"Da, ostaje moj poziv predsedniku Rusije Vladimiru Putinu da dođe u Hrvatsku jer želimo da nastavimo da razvijamo odnose", rekla je danas predsednica Hrvatske Kolinda Grabar Kitarović dan nakon što se njena zemlja pridružila članicama Evropske unije koje su pooštrile stav prema Rusiji i proteruju ruske diplomate nakon ubistva bivšeg ruskog tajnog agenta na tlu Velike Britanije.

Politička kriza, pa i svojevrsni "Hladni rat" Velike Britanije i Rusije, u koji su se uključile i mnoge druge evropske, pa i svetske zemlje, porpimile su ozbiljne razmere. Britanci su optužili Ruse da stoje iza ubistva nekadašnjeg ruskog agenta Sergeja Skripalja, koji je otrovan u Solzberiju.

Istovremeno, Britanci su odmah proterali grupu ruskih diplomata, optužujući ih za špijunažu, a Rusi su odgovorili istom merom. Iz Londona su se čule i veoma oštre poruke i optužbe na račun Rusije i ruskog predsednika Vladimira Putina, koga su čak uporedili sa Adolfom Hitlerom?!

Potom su se pojedine evropske zemlje, a nakon sastanka članica EU u Briselu, solidarisale sa Britanijom (koja je, inače, napustila EU) i počeli su i oni da proteruju ruske diplomate iz svojih zemalja. A Rusi su i na to odgovorili istom merom.

I Hrvatska je proterala jednog ruskog diplomatu, što se Rusiji, naravno, nije dopalo.

Zagrebački "Jutarnji list" danas je objavio saznanja iz ruske ambasade u Zagrebu da će Rusija sigurno preuzeti kontramere, a posebno ih je pogodilo to što je odluka o proterivanju ruskog diplomata doneta "baš u vreme velike tragedije koja se dogodila u Rusiji".

Neimenovani ruski izvori koje citira "Jutarnji list" tvrde da odlukom o proterivanju ruskog diplmate iz Hrvatske "uništavaju napori Rusije za poboljšanje hrvatsko-ruskih odnosa".

Baš u vreme kada je zagrebački list objavio ova saznanja iz ruske ambasade u Zagrebu, predsednica Hrvatske Kolinda Grabar Kitarović je dala izjavu da je poziv Putinu i dalje otvoren, kao i da je za Hrvatsku važno da nastavi da razgovara sa Rusijom, pre svega jer ima ekonomske interese.

"Mislim da je veoma važno razvijati privredne, ali i sve druge odnose sa Ruskom Federacijom. Evropska unija, naime, ima dvostepeni pristup; s jedne strane insistira na poštovanju međunarodnog prava, a sa druge strane insistira i na nastavku razgovora, jer, na kraju krajeva, sve sporove možete da rešite jedino u sklopu dijaloga, a ne sukobljavanja", rekla je ona, dodajući da  Hrvatska ima i ekonomske interese.

Ističe i da je "Rusija sigurni igrač na području jugoistočne Evrope" i kao jedna od članica Upravnog veća za sprovođenje mira u Bosni i Hercegovini.

"Dakle, mnogo je tema o kojima možemo i moramo nastaviti da razgovaramo sa Rusijom", rekla je hrvatska predsednica.

Nije želela da komentariše najavu da će Rusija odgovoriti kontramerom Hrvatskoj zbog proterivanja svog diplomate iz Zagreba.

"To je hipotetičko pitanje i ne mogu da odgovaram u ime Ambasade Rusije. To je pitanje za njih", rekla je.