• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Ivanov tvrdoglav, neće da potpiše "albanski" zakon

Izvor MONDO/Agencije

Makedonski predsednik Đorđe Ivanov, kao što je najavio, ponovo je odbio da potpiše Zakon o upotrebi jezika, koji albanski uvodi kao drugi zvanični jezik u Makedoniji.

Premijer Zoran Zaev ranije je rekao da bi Ivanov trebalo da potpiše pomenuti zakon, nakon drugog usvajanja u Skupštini, kako bi taj dokument mogao da počne da se primenjuje.

Odbijanje Ivanova da potpiše dekret, Zaev smatra "flagrantnim kršenjem Ustava i kukavičlukom."

Ivanov, međutim, smatra da je reč o zakonu koji nije u skladu sa Ustavom.

Zaev: Makedonija neće biti država Albanaca

Nacionalistička buka "ni oko čega"

Iako se u javnosti, kako lokalnoj tako i regionalnoj, ovaj zakon doživljava kao "uvođenje albanskog kao drugog zvaničnog jezika", radi se o, manje više standardnom "manjinskom" zakonu, kakav recimo ima i Srbija. I u Srbiji se, recimo, mađarski ili albanski jezik upotrebljavaju kao zvaničan (na sudovima, u opštinama, poslovima građana s državnom administracijom...) u sredinama gde je značajan broj građana kojima su ti jezici maternji.

Makedonski predsednik je posle ponovnog izglasavanja zakona, 14. marta, u obraćanju javnosti rekao da neće potpisati dekret o njegovom proglašenju.

I predsednik parlamenta iz reda albanske manjine Taljat Džaferi kritikuje Ivanova zbog odbijanja da potpiše zakon.

Na pitanje da li će parlament možda zatražiti sankcije za Ivanova zbog odbijanja da proglasi zakon, Džaferi je rekao da to u ovom trenutku nije moguće jer parlamentarna većina nema dvotrećinsku većinu, koja je potrebna za pokretanje takve procedure (tzv. impičment).

Prema Džaferiju, zakon o jezicima, donet je u skladu sa Ohridskim sporazumom, te da njegovim donošenjem Makedonija ništa ne gubi u smislu njenog jedinstva.

Pravni stručnjaci smatraju da je Ivanov trebalo da potpiše zakon i da je mogao da odbije samo jedom, nakon prvog usvajanja u parlamentu.

Ukoliko je zakon, kažu, drugi put većinskim glasovima poslanika usvojen, predsednik je dužan da ga potpiše.

Zakon o upotrebi jezika drugi put je usvojen u parlamentu 14. marta sa 64 glasova, zahvaljući pre svega glasovima poslanika iz manjinskih zajednica.

Zakon je usvojen bez rasprave o oko 65.000 amandmana, koje je nakon prvog usvajanja na zakon podnela najuticajnija opoziciona VMRO-DPMNE.

Komentari 2

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Хомер

Код нас има мањина право на службени језик у општини где их је по попису 15%. У Македонији ће бити албански службени на целој територији . Униформе полиције, војске на 2 језика ,царине,у свим формуларима

Ja Sjecam Se

@Хомер nije bas tako da budemo iskreno. Odnosi se samo na mesya gde su Albanci vecina.

special image