Vašington podržava nezavisno i suvereno Kosovo u okviru postojećih granica, posredovanje EU u rešavanju problema, učvršćivanje suverenosti Kosova, pridruživanje UN, a kada se za to steknu uslovi i ulazak u EU, rekao je Server za "Blic", a prenosi Tanjug.

"Vašington želi i punu normalizaciju odnosa Beograda i Prištine, što podrazumeva međusobno priznavanje i razmenu ambasadora. Nije bilo vidljive promene u poziciji Vašingtona od promene administracije", navodi Server.

Kada je u pitanju Berlin, Server smatra da će podržati Vašington i posredovanje EU, te da neće pristati da Srbija postane članica EU bez kompletne normalizacije odnosa sa Prištinom.

"Čak iako na vlast dođe neka druga nemačka vlada, Bundestag se sa tim neće složiti i blokiraće ulazak Srbije u Uniju", ističe Server.

Server: Kosovu prete ozbiljne posledice

Turska će, kako kaže, tradicionalno podržati SAD i NATO na Balkanu zastupajući svoje trgovinske i ekonomske interese među muslimanskim stanovništvom Balkana, kao i među Srbima i Hrvatima.

"Ipak, Erdogan je nedavno počeo da naglašava svoje islamske veze, posebno u Sarajevu sa Bakirom Izetbegovićem i do određenog nivoa na Kosovu. Uprkos tome, Ankara će se suprotstaviti etničkim sukobima na Balkanu, jer bi to moglo da postavi presedan za iračke i turske Kurde. Ankara želi da EU medijacija uspe i podržaće Kosovo u UN", kaže on.

Dok Nemačka, SAD i Turska žele stabilizaciju Balkana, Rusiji bi odgovarali problemi na Kosovu i u BiH, ocenjuje Server, jer bi tako bilo blokiralo pristupanje država regiona NATO i EU.

"To bi takođe dalo Putinu jaču bazu za podelu Gruzije, Moldavije i Ukrajine, tri države u kojima je Rusija koristila svoju vojsku za promociju etničkih podela. Moskva će nastaviti da blokira Kosovo u UN, bar dok Beograd ne kaže drugačije, a možda i posle toga", kaže Server.

Ipak, ističe on, Rusija bi bila "više nego spremna" da napusti interese Srbije i da prizna Kosovo u zamenu za priznanje Južne Osetije i Abhazije, aneksije Krima i podelu Moldavije od strane Zapada.