Kosovo protest u Beogradu godišnjica pogroma
MONDO/Stefan Stojanović 

  Reporter MONDA javio je da su okupljeni palili zastave Kosova i nosili srpske zastave. Pevali su pesme o Kosovu, a nosili su i sliku generala i ratnog komandanta Vojske Republike Srpske Ratka Mladića koji je osuđen na na doživotnu kaznu.

Skup je počeo na Trgu Republike, a nakon toga okupljeni su krenuli u dve trake u šetnju ka Skupštini Srbije do "zida plača" za Kosovo.

Povorku je pratilo desetak policajaca. Nije bilo incidenata.

Kosovo protest u Beogradu godišnjica pogroma
MONDO/Stefan Stojanović 

Organizatori skupa rekli su da je cilj da se međunarodnoj zajednici i Albancima pošalje poruka da nismo zaboravili ni oprostili martovski pogrom na Kosovu.

POGLEDAJTE FOTOGRAFIJE:

MONDO/Stefan Stojanović kosovski pogrom

Okupljeni su poručili i da neće dozvoliti promenu Ustava, niti “poklanjanje stolice” UN Albancima.

Na skupu su bili i predstavnici vojnog sindikata.

Saobraćaj je bio sukcesivno u prekidu.


Tokom tog dvodnevnog nasilja na Kosovu i Metohiji nad Srbima, njihovom imovinom, crkvama i manastirima, etnički je očišćeno čak šest gradova i 10 sela.

Tih dana Srbi su po drugi put nakon, 12. juna 1999. godine doživeli egzodus. Buknula je mržnja albanskih ekstremista na Kosovu i Metohiji i u ranije planiranom simultanom napadu, kasnije znanom kao martovski pogrom, tri dana su ubijani i proterivani Srbi, paljenje njihove kuće i crkve a u neredima su stradali i međunarodni mirovnjaci.

Kako je svojevremeno izjavio direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Marko Đurić, martovski pogrom trebalo je da bude poslednja etapa u realizaciji albanskog velikodržavnog programa apsolutne etničke dominacije, a cilj organizatora i inspiratora martovskog pogroma bio je potpuno etničko čišćenje.

undefined martovski nemiri kosovska mitrovica

Te grozne 2004. godine u talasu jednostranog etničkog nasilja Albanaca proterano je 4.012 Srba, ubijena je najmanje 21 osoba (deset Srba ubili su Albanci a 11 Albanaca međunarodne snage bezbednosti), dok se dve vode kao nestale.

Povređeno je najmanje 950 ljudi, od čega 150 Srba, kao i desetine pripadnika međunarodnih snaga koji su se sukobili s lokalnim Albancima štiteći Srbe i njihovu imovinu.

SEĆANJE NA ZLOČIN: Dan kada je gorelo Kosovo

Tokom dva dana porušeno je oko 935 srpskih kuća, oštećeno deset opštinskih zgrada (škole, bolnice,pošte...), kao i 100 verskih objekata od kojih spaljeno 35 , uključujući 18 spomenika kulture, među kojima i čuvena crkva Bogorodice Ljeviške u Prizrenu, sagrađene u XIV veku.