• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

One su budućnost srpske nauke

Izvor Fonet

U Vladi Srbije danas su proglašene stipendistkinje programa L'Oreal-UNESCO "Za žene u nauci" za ovu godinu, a dobitnice su tri mlade naučnice iz oblasti biomedicine - Marija Genčić, Marija Miljković i Katarina Tomović.

One su nagrađene za izuzetan naučnoistraživacki rad u oblastima organometalne hemije, molekularne mikrobiologije i farmaceutske hemije, a stipendije su namenjene naučnim istraživanjima koja će biti sprovodena u Srbiji.

Mlade doktorke

Marija Genčić je diplomac Prirodno-matematičkog fakulteta u Nišu, sa prosečnom ocenom 9,96, doktorirala je 2015. godine i sada je asistent na hemijskom odseku tog fakulteta. Marija Miljković je diplomirala na Biološkom fakultetu u Beogradu 2010. godine, doktorirala je 2016, a od 2013. je zaposlena na Institutu za molekularnu genetiku i genetičko inženjerstvo Univerziteta u Beogradu. Katarina Tomović je 2015. godine završila Medicinski fakultet u Nišu, na katedri za hemiju, sa prosečnom ocenom 9,98 i student je druge godine doktorskih studija iz oblasti farmaceutskih nauka.

Državni sekretar u Ministarstvu prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, Anamarija Vicek rekla je da je u tom resoru puno pažnje posvećuje nauci, ali i rodnoj ravnopravnosti, što je velika stvar, jer je Srbija medu retkim zemljama u kojima je odnos muškaraca i žena medu naučnicima pola-pola.

Ona je zahvalila kozmetičkoj kompaniji L'Oreal, koja već sedam godina podržava ovaj program u Srbiji, što je prepoznala da "pored lepote postoje i nauka i znanje".

Predsednik L'Oreal Balkan, Brigite Šteler, istakla je da ta kompanija želi da podrži i proslavi žene naučnice koje menjaju svet, i ukazala na zabrinjavajući podatak da su na globalnom nivou manje od trećine naučnika žene, a svega tri odsto njih su dobile Nobelovu nagradu.

Zajedno sa UNESCO želimo da se to promeni, rekla je Šteler, i naglasila da je u raznim zemljama sveta ta kompanija do sada stipendirala oko 3.000 žena naučnika, od kojih su dve dobile i Nobelovu nagradu.

Ovaj svetski priznat program postao je referentna tačka za međunarodna naučna dostignuća, konstatovala je ona.

Stipendije za 200 najboljih doktora nauka

Za stipendiju su mogle konkurisati naučnice iz oblasti prirodnih nauka starosti do 35 godina, sa doktoratom ili upisanim doktorskim studijama, a od 51 prijavljene kandidatkinje, 44 su ispunjavale sve uslove konkursa.

Sve tri dobitnice stipendija su autori većeg broja radova u domaćim i stranim naučnim časopisima.

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image