• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Stigli "Rumuni": U šumama Bosuta novi jeleni FOTO

Izvor Tanjug

Divna vest za ljubitelje prirode u Srbiji. Jelenska divljač, 24 košute i 10 jelena, koja je nestala u majskim poplavama 2014. sa područja Bosutskog i Spačvnaskog šumsko - lovnog basena, vraćena je.

Broje jelena je vraćen na onaj koji je prethodio katastrofi u tom sremskom šumskom basenu uz pomoć JP Vovjodinašuma.

Prvi put u Srbiji takva divljač biće obeležena telemetrijskim GPS ogrlicama, čime će biti omogućeno njihvo praćenje u određenim vremenskim intervalima, kao i signalizacija u slučaju uginuća ili krivolova.

Grla jelenske divljači koja su od danas u Bosustskoj šumi stigla su sa područja istočnih Karpata u Rumuniji.

U Sremu 650 jelena

Pomoćnik direktora JP Vojvodinašume za lovstvo i ribarstvo, Branislav Stankov, kazao je da će društvo novim jelenskim grlima u otvorenom delu tog lovišta praviti još 350 jedinki evropskog jelena, dok se u lovištima tog dela Srema trenutno nalazi skoro 650 takvih grla. U hrvatske šume, koje se nalaze s druge strane reke Studva, 40-ak grla jelenske divljači biće ispušteno u okviru istog projekta tokom februara ili marta naredne godine.

Košute su stare od tri do pet godina, dok su jeleni stari tri godine, a sve 34 jedinke će biti čipovane i obeležene ušnim ID markicama koje će se kretati kroz 22 hiljade hektara Bosutske šume u kojima preovladava hrast lužnjak.

Današnje ispuštanje jelenske divljači organizovano je u okviru prekograničnog IPA projekta "Forestflow", kojim se otklanjaju posledice poplava iz 2014. godine, kojim je predviđeno naseljavanje jelenske divljači u Bosutske šume u Srbiji i Spačvanski šumsko - lovni basen u Hrvatskoj.

Time su fondovi jelenske divljači dovedene na optimalna brojna stanja pre poplava i unapređen je genetski potencijal postojeće populacije jelenske divljači.

Kako navode iz Vojvodinašuma, vrednost tog projekta je oko 1,4 miliona evra, a Hrvatske šume i Vojvodinašume trošiće po 700 hiljada evra zarad realizacije tog projekta, a on predstavlja prvi IPA fond u oblasti lovstva koji se realizuje u našoj zemlji.

EKO SISTEM NEMA "GRANICU"

Generalna direktorka Vovjodinašume, Martas Takač, kazala je da je taj projekat odličan primer pogranične i granične saradnje Hrvatske i Srbije u koju je uključeno više institucija i koji će trajati i sledeće godine.

Pijani jelen demolirao kuću

Pored ispuštanja jelenske divljači, u projektu je sadržana i rekonstrukcija i izgradnja prilaznih puteva, što je potrebno kako bi se opremio i oplemenio prostor u kome je ta divljač ispuštena, kao i izgradnja hranilišta i pojilišta.

U taj projekat uključeno je i JVP Vode Vojvodine, čiji je zadatak pročišćavanje kanalske mreže ovog prostora oko Morovića i u sledećoj godini nas očekuje edukacija stanovništva, kao i dece, koja će sa naše strane odlaziti u Hrvatsku na razmenu đaka, napomenula je Takač.

Ona je istakla da je vrlo značajno to što je svaka jedinka iz transportnog kamiona istrčala zdrava i u dobrom stanju, pošto je tih 34 grla jelenske divljači prešlo put od preko 800 kilometara za nešto više od 18 časova putovanja.

Tagovi

Komentari 2

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Kaplar

Pustili ih danas da bi ih sutra pobili. Konačno jedna lepa vest i uz vraćanje dabrova možda jedino nešto normalno što se desilo u ovoj Srbiji u zadnjih " iks - X " godina.

.

Zastitite ih od lovaca...!!!

special image