• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Udar na Hrvate: Papa "zavrnuo uši" biskupima

Izvor MONDO/Agencije

Vatikan i papa Franja naterali su Katoličku crkvu u Hrvatskoj da prihvati Istanbulsku konvenciju o zaštiti od porodičnog nasilja i nasilja nad ženama, tvrde upućeni.

Najnovijom odlukom Vatikan je, preko papskog nuncija monsonjora Đuzepea Pinta, prisilio Hrvatsku biskupsku konferenciju da odstupi od svog dosadašnjeg gledišta o Istanbulskoj konvenciji. Trljanje ušiju iz Vatikana će još više produbiti jaz između zagrebačkog Kaptola, gde stoluje hrvatski kardinal Bozanić, i pape, prenose hrvatski liberalni portali.

Izvor blizak Kaptolu tvrdi da u crkvenim krugovima prevladava uverenje da je do dramatičnog obrta u odnosu vrha Katoličke crkve u Hrvatskoj prema ratifikaciji Istanbulske konvencije o zaštiti od porodičnog nasilja i nasilja nad ženama došlo intervencijom Vatikana.

Potpisali, pa sad ćute

Godine 2012. konvenciju je u ime Hrvatske potpisao tadašnji premijer Zoran Milanović, a podržavala ju je i sadašnja predsednika Kolinda Grabar Kitarović, koja sad traži “neke izmene” kako bi bila prihvatljivija. Zbog ratifikacije se u Hrvatskoj održavaju protesti desničara i "tradicionalista", koje zdušno podržava kler, pa će biti zanimljivo videti kako će se "katolička" linija sada držati kada je iz Vatikana jasno poričeno "no - no".

Zaokret se nije mogao dogoditi spontano ili zato što su biskupi sami shvatili da nisu bili u pravu.

Većina članova Hrvatske biskupske konferencije još do juče bila je odlučna u zahtevu da se ne dopusti ratifikacija Istanbulske konvencije "radi zaštite hrvatskih porodičnih vrednosti".

Oni su čak objašnjavali saborskim poslanicima da ne mogu kao hrišćani glasati "protiv osnovnih načela Crkve". Zbog toga su ušli u do sada nezapamćeni sukob sa predsednikom vodeće stranke HDZ i premijerom Hrvatske, Andrejom Plenkovićem.

Međutim, nakon što je predsednik Hrvatske biskupske konferencije Želimir Puljić, zadarski nadbiskup, u sredu izjavio kako "on nije nikakav opasan tip koji ruši premijera" i da je Vlada interpretativnom izjavom "dala pozitivni doprinos", jasno je da je vrh Katoličke crkve u Hrvatskoj iz osnova promenio svoje dosadašnje gledište.

Ovakva situacija će dodatno produbiti sukob između Katoličke crkve u Hrvatskoj i Vatikana.

Crkvena hijerarhija u Hrvatskoj ne gleda sa naklonošću na politiku pape Franje koju mnogi smatraju previše liberalnom, levičarskom, pa čak i antihrvatskom zbog odluke da se odgodi kanonizacija kardinala Alojzija Stepinca, napominje portal Telegram.

Plenković sa papom Franjom o Stepincu: Ide dobro

Za hrvatske crkvene velikodostojnike posebno je bolan bio negativan stav pape o "Međugorskom čudu" i pojavi Gospe. Papa je odbacio takve stvari i rekao da Gospa "nije poštanski činovnik da prenosi poruke".

ŠTA JESTE, A ŠTA NIJE ISTANBULSKA KONVENCIJA

Konvenciju o sprečavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u porodici obitelji Savet Evrope je prihvatilo 11. maja 2011. godine u Istanbulu, i odatle popularniji naziv.

Cilj konvencije je da se postigne nulti stepen tolerancije prema nasilju konkretnim merama prevencije i zaštite i to:

  • putem uspostavljanja specijalizovanih službi za podršku koje pružaju medicinsku pomoć kao i psihološko i pravno savetovanje žrtvama i njihovoj deci;
  • otvaranja dovoljnog broja skloništa i uvođenje besplatnih telefonskih linija za pomoć koje su otvorene 24 sata dnevno;
  • kriminalizacija i odgovarajuće kažnjavanje svih oblika nasilja nad ženama i devojčicama
  • osiguranje posebnih zaštitnih mera tokom istrage i sudskog postupka;
  • uvođenje obaveze instant reakcije policije na pozive za pomoć;
  • omogućavanje odštetnih zahteva prema nasilnicima i prema državi u slučaju kršenja Konvencije;
  • osiguranje finansijske pomoći, stanovanja, obrazovanja, osposobljavanja i pomoć u pronalaženju zaposlenja za žene - žrtve nasilja;
  • osnivanje dovoljnog broja odgovarajućih i lako dostupnih kriznih centara za žrtve silovanja ili seksualnog nasilja radi osiguravanja medicinskih i forenzičkih pregleda, potpore za doživljenu traumu i savetovanje žrtava te mnoge druge.

Ono čimese Istanbulska konvencija ne bavi, a što se "učitava" u nju na protestima u Hrvatskoj ali i otporu u regionu je pitanje rodnog opredeljenja, odnosno transrodnih osoba.

Konvenciju su dosad potpisale i ratifikovale Albanija, Austrija, BiH, Italija, Crna Gora, Portugal, Srbija, Turska, Andora, Danska, Francuska, Malta, Monako, Španija i Švedska, Slovenija, Finska, Poljska i Holandija, San Marino, Belgija Rumunija, Gruzija i Norveška.

Među državama koje još nisu ratifikovale Konvenciju su i Mađarska, Češka, Slovačka, Grčka, Irska.

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image