• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

NIŠLIJE GLEDAJTE U NEBO: Pada kineski satelit

Izvor MONDO/Tanjug

Kineska satelit "Tijangong 1", koji je zbog kvara počeo da nekontrolisano pada ka Zemlji, mogao bi već sutra da uđe u atmosferu naše planete.

  Pad kineske svemirske laboratorije možda već sutra Izvor: Mondo kolaž
Izvor: Mondo kolaž

Mala je verovatnoća da će neki njegov deo pasti na tlo, a Evropska svemirska agencija procenjuje da bi se to moglo dogoditi u nedelju, tokom dana.

Ranije procene kineske svemirske agencije bile su da će to biti između subote i srede, prenosi Rojters.

"Tijangong 1", 10,4 metra duga i 8,5 tona teška svemirska laboratorija, lansirana je 2011. godine, kao eksperimentalna platforma za veće projekte u okviru ambicioznog plana Pekinga da do 2023. godine ima stalnu svemirsku stanicu u Zemljinoj orbiti, navodi AP.

Očekuje se da će sagoreti prilikom ulaska u Zemljinu atmosferu, i da neće predstavljati pretnju po ljude i imovinu na tlu.

AP agencija navodi da zapadni stručnjaci tvrde da je Kina izgubila kontrolu nad svojim satelitom, što u Pekingu negiraju .

Kina uspešno lansirala prvi satelit na Mesec

Mesto eventualnog pada je teško odrediti, pošto pokriva veliki deo planete - između 43 stepena severne i 43 stepena južne geografske širine. Kako se Srbija prostire između 41 stepena (ispod Prizrena) i 46 stepeni (iznad Subotice) severne geografske širine, to u nas zasvata prostor negde malo južnije od Niša.

Na severnoj polulopti, sigurno su pošteđeni severni deo Evrope, Rusija i Kanada.

PAŽNJA! Svemirska stanica preti Balkanu

AP navodi da se očekuje se da samo 10 odsto satelita preživi ulazak u atmosferu, uglavnom teži delovi.

Verovatnoća da neko tom prilikom strada procenjena je na jedan prema hiljadu milijardi.

Kinesko ministarstvo spoljnih poslova je navelo da je mala verovatnoća da neki veći komad satelita padne na tlo, i dodalo da je Peking u bliskom kontaktu sa Ujedinjenim nacijama u vezi sa time, prenosi Rojters.

Tagovi

Komentari 35

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Муса кесеџија

За не веровати да нема коментара на ову вест, иначе овде дежурног читаоца, коментатора на све и свашта! Погађате да се ради о звучном нику Мао Це Дунгу, понекада, додуше све ређе, уз додатак "Људска величина". Не знам шта би с његовом маленкошћу јер се овај текст односи на сателит мејд ин ПРЦ, илити Народна република Кина. Колико знам Мао је био кинески државник а и овај типичан кинески производ за једнократну употребу, падајући сателит, дело је ФЦ стручњака.

Жарко

А Нишлијке, да ли смеју да гледају?

Жарко

Написали су да је вероварноћа да неко погине од овог сателита један према хиљаду милијарди. Значи ипак је могуће да неко погине. Сада сам стварно забринут.

special image