• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

POGLAVLJA: EU nas pustila (samo) dva koraka bliže

Izvor Tanjug

Srbija na Međuvladinoj konferenciji u Briselu otvorila još dva poglavlja u pristupnim pregovorima sa EU. Za treće koje smo želeli da otvorimo danas nismo još dorasli, smatraju u EU.

Otvorena su Poglavlje 6, koje se bavi pravom privrednih društava, i Poglavlje 30 o ekonomskim odnosima sa inostransvom.

Zemlje članice EU odlučile su da Srbiji daju "zeleno svetlo" za otvaranje još dva poglavlja, čime će ukupno biti otvoreno 12 poglavlja.

Joksimović: Može i mora brže

Ministarka za evropske integracije, Jadranka Joksimović, izjavila je večeras u Briselu da Srbija, otvaranjem dva nova poglavlja - 6 i 30, pravi važan korak na svom putu evrointegracija. "Nastavljamo naš evropski put, a ovo je još jedan važan korak u procesu pridruženja. Sa ova dva poglavlja, Srbija će imati ukupno otvorenih 12 poglavlja, što je solidan i zadovoljavajući tempo, ali može i mora brže", naglasila je Joksimović u izjavi novinarima pred početak Međuvladine konferencije.

Pred konačnu odluku o otvaranju novih poglavlja zemlje članice su, kao i obično, razmotrile napredak Srbije u okviru poglavlja 23 i 24 koja se odnose na refome u oblasti vladavine prava u zemlji kao i napredak u procesu normalizacije odnosa sa Prištinom.

HAN: MORAMO DA VIDIMO NAPREDAK

Komesar za proširenje EU Johanes Han pozdravio je otvaranje dva poglavlja i naglasio da pažnja Srbije i ubuduće mora da bude usredsređena pre svega na oblast vladavine zakona i na normalizaciju odnosa sa Kosovom.

"Otvaranje ovih poglavlja pokazuje ozbiljan rad Srbije i da je evropska perspektiva čvrsta i realna", rekao je Han na zajedničkoj konferenciji za novinare sa estonskim ministrom Svenom Mikserom i ministarkom za evropske integracije Jadrankom Joksimović posle Međuvladine konferencije.

Kako kaže, kada je reč o vladavini zakona i normalizaciji sa Kosovom ove godine je uočeno da se radilo na tome, ali da "izazova još ima".

"Srbija mora da ostvari napredak kada je reč o nezavisnosti sudstva, slobodi izražavanja, medijima, pravima nacionalnih manjina, borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala, uključujući i pranje novca", poručio je Han.

Proces pristupanja i otvaranja poglavlja ne može se postići bez suštinskog opipljivog fokusiranja na vladavinu zakona i dijalog sa Prištinom, istakao je komesar za proširenje EU.

On je rekao da, iako se Srbija pripremila za otvaranje pet poglavlja a večeras otvorila dva, nije nezadovoljan zbog toga.

Na pitanje novinara da li će pre otvaranja novih poglavlja ponovo biti vršena procena napretka u toj sferi i da li se može očekivati da se poglavlja otvore tek za šest meseci, Han odgovara da će uslediti tradicionalan pa potom i godišnji izveštaj u aprilu sledeće godine, ali da ne može da isključi mogućnost da otvaranje poglavlja bude i pre tih šest meseci.

"POLITIČKA ODLUKA"

Odluka da Srbija danas u Briselu otvori dva umesto tri nova poglavlja "politička je odluka" zemalja članica EU jer nisu zadovoljne kako u Srbiji napreduje vladavina prava, borba protiv korupcije, i reforma pravosuđa.

"Zemlje članice ovom odlukom želele su da podrže evrointegracioni napredak Srbije, ali i da ukažu da se može bolje, posebno u oblasti reforme pravosuđa i antikorupcijske politike u zemlji", rečeno je Tanjugu u Briselu.

"Odluka da se u decembru otvore poglavlja 6 i 30, ali ne i 33, zasnovana je na stavu dela zemalja članica, koje smatraju da Srbija ne radi dovoljno kada je reč o ispunjavanju, na prvom mestu, Akcionog plana za poglavlje 23", kažu diplomatski izvori Tanjuga u Briselu.

ŠTA MISLE NEMCI, FRANCUZI... HRVATI

Zemlje članice, među kojima su Nemačka, Francuska, Velika Britanija, Hrvatska i Švedska, su ovakav stav zauzele posle redovnog izveštaja Evropske komisije o napretku Srbije u poglavljima 23 i 24, koja se odnose na vladavinu prava.

Ozbilja problem i u sferi medija

Kada je sloboda izražavanja i medija u pitanju, izveštaj Komisije navodi da se Srbija "i dalje suočava sa ozbiljnim izazovima" u toj oblasti.

Izveštaj navodi da Srbija u oblasti reforme pravosuđa zaostaje u uspostavljanju efikasnog, transprentnog i celoj državi rasprostranjenog sistema za procesuranje slučajeva korupcije.

Navodi se da su kašnjenja i dalje prisutna u usvajanju strategije tužilaštva, kao i u aktivnostima usmerenim na poboljšanje rezultata rada srpskog Tužilaštva za ratne zločine.

Kao "ozbiljno kašnjenje" od strane Srbije Evropska komisija u svom dokumentu navodi usvajanje Zakona o Agenciji za borbu protiv korupcije, kao i Zakona o finansiranju političkih partija.

Isti dokument navodi i kašnjenje u usvajanju Zakona o pravima i slobodama nacionalnih manjina, kao i Zakona o rodnoj ravnopravnosti, Zakona o besplatnoj pravnoj pomoći i Zakona o zaštiti podataka.

I Crnogorci sa dva poglavlja, ali imaju 33

I Crna Gora je danas u Briselu, otvorila još dva poglavlja u pregovorima sa EU (Poglavlja 2 i 3 - sloboda kretanja radnika i pravo osnivanja preduzeća i sloboda pružanja usluga), i sada ova država, do 2006. godine članica Državne zajednice Srbije i Crne Gore, trenutno ima 30 otvorenih i tri privremeno zatvorena poglavlja, od 35 koliko treba da ukupno da ispregovara.

Kada je reč o poglavlju 24, izveštaj Evropske komisije navodi da Srbija mora da pojača napore u oblasti finansijskih istraga, mera usmerenih protiv pranja novca i zapleni imovine.

Otvaramo još dva poglavlja, treće stopirali Nemci

U EU očekuju da će Srbija u prvom delu 2018. godine moći da otvori još najmanje tri nova poglavlja, među kojima su poglavlje 33 o finansijskim i budžetskim odredbama, poglavlje 9 o finansijskim uslugama i poglavlje 13 o ribarstvu. Ova tri poglavlja već se nalaze u radnim telima Saveta.

Očekuje se i da Srbija tokom 2018. godine preda Briselu pregovaračke pozicije i za dodatna poglavlja.
Evropski zvaničnici u više navrata su najavljivali da će 2018. godina biti izuzetno značajna za napredak u procesu proširenja.

Evo šta nam EU traži oko Kosova (FOTO)

Iz Brisela poručuju da obnovljeni momentum i zalaganje EU za proširenje region mora da iskoristi radeći upravo na svojim unutrašnjim refomama i regionalnoj saradnji.

Na današnjoj Međuvladnoj konfereniciji delegaciju Srbije predvodi ministarka za evrointegracije Jadranka Joksimović. Zemlje članice će predstavljati estonski ministar spoljnih poslova Sven Mikser,  aEvropsku komisiju komesar za pregovore o proširenju Johanes Han.

OSTALO NAM JOŠ 23

Srbija je do sada u pregovorima sa EU otvorila ukupno 12 poglavlja, od kojih su dva preliminarno zatvorena, a potrebno je da otvori još 23 poglavlja.

Do sada su otvorena poglavlja Sedam – Pravo intelektualne svojine, 29 - Carinska unija, 20 - Preduzetništvo i industrijska politika i poglavlje, 26 - Obrazovanje i kultura i 25 - Nauka i istraživanje.

Otvoreni su i poglavlje Pet - Javne nabavke i poglavlje, 23 - Pravosuđe i osnovna prava, 24 - Pravda, sloboda i bezbednost, 32 - Finansijski nadzor i poglavlje 35 - Normalizacija odnosa Beograda i Prištine.

Tagovi

Komentari 70

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Eeh nazadnjaci ncncncnc!!!!

Pa dokle vise mislite da mutite i zavaravate narod?! Pa i vrabcima na granama je jasno, da cemo mi uci u tu eu-NIKAD A NI TAD!!!! Dokle mislite da zahvaljujuci vama, Srbija izigrava dvorsku ludu i da nam se celi zapadni svet smeje(i onako oni to odavno radile)?!!!! Kakva eu kakvi bakraci...to su price za malu decu!! Koliko je samo trebalo vremena za sva ova poglavlja donsada?! Pa ovim tempom mi ni za 50 godina necemo uci!!! Stalno nas driblaju, i daju nam kao nekom bedniku hranu na kasicicu!!! Alo pa nismo mi pali s’marsa, pa da ne znamo bez te eu!!! Sta ce nama ikea agrokor i pstali stranci!!! Oke neka budu tu, ali bato zakon je isti za svakog: plati porez na zemljiste, zaradu itd! A ne da rade sta hoce i bez nadzora drzavnih institucija!!! Zasto se ne okrenemo domacoj ekonomiji i razvoju!!! Podrzi seljake, domace kompanije i firme!! Preuredite zdravstveni sistem, da se svakom radniku odbija od plate, pa nebi bilo slucajeva da nemogu da se lece jer nemaju para!!! Napraviti pola pola: koliko se procentualno odbije svakom radniku toliko drzava doplati i problem resen!! Ako ovako nastavimo...stvarno ce nam Srbija postati klasicna baza jeftine radne snage i ostati kompletno pusta!!!

SRB

Jesu li to oni, što su Srbiju, bombardovali i ubijali?! A, radioaktivni Uran?!

keja

EU pušta Srbiju korak bliže, ona sama ide dva koraka dalje uz pomoć bratske države Hrvatske...

special image