• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

BRUTALNO: Koga ti nosiš? (FOTO)

Izvor mondo.rs

Ako volite da nosite bunde i šubare od prirodnog krzna, možda ćete posle ove priče ipak razmisliti o veštačkoj varijanti...

 Prirodno krzno protest udruženja Sloboda za životinje Izvor: Mondo/Mihaela Šljukić Bandović

Izvor: Mondo/Mihaela Šljukić Bandović

"55 miliona mrtvih životinja godišnje zbog krzna", "Krzno je ubistvo", "Jedna bunda = 200 mrtvih činčila", "Krzno boli", "Okrutnost nije ženstvena", "Da li bi nosili svog psa?"… samo su neke od poruka koje su, sa brutalnim fotografijama odranih i ubijenih životinja, zatekle prolaznike na glavnoj beogradskoj štrafti ove subote.

U tišini su ih držali aktivisti udruženja "Sloboda za životinje", koji su protestom "Za Srbiju bez krzna" hteli da ukažu na problem proizvodnje krzna u Srbiji i potrebu da se odbrani zakon o dobrobiti životinja.

UZNEMIRUJUĆI snimci mučenja lisica (VIDEO)

Krzno boli

Male životinje od kojih se dobija krzno - činčile, zečevi i lisice, često se drže u tesnim kavezima i nehumanim uslovima. Deru ih na živo, pa životinje proživljavaju enormne bolove, tvrde u udruženju "Sloboda za životinje".

Do pre par godina u Srbiji je bilo nekoliko uzgajivača činčila, ali se taj broj znatno uvećao jer skupoceno krzno ovih malih životinja donosi odličan profit.

"Od 2009. godine kada je donet Zakon o dobrobiti životinja do danas, broj farmi činčila u našoj zemlji se povećao. Zvanično, registrovano ih je 30, ali ima dosta nelegalnih farmi, pa se procenjuje da ih ima oko 100", kaže Jelena Stevanović, aktivista udruženja za zaštitu i prava životinja "Sloboda za životinje".

Ona podseća da Zakon o dobrobiti životinja u članu 7, stavu 37, zabranjuje držanje, reprodukciju, uvoz, izvoz i lišavanje života životinje isključivo radi proizvodnje krzna i kože. Podseća i da član 89 kaže da će se zabrana iz stava 37. ovog zakona primenjivati od 1. januara 2019. godine.

"Tih 10 godina trebalo je da država reaguje da se proizvođači krzna preorjentišu na druge privredne grane, ali se do sada nije ništa dogodilo u vezi sa tim. Štaviše, imamo informaciju da će se pojačati lobiranje od strane uzgajivača činčila koji su ohrabreni odlukom parlamenta BiH da već postojeću zabranu uzgoja životinja u svrhu proizvodnje krzna odloži do 2028. godine", tvrdi Stevanović.

Meko zlato

Činčila je egzotična životnja koja potiče iz Južne Amerike. Živi na 2.000 metara nadmorske visine na planini Andi i poznata je po svom kvalitetnom krznu. Njihovo krzno je veoma skupoceno, pa se često naziva mekim zlatom. Nisu zahtevne za uzgoj i gajenje, a njihovo krzno uzgajivačima donosi veliku zaradu.

Zbog toga je, prema njenim rečima, udruženje "Sloboda za životinje" pisalo ministru poljoprivrede i od Ministarstva tražilo garancije da će štititi postojeći Zakon o dobrobiti životinja i da će se dosledno zalagati za njegovo sprovođenje.

Ona naglašava da je u mnogim evropskim zemljama - Austriji, dvema regijama u Belgiji, Hrvatskoj, Češkoj, Makedoniji, Holandiji, Sloveniji i Velikoj Britaniji već zabranjena proizvodnja krzna.

Hrvatska: Klanje dozvoljeno - ali samo zbog mesa

Nemačka i Švajcarska uvele su striktne propise koji praktično onemogućavaju proizvodnju krzna, a Poljska, koja je drugi po veličini proizvođač krzna u Evropi, treba da donese zakon koji će zabraniti proizvodnju krzna.

"Nažalost, proizvođači se sele iz zemalja sa strogim zakonima i iz zemalja u kojima je zabranjena proizvodnja krzna u zemlje koje nemaju dobre zakone zaštite životne sredine", kažu u ovom udruženju, objašnjavajući svoju bojazan da bi to moglo da se dogodi i kod nas.

Guči odustaje od krzna, zauvek!

Komentari 80

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Sarajlija

Toliko smo bogati da možemo imati takve zakone. Ili smo toliko ravnodušni da dopuštamo da nas par aktivista j...e u mozak već 20 godina. Koja je razlika izmedju uzgoja zivotinja zbog hrane ili zbog krzna? Nisam vegetarijanac, ali cisto me zanima. Da li je itko od vas imao priliku vidjeti fabrike mesa? Preporucujem da potrazite na youtubu. Zabrana drzanja zivotinja u nehumanim uslovima je na mjestu, kao i stroge kontrole....ali protestirati protiv samo jednog je smjesno i licemjerno. Postavljam pitanje ovim aktivistima ko ih finansira i koji su im interesi, jer danas u svijetu nista ne funkcionira bez para i interesa ?

Unknown

@Sarajlija Postavljam pitanje svim ljudima koji komentarisu samo da bi komentarisali. Kako bi bilo da se za promenu informisete i proverite da li je sve sto mislite i govorite zapravo istina? Nema razlike izmedju uzgoja zivotinja zbog ishrane i zbog krzna. Upravo zato se ovi ljudi bore protiv svake vrste nepravde, ali Vi to ne znate zato sto niste izdvojili ni minut svog vremena da proverite da li raspolazete validnim informacijama, vec ste ih odmah napali i izrazili svoje nezadovoljstvo. Uvek se najvise zale oni koji ne daju apsolutno nikakav doprinos. Nista Vam nije dovoljno dobro, samo biste da se raspravljate i da svaljujete krivicu na druge.

Nikola

Koliki psihopata moraš biti da bi drao kožu živoj životinji? Pritom i nakon dranja kože dok su žive, nakon tog odvratnog postupka neće da im olakšaju i daju brzu smrt već imh puste tako da bez kože umiru u najstrašnijim bolovima... Kada se posečemo po našoj koži zaboli, a zamislite koliki bol osećaju životinje kojima se dere koža dok su žive. Humanije bi bilo da ih prvo ubiju pa onda da ih deru dok su "tople"... Ne znam kome je uopšte palo na pamet da je kvalitetnija bunda ako su životinje žive? Kada čitam o ovakvim stvarima budem potresen nekoliko dana... Čovečanstvo definitivno zaslužuje kraj (kao što mnogi ugledni naučnici prognoziraju da će čovečanstvo dokrajčiti roboti i njihova veštačka inteligencija).

special image