• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Haški tužioci: Osuditi Šešelja!

Izvor MONDO/Agencije

Tužioci međunarodnog suda u Hagu zatražili su danas od apelacionog veća da poništi oslobadajuću presudu lideru Srpske radikalne stranke Vojislavu Šešelju i da ga osudi za zločine u Hrvatskoj, Vojvodini i BiH, 1991-93.



U pisanoj žalbi na presudu Šešelju, koji je Haški tribunal izrekao 31. marta prošle godine, tužioci su zatražili da lider radikala bude proglašen krivim i osuđen na 28 godina zatvora.

Kao alternativu, tužilac Matijas Markusen (Mathias Marcušen) predložio je, na današnjoj raspravi o žalbi Tužilaštva, da se Šešelju sudi ponovo, ukoliko apelaciono veće odbije da ga osudi.

"Pravda nije zadovoljena...Ukoliko oslobađajuća presuda opstane, to bi bilo ne samo uvreda za žrtve, nego i bi i potkopalo verodostojnost suda", rekao je tužilac Markusen.

Šešelj, koji je na privremenoj slobodi u Srbiji i nije prisustvovao raspravi, ranije je zatražio da žalba tužilaca bude odbačena, a oslobađajuća presuda potvrđena.

Lider SRS moći će da odgovori na današnje tvrdnje tužilaca u roku od 10 dana pošto primi zapisnik sa zasedanja na srpskom jeziku.

Predsedavajući sudija Teodor Meron rekao je, na kraju rasprave, da će pravosnažna presuda Šešelju biti izrečena "u dogledno vreme".

Prošle nedelje, sudije Meron je, pred Savetom bezbednosti UN u Njujorku, najavio da će ta presuda biti izrečena "u prvom delu 2018."

Šešelj: Spavao sam, nisam ni slušao tužioca


Tužilac Markusen danas je ponovio ocenu iz žalbe DA je oslobađajuća presuda Šešelju "nerazumna" i "neobrazložena", te da prvostepeno veće nije razmotrilo veliki broj dokaza o zločinima u Hrvatskoj i BiH.

Zbog tog propusta, prvostepeno veće je, po tužiocu Markusenu, donelo pogrešan zaključak da nije postojao udruženi zločinački poduhvat, u kojem je Šešelj učestvovao, u cilju trajnog i nasilnog progona nesrba sa teritorija Hrvatske i BiH koji su Srbi smatrali svojim.

Kao drugi pogrešan nalaz oslobađajuće presude, zastupnik optužbe označio je zaključak da u Hrvatskoj i BiH nije bilo sistematskog i raširenog napada srpskih snaga na hrvatske i muslimanske civile.


"Presuda jedva da spominje dokaze o zločinima. Od 357 pasusa presude, zločini se pominju u samo 10", rekao je tužilac Markusen.

Precizirao je da prvostepene sudije nisu analizirale ni dokaze o masovnim "deportacijama i prisilnom premeštanju" nesrpskog stanovništva, koji su ključni za postojanje zločinačkog udruženja.

Markusen je kazao i da je prvostepeno veće Tribunala propustilo da obavi svoju "pravosudnu funkciju" i da pruži "pravno obražloženje" za svoje zaključke.

Po tužiocu, presuda je pokazala da sudije nisu procenjivale ni verodostojnost svedoka. Kao primer, naveo je da se prvostepeno veće oslonilo na svedočenje samog Šešelja na suđenju Slobodanu Miloševiću, iako je lider radikala, kao optuženi, imao interes da sebe izuzme od krivice".

Kao dokaz da je Šešelj delio "zločinačku nameru" progona nesrba, tužilac Markusen je citirao njegove izjave da "Srbi i Hrvati više ne mogu živeti zajedno" i da će "poteći reke krvi ako BiH proglasi nezavisnost".

Te i brojne slične Šešeljeve izjave, kao "jedva prikrivene pozive na prisilno premeštanje" Hrvata i Muslimana, raspravno veće u presudi nije ispravno ocenilo, naglasio je Markusen.

Umesto toga, u oslobađajućoj presudi se navodi da te Šešeljeve izjave "mogu biti izraz alternativnog političkog programa koji nikada nije sproveden".

U osvrtu na taj nalaz, tužilac Markusen je rekao da se "ukoliko je Šešeljev politički program bilo proterivanje Hrvata i Muslimana, onda se mora zaključiti da je njegova namera bila da protera Hrvate i Muslimane".

Zastupnik optužbe citirao je i Šešeljeve izjave da "bi možda najbolje rešenje bilo da se Hrvati potrpaju u autobuse i kamione koji će ih odvesti u Zagreb" i da "Hrvati nemaju šta da traže u Srbiji".



"Dokazi pokazuju da se baš to zaista i dogodilo...Žrtve su stavljene u autobuse koji su ih odveli van srpskih teritorija ili u logore gde su podvrgnuti brutalnom nasilju", naglasio je tužilac Markusen.

On je "zapanjujućim" nazvao to što je u presudi prvostepeno veće usvojilo Šešeljevu tvrdnju da su "autobusi bili izraz humanitarne pomoći za nesrbe koji nisu bili borci i koji su želeli da napuste ratnu zonu".

"To je uvreda za žrtve i svedoke", ocenio je tužilac.

U osvrtu na Šešeljeve govore koji su, po Tužilaštvu, izazvali zločine, predsedavajući sudija Teodor Meron  pozvao je tužioca da razjasni stav o govorima lidera radikala u Vukovaru, u jesen 1991, i vojvođanskom selu Hrtkovci, s proleća 1992.

Sudija Meron podsetio je da je prvostepeno veće "imalo dilemu" da li je Šešelj u Vukovaru rekao da "nijedan živi ustaša ne sme da napusti Vukovar".

Tužilac Markusen odgovorio je da je taj navod optužnice dokazan i da ga je potvrdilo više svedoka sa lica mesta, uključujući i "novinara koji je te reči zapisao u notes".

"Nema dileme da je Šešelj to rekao u vreme kada su njegovi dobrovoljci bili prisutni na lokacijama na kojima su Hrvati ubijani", kazao je Markusen.

Na pitanje sudije Merona "ko je počinio zločine u Hrtkovcima", nakon što je Šešelj održao govor u selu, zastupnik optužbe je odgovorio da je "posle Šešeljevog govora došlo do porasta uznemiravanja i napada" na lokalne Hrvate u kojima je "učestvovao jedan broj članova Šešeljeve partije".

Tužilac je tvrdio da je dokazan navod optužnice da su Šešeljevi ljudi, zajedno sa drugim srpskim snagama, učestvovali u kampanji etničkog čišćenja i "sistematskih zločina" tokom koje su "desetine hiljada nesrba proterane".

Nalaz iz prvostepene presude da u Hrvatskoj i BiH nije bilo sistematskog i širokog napada na civilno stanovništvo, tužilac Markusen je nazvao "zapanjujućim".

"Žrtve i svedoci zaslužuju objašnjenje kako je većina u raspravnom veću došla do tog zaključka koji je suprotan mnogim drugim presudama", kazao je zastupnik optužbe.

Po Markusenu, prvostepeno veće nije čak ni izvuklo ispravne zaključke iz zločina za koje je utvrdilo da su se dogodili i da su ih počinili ljudi koje je Šešelj, kao dobrovoljce SRS, uputio na ratište.

Kao primer je naveo masovna ubistva Muslimana u Zvorniku, u proleće i leto 1992, kao i zlodela u Vukovaru, Mostaru, Nevesinju i širem području Sarajeva.

Isti obrazac po kojem su ti zločini bili počinjeni, prema haškom tužilaštvu, dokaz je sistematskih napada na nesrpske civile, nasuprot zaključku iz oslobađajuće presude.

Nepravosnažnom presudom, Šešelj je oslobođen optužbi za progon nesrba na političkoj, rasnoj i verskoj osnovi; deportaciju i prisilno premeštanje, kao zločine protiv čovečnosti.

Tribunal je tom presudom utvrdio i da Šešelj nije kriv za ubistva, mučenje, okrutno postupanje, bezobzirno razaranje sela ili pustošenje koje nije opravdano vojnom nuždom, uništavanje verskih objekata i pljačkanje javne ili privatne imovine, kao kršenje zakona i običaja rata.

Prvostepenom presudom je utvrđeno da su počinjeni neki od zločina iz optužnice i da su dobrovoljci SRS bili umešani u njih, ali ne po Šešeljevom naređenju i odobrenju.

Presudom je utvrđeno da je stvaranje Velike Srbije bilo Šešeljev politički cilj, ali da nije podrazumevalo činjenje zločina.

"U HAG SAMO U KAVEZU"

Vojislav Šešelj rekao je ranije danas da neće prisustvovati žalbenom pretresu pred sudom u Hagu i da ga taj tribunal više ne interesuje, naglasivši da Srbija može da ga izruči samo u kavezu.



Oslobađajućoj presudi Šešelju, žestoko se usprotivila članica prvostepenog veća Flavija Latanci (Flavia Lattanži), ali su je preglasali predsedavajući Žan-Klod Antoneti (Jean-Claude Antonetti) i sudija Mandaje Nijang (Mandiaye Niang)

U apelacionom veću, koje će izreći pravosnažnu presudu Šešelju, su, pored predsedavajućeg Merona, još sudije Ben Emerson (Emmerson) iz Velike Britanije, Li Mutoga (Lee Muthoga) iz Kenije, Florans Arej (Florence Arrey) iz Kameruna i Ivo Rosa iz Portugala

Pre nego što je imenovan za sudiju Mehanizma, britanski pravnik Emerson je pred Tribunalom u dva procesa uspešno odbranio bivšeg lidera OVK Ramuša Haradinaja od optužbi za ratne zločine na Kosovu.

Haški tribunal je Šešelja u novembru 2014, pre izricanja prvostepene presude, pustio na privremenu slobodu zbog toga što je oboleo od tumora na jetri. Šešelj nije prisustvovao izricanju prvostepene presude.

U pritvoru Tribunala, Šešelj je bio od 24, februara 2003, kada se dobrovoljno predao odmah pošto je bila objavljena optužnica, do sredine novembra 2014.

Posle jednog neuspešnog pokušaja i Šešeljevog štrajka glađu, suđenje je počelo u novembru 2007, a dokazni postupak je završnim rečima bio okončan u martu 2012.

Hoće li Šešelju potvrditi presudu ili...?

Koji su sve Srbi oslobođeni u Hagu



Komentari 28

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Pr

Udruženi zločinački poduhvat to je to...

.

Sloboda Seselju...!

Србофобни суд

Као прво нисам политички активан из принципијелних разлога. Нисам присталица ниједне странке. Међутим, осудити човека који физички није ни био у рату, никоме није командовао да било ко у било што пуца је апсурд достојан хашког трибунала. Срамоте од права и правде. За разлику од напр. Н. Орића, који је имао до зуба наоружану дивизију и то у, испада ткзв. демилитаризованој зони, која је убила преко 3000 српс. цивила, уништила на десетине села око Сребренице, а на слободи је. Шешеља су мрцварили око 11 г. у несретном хаш. трибуналу и ништа му нису могли доказати од силних оптужби. Али су му озбиљно нарушили здравље и то би му да је правде требали надокнадити. С друге стране А. Изетбеговић је јавно причао да ће радије изабрати суверенитет БиХ него мир. Слично као и Ф. Туђман за независну Хрватску. Обојица за изазивање рата, угрожавање мира, нису били ни оптужени а комоли да им је суђено. Нису ни видели хашке казамате! Гледао сам делове суђења где је В. Шешељ доказао да су тадашњи ноторни припадници СПО у Херцеговини починили злочине над Муслиманима маскирајући се у некакве униформе СРС. Још нико за ово не прозива челнике СПО. Нису ни подигнуте оптужнице против још живих починитеља наведених злочина, тада чланова СПО? Бош посла oд хашког трибунала. Не треба ни ићи Шешељ тамо, али на ноге!

special image