• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

ODBRANA BEOGRADA: Iz kafane pravo u smrt

Izvor mondo.rs

Danas je tačno 77 godina od kako je u rano jutro 6. aprila 1941, iznenadnim bombardovanjem Beograda, nacistička Nemačka bez formalne objave rata napala Kraljevinu Jugoslaviju u Drugom svetskom ratu.

  Dan ranije, petog aprila, vazduhoplovci 102. eskadrile 6. lovačkog puka sleteli su na pistu starog Beogradskog aerodroma.

U atmosferi pretnje rata, koja se osećala u vazduh, a u poslednjim satima mira, piloti eskadrile okupili su se u kultnoj kafani "Zora" u Makedonskoj 7 (koja nekim čudom u gradu fensi kafića i dalje opstaje), njihovom omiljenom sastajalištu.

Druženje pilota je prekinuto kada je telefonom data tiha uzbuna. Među pozvanima bio je i komandir eskadrile kapetan Miloš Žunjić. Pozdravio se sa svojom devojkom i drugovima i odvezao se na aerodrom.

U zoru 6. aprila poveo je 102. eskadrilu i prvi sa svojim pratiocem presreće formaciju nacističkih bombardera, koji su doletali u napad na prestoni Beograd. Bio je to let u slavu i legendu.

Kapetan Žunjić je uspeo da obori jedan nemački bombarder "hajnkel 111", ali je njegov avion teško oštećen u sukobima sa "meseršmitima" zbog čega je bio primoran da padobranom iskoči iz aviona.

I pored nepisanog pilotskog kodeksa prema kome pilot koji iskoči iz aviona prestaje da bude meta, piloti nemačkog Luftvafea su mitraljezima usmrtili Žunjića dok se padobranom spuštao na zemlju.

Tokom ovog rata u vazduhu 6. lovački puk oborio je 47 neprijateljskih aviona i izgubio 10 pilota.

Rat nespremne Jugoslavije i decenijama spremane Nemačke trajao je kratko i u istoriji dobio naziv "Aprilski rat". Do 17. aprila već nije bilo otpora okupatoru, i potpisana je kapitulacije Vojske Kraljevine Jugoslavije, a u kratkotrajnom ratu stradalo je više hiljada civila.

Nemački bombarderi su 6. aprila 1941. u četiri navrata bombama zasuli glavni grad Jugoslavije. Na kolone izbeglica je potom popodne pucano avionskim mitraljezima iz "štuka".

Gađan je naseljeni deo grada, a pogođeni su Učiteljski dom, Kalenić pijaca, železnička stanica, Glavna pošta, zemunski aerodrom.

Samo u skloništu u porti beogradske Vaznesenjske crkve, kao i u velikom skloništu u Karađorđevom parku koji su direktno gađani 6. aprila 1941. godine, ubijeno je više stotina ljudi.

Potpuno je uništena Narodna biblioteka Srbije na Kosančićevom vencu, podignuta 1832. godine.

Komentari 5

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

GAGI

To su danasnji prijatelji,za kojima trcimo ko muve bez glave.Nema rata u kome nam nisu bili direktni ili indirektni neprijatelji,pokrovitelji i izvrsioci svih zlocina na srpskim narodom u 2.svetskom ratu.Mi se stvarno trebamo zapitati da li smo normalni sa tim svojim evropskim putem.

Правник

Није неписани кодекс не убити пилота који напусти оштећену летелицу и који не пружа отпор. То је регулисано кроз одредбе Међународног хуманитарног права. Овако лице се третира као "Horse de combat" односно избачено из борбе и по Праву је заштићено ако не пружа отпор. Овако су се понашали Немци у Другом рату и Хрвати у ех Југославији гађајући обореног пилота ПА топом ( То је кршење и Петровградска декларације о употреби поједине врсте муниције). Све ово можете видети и на you tube јел се комшије с тим хвале као подвигом.

acats

Kraljevina Jugoslavija nije kapitulirala,gen Kalafatović nije imao ovlašćenje ništa da potpisuje, već samo da pregovara,pod pritiskom nemaca on je to potpisao alí vlada u londonu to nije prihvatala.

special image