• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Mitrovica, Gračanica...: 14. parastos za nevine

Izvor MONDO/Agencije

Parastosi za Srbe stradale 2004. godine, služeni su danas u Kosovskoj Mitrovici i Gračanici, čime je obeležena tužna godišnjica.

  Kosovska Mitrovica - Parastos a žrtve pogroma Izvor: MONDO/Stefan Stojanović

Ilustracija
Izvor: MONDO/Stefan Stojanović

Parastos za Srbe stradale 2004. godine, služen je u Kosovskoj Mitrovici kod Spomenika Istine, a zatim je polaženo i cveće i zapaljene sveće kod spomen ploča Jani Tučev i Borivoju Spasojeviću.

Cveće su položili pomoćnik direktora Kancelarije Vlade Srbije za Kosovo i Metohiju Petar Petković, predsednik Privremenog organa opštine Kosovska Mitrovica Aleksandar Spirić, predsednik Odbora za pomoć Kosovu i Metohiji iz Banja Luke Momčilo Arlov i predstavnici Srpske liste.

Petković je rekao je da su 17. i 18. marta 2004. godine "horde albanskih ekstremista, u planiranoj akciji, izvršili etničko čišćenje nad srpskim narodom na prostoru celog Kosova i Metohije", dodajući da je 17. mart jedan od najtežih zločina u novoj istoriji Evrope, koji se dogodio u prisustvu međunarodne zajednice i oružanih snaga, čiji je jedini posao bio da zaštite Srbe.

Vulin: Bojim se da niko neće odgovarati

Prošlo je 14 godina od pogroma nad Srbima sa Kosova i Metohije, a za to niko nije odgovarao, izjavio je danas ministar odbrane Aleksandar Vulin. "Bojim se da za takvo zlodelo, najveći pogrom u 21. veku niko neće odgovarati. To znači da je međunarodno pravo umrlo, da je pravda nedostižna za Srbe i da bi međunarodna zajednica trebalo da prizna svoj veliki neuspeh i sramotu", rekao je Vulin koji je na Kopaoniku obišao pripadnike Ministarstva odbrane i Vojske Srbije koji se nalaze na obuci u zimskim uslovima.

"U dva dana etnički je očišćeno šest gradova, deset srpskih sela, ubijeno osmoro Srba, 4.012 Srba proterano, preko 800 srpskih kuća uništeno, 954 Srba ranjeno, 35 crkava i manastira Srpske pravoslavne crkve oskrnavljeno i spaljeno, od kojih su 19 predstavljali bisere srpske svetske duhovne baštine prvog reda", rekao je Petković.

On je kazao da se proterani Srbi nisu vratili na svoja ognjišta zato što im je i posle 14 godina ; bezbednost ugrožena, imovina uzurpirana, a "zastrašivanja gotovo svakodnevna, podla i dolaze najčešće od onih albanskih struktura koje ne žele da se Srbi ikada vrate na svoja vekovna ognjišta".

Petković je podsetio da su Borivoje Spasojević i Jana Tučev ubijeni hicima iz snajpera iz južnog dela Kosovske Mitrovice.

"Njihove žrtve nas obavezuju da i danas poručimo da Srbija, koja je postala vojno i ekonomski osnažena i koja je lider u regionu, više nikada neće dozvoliti da se ponovi 17. mart, nikada nećemo zaboraviti ovaj tužan događaj i nikada nećemo odustati od insistiranja da se utvrdi puna istina, da se zadovolji pravda i da se kazne zločinci", kazao je on.

Predsednik Privremenog organa opštine Kosovska Mitrovica Aleksandar Spirić je rekao da Mitrovčani dobro pamte 17. mart, da ga se stalno sećaju, ali da ga neki drugi zaboravljaju.

"Ispred spomenika 'Istina', tražimo 14. put istinu za nevino stradale Srbe na prostoru Kosova i Metohije i naše sugrađane i ne smemo stati i nestati, iako bi neki želeli da nas ovde zapravo danas nema", kazao je Spirić.

SEĆANJE NA ZLOČIN: Dan kada je gorelo Kosovo

Naveo je da da Srbi ne odlaze sa prostora Kosova i Metohije, već da opstaju "čvrsti i jači".

"Na današnji dan, još jednom ponavljamo, međunarodna zajednica nije uspela da otkrije nijednog počinioca, kazni ili privede nekog za sva zlodela koja su se 17. marta dogodila na prostoru Kosova i Metohije", kazao je Spirić.

Porodice kidnapovanih i ubijenih: Hoćemo s Albancima, ali...

Udruženje porodica kidnapovanih i ubijenih na Kosovu i Metohiji obeležilo je danas u Beogradu 14. godišnjicu etnički motivisanog nasilja nad Srbima uz poruku da je zbog budućeg suživota neophodno kazniti krivce za veliki broj ubijenih, povređenih i proteranih ljudi, kao i za velika materijalna razaranja koja su sprovedena u tim danima. Predsednik udruženja Simo Spasić rekao: "Mi želimo dijalog sa Albancima, ali ne prihvatamo da oni koji predstavljaju Albance budu zločinci".

Spirić je rekao da ni posle 14 godina veliki broj manastira nije adaptiran i veliki broj interno raseljenih se nije vratio svojim domovima.

"Verujemo da ćemo se izboriti da omogućimo tim ljudima povratak, a međunarodna zajednica da će se probuditi i da posle 14 godina saznamo ko su počinioci - ko je ubio Bora, Janu i svu ostalu našu braću na prostoru Kosova i Metohije", kazao je Spirić.

Posle služenja parastos i polaganja cveća učenik gimnazije Mihailo Radičević govorio je "Molitvu za spas Srbije" vladike Nikolaja (Velimirovića).

VLADIKA TEODOSIJE: IMA MESTA ZA SVE LJUDE

Episkop raško-prizrenski i kosovsko-metohijski Teodosije rekao je na akademiji povodom 14 godina od martovskog pogroma da je 17. mart podsetnik i poruka da se budućnost jednog naroda ne može graditi na zaboravu istorije, kao i da deca ne mogu imati budućnost ako zaborave za šta su živjeli i što su se žrtvovali njihovi preci.

Akademija povodom godišnjice pogroma održana je nakon što je u manastiru Gračanica služen parastos za sve stradale, te položene bele ruže na umetničku instalaciju "Mising", spomeniku žrtvama.

"Naša istorija i vera nisu mitologija već ono što nas povezuje u Hristu. Bez te duhovne veze naše srednjovekovne države ne bi bilo. Ne bi bilo Gračanice, Pećaršije (Pećke patrijaršije), ni Dečana ni Svetog Simeona, ni Svetog Save, bili bi smo samo jedno pleme na zemlji, tikva bez korena, ljudi bez istinskog identiteta", rekao je vladika Teodosije.

Prema njegovim riječima, Kosovo i Metohija biće sačuvani samo ukoliko srpski narod ostane veran idealima koji su nadahnjivali srpske sinove i ukoliko ne bude prodato ono što je nasleđeno od predaka.

Vladika Teodosije je rekao da ih stradanje u pogromu, kao ni bilo koje drugo, neće i ne sme pokolebati da ostanu svoji na svome.

"Oni koji bi želeli da nas ovde nema, uvek će videti u našim obeležjima i svetinjama ono što ih na Srbe podseća", istakao je vladika Teodosije.

On je naglasio da na Kosovu i Metohiji ima dovoljno i zemlje i vode za sve ljude dobre volje.

"Martovsko stradanje 2004. godine i brojni napadi i zločini počinjeni nad našim narodom u poslednjih 20 godina međunarodno garantovanog mira samo nas čine još više rešenim da se nikada ne odričemo onog što je naše bilo i ostaće", rekao je vladika Teodosije.

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image