Skup, na ivici incidenta, održan je na uglu ulica Simine i Kneginje Ljubice u Beogradu, na mestu gde je bila posle Drugog svetskog rata zgrada zloglasne komunističke tajne policije OZNA.

Stotinak okupljenih desničara došlo je na obeležavanje godišnjice smrti generala Milana Nedića, premijera marionetske vlade u okupiranoj Srbiji u Drugom svetskom ratu. Legitimna jugoslovenska vlada, sa kraljem Petrom II Karađorđevićem, nalazila se u egzilu u Londonu.

skup za Milana Nedića Foto: MONDO/Stefan Stojanović

Okupljeni desničari podržavaju proces rehabilitacije Nedića.

U pitanju su, javio je naš reporter, bili mahom tinejdžeri i "par sedih glava". Oni izgledaju i skandiraju kao fudbalski huligani, a nosili su zastave među kojima se istiće ona u prepoznatljivim ultradesničarskim crvenim i crnim bojama i Nedićevom slikom.

Istovremeno su se na desetak metara od njih odvijali  kontraprotesti - jedan koji predvode Demokratska stranka i Zelena stranka, a drugi levičari koji su nosili transparent "Solidarnost je naša snaga" i "Komunisti za Beograd - NKPJ - SKOJ".

Policija je pod blokadom držala ulice iznad i ispod mesta gde se održavao skup, tako da su građani u nedeljno popodne imali produženu šetnju zbog zaobilaženja celog kvarta zgrada.

Atmosfera je povremeno bila uzavrela, oni koji se protive skupu i rehabilitaciji "narodnih neprijatelja" i osvedočenih simpatizera nacista, kakvi su bili Nedić i Dimitrije Ljotić, vikali su "fašisti", a "Nedićevci" su ostalima vikali "izdajnici".

"Srbski" desničari slave Nedića Izvor: MONDO/Stefan Stojanović

"Srbski" desničari slave Nedića Izvor: MONDO/Stefan Stojanović

Okupljeni levičari su čak imali i horski nastup i, između skandiranja "Fašisti" i "Neće proći", pevali revolucionarne pesme i one koje podsećaju na doba Španskog građanskog rata (protiv Frankovih fašista i Hitlerovih snaga saveznika).

Levičari su doveli i hor Izvor: MONDO/Georgi Mitev Šantek

Levičari su doveli i hor Izvor: MONDO/Georgi Mitev Šantek

Dimitrijević se pozvao na izjavu uvaženog istoričara umetnosti i srpskog akademika Dejana Medakovića, koji je Nedića vrstao u "100 najznamenitijih Srba", tvrde da je ovaj obezbedio biološki opstanak Srba u Drugom svetskom ratu, i da "moralni kepeci" sa s druge strane barikade ne bi danas ni postojali da nije Nedića.

"Milan Nedić je već tada prepoznao da nam zapadni liberalno-demokratski režimi nisu prijatelji", kaže Dimitrijević.      

Novinarima se obratio i Balša Božović, učesnik kontramitinga, šef Izbornog štaba Koalicije "Da oslobodimo Beograd".

"Nećemo dozvoljavati u 21. veku da, nakon svega što se desilo tokom Drugog svetskog rata, nesmetano veličaju one koji su hapsili đake u Kragujevcu i vodili ih na streljanje, koji su hapsili naše sugrađane u Beogradu... Slobodan Beograd to pamti“, rekao je Božović.

Na današnji dan, 4. februara 1946, pod nerazjašnjenim okolnostima, okončan je život jugoslovenskog generala, heroja iz Prvog svetskog rata. političara i predsednika kvislinške "Vlada narodnog spasa".

U Srbiji je u toku sudski proces za rehabilitaciju Nedića.

Podsetite se MONDO priče o Milanu Nediću:

Oko njega Srbi nikad da se slože (FOTO, VIDEO)