženog za genocid i ratne zločine u BiH, 1992-95.

Upravnik pritvora u Sheveningenu (Scheveningen) ranije je odobrio da Mladića posete lekari iz Srbije.

Bramerc se nada najvećoj kazni za Ratka Mladića

U danas objavljenom podnesku, Mladićeva odbrana ističe da joj traženi dokument doktora Falkea, uprkos obećanjima sudskog sekretarijata, još nije obelodanjen.

Odbrana navodi da nije dobila ni dva podneska nezavisnih specijalista, upoznatih sa zdravstvenim stanjem generala Mladića, koji su se složili sa preporukom doktora Falkea.

"Postaje sve očiglednije da doktor Falke vuče sve konce i preduzima sve korake da oteža i onemogući pristup odbrane medicinskim dokumentima optuženog, kao i da lekari spolja dopru do njega", ocenili su branioci Branko Lukić i Dragan Ivetić.

Kraj Tribunala: Evo kada će presuda Mladiću

Zbog toga je, po njima, neophodno da Tribunal posebnim nalogom obaveže dr. Falkea da joj dostavi sve poverljive dokumente sa "medicinskim mišljenjima o Mladiću".

Nedostavljanje tih dokumenata odbrani značilo bi kršenje Evropske konvencije o ljudskim pravima, upozorili su Mladićevi branioci.

Sudski sekretarijat, minule sedmice, obavestio je predsednika Tribunala Karmela Ađijusa (Carmel Agius) da je 10. novembra dobio pismo lekara iz pritvora "kojim su hitno zatražili da nijedna poseta doktora ne bude dozvoljena nijednom pritvoreniku u pritvoru pre nego što Tribunal izrekne preostale dve presude" generalu Mladiću i šestorici bosanskih Hrvata.

Po pritvorskim lekarima, takva poseta bi "zaista mogla naškoditi zdravlju pritvorenika".

Sekretarijat Tribunala obavestio je sudije da je o tome konsultovao i dva nezavisna specijaliste, uključenog u lečenje generala Mladića, koji su se složili s mišljenjem da bi poseta mogla naškoditi optuženom.

Sekretarijat je ranije tvrdio da je Mladićevoj odbrani ponudio "tri grupe datuma" za posetu dvoje srpskih lekara generalu Mladiću i da bi se ta poseta mogla realizovati i ranije.

Usvajajući mišljenje lekara, sekretarijat je sada preporučio sudijama da poseta ne bude dozvoljena Mladiću dok mu se ne izrekne prvostepena presuda.

Hag: Presuda Ratku Mladiću 22. novembra

Sudije Tribunala odbile su, krajem prošle nedelje, zahtev odbrane da izricanje presude generalu Mladiću bude odloženo sve dok se ne utvrdi da li je on fizički i mentalno sposoban da učestvuje u procesu.

Raspravno veće je ostalo pri ranijem stavu da je zdravstveno stanje generala Mladića "stabilno".

Odbrana je tvrdila da se Mladićevo stanje, posle tri moždana udara, pogoršava, da on nije adekvatno lečen u pritvoru i da tamošnji lekari kriju dokaze koji to potvrđuju.

Mladićevi branioci tražili su da protiv šefa medicinske službe u pritvoru Paulusa Falkea bude pokrenut postupak za nepoštovanje suda.

Sudski sekretarijat negirao je tvrdnju Mladićeve odbrane da joj nije dostavljena celokupna istorija bolesti optuženog, uključujući i dijagnostičke snimke.

Mladić je pre hapšenja, krajem maja 2011, preživeo tri moždana udara, a od tada je nekoliko puta bio prebacivan u hašku bolnicu Bronovo na ispitivanja i lakše intervencije.

U junu 2013, Mladić se u sudnici zahvalio Tribunalu i njegovom medicinskom osoblju što su mu "spasili život" i "izvukli ga iz groba".

Po odbrani, međutim, Mladićevo zdravstveno stanje stalno se pogoršava, a, usled rizika od novog moždanog udara ili infarkta, neophodno je bolničko lečenje.

Bivši komandant Vojske Republike Srpske, general Mladić (75) u haškom pritvoru očekuje presudu po optužnici za genocid u Srebrenici; progon Muslimana i Hrvata širom BiH, koji je u šest opština imao razmere genocida; terorisanje stanovništva Sarajeva kampanjom artiljerijskih i snajperskih napada i uzimanje za taoce pripadnika Unprofora, 1992-95.

Komentari 1

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Asistent

Drž se generale, ako ne znaju zna narod ko si !

special image