• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Novi projekat ministarstva: STUDIRAJ U SRBIJI

Izvor Tanjug

Ministarstvo prosvete pokrenulo je novi projekat "Studiraj u Srbiji."

 Studenti stranci u Srbiji Izvor: Mondo/ Stefan Stojanović

ilustracija
Izvor: Mondo/ Stefan Stojanović

Cilj projekta je  vraćanje stranih studenata na naše univerzitete, slanje poruke o otvorenosti Srbije, kao i bolje pozicioniranje fakulteta, piše "Blic".

List navodi da je krajem 80-ih godina prošlog veka na univerzitetima u Srbiji studiralo oko 20.000 stranaca, da bi 2005. na Univerzitetu u Beogradu bilo samo 184 stranih studenata. Navodi se da se poslednjih godina broj neznatno uvećao na oko 1.470 stranaca, ali "Blic" napominje da nema preciznog podatka koliko njih su zaista stranci ili studenti srpskog jezika.

Studenti iz Crne Gore kao stranci u Srbiji?

Ministarstvo prosvete prepoznalo je značaj stranih studenata, ne samo za podizanje ugleda domaćeg visokog obrazovanja, već i u ekonomskom smislu, a projekat "Studiraj u Srbiji" je sada u završnoj fazi.

"Da bi sekrenulo sa projektom, morali smo da rešimo probleme uočene u prethodnom periodu, među i njima i komplikovanu nostrifikaciju diploma srednjih škola. Tako je od pre godinu dana proces maksimalno pojednostavljen i ubrzan. Ministarstvo je u projekat uključilo i MUP i Ministarstvo spoljnih poslova jer su veliki deo problema bile i boravišne vize", rekla je za "Blic" državna sekretarka Ana Langović Milićević.

Vođa tima koji radi na projektu "Studiraj u Srbiji" dodala je da se njime šalje snažna poruka da je Srbija otvorena za svet.

"Nastojimo da već ove godine u septembru imamo nekoliko desetina stranih studenata više, a pravi zamajac da bude školske 2019/20 godine", kazala je ona.

Navela je da, osim bavljenja smeštajnim kapacitetima i administracijom, tim Ministarstva radi na preciziranju koje će biti ciljne zemlje u privlačenju studenata.

Kako je Ramzi postao Rajko

"Jedno vreme su to kod nas bile zemlje mediteranske Afrike i Bliskog istoka, a sada moramo veću pažnju da usmerimo ka Dunavskom regionu koji ima tri miliona studenata. Interesovanje postoji među mladima u Kini, ali i zemljama poput Indonezije, Tajlanda, Vijetnama, Ssri Lanke. Već imamo i podatke TEMPUS-a i veliko interesovanje za naše visoko obrazovanje na bazi reciprociteta iskazale su Turska i zemlje Latinske Amerike", kazala je Langović Milićevićeva.

Ona je iznela i podatke o ekonomskoj dimenziji programa navodeći da Velika Britanija od mobilnih studenata ostvaruje prihod od 6,4 milijarde dolara.

Tagovi

Komentari 9

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Majka

A ko da predaje tim studentima? Mi više ni kvalitetan profesorski kadar nemamo na fakultetima. Na fakultetima ne ostaju najbolji studenti. Zapošljava se samo preko veze - rođačke, prijateljske, ljubavne i političke ... Najbolje teramo iz zemlje jer su svedoci tih dešavanja...

Ing.

Ovde može i doktorat,veoma lako i veoma brzo.

K

Iskoristite ponudu studirajte ovde a onda palite na zapad odmah po završetku studija .

special image