Razmenjene su oštre reči, a šef srpske države nije se ustezao da otvoreno iznese čvrste pozicije Srbije kad je reč o Kosovu i Metohiji.  S očiglednom namerom da se srpski državni vrh drži pod stalnom tenzijom vršilac dužnosti zamenika pomoćnika državnog sekretara SAD za evropska i evroazijska pitanja Metju Palmer imao je zadatak da Beogradu pošalje sličnu poruku kao i njegov prethodnik, da je Zajednica srpskih opština najviše što Srbija može da dobije na KiM, pišu "Novosti".

Palmer je pomenuo i "čvrste veze" Beograda i Banjaluke, navodi se u tekstu.

Naslednik Brajana Hojt Jiana funkciji u Stejt departmentu se pored predsednika Srbije sastao i s premijerkom Anom Brnabić, direktorom Kancelarije za Kosovo i Metohiju Markom Đurićem i državnim sekretarom Ministarstva spoljnih poslova Nemanjom Stevanovićem.

Varnice na sastanku Brnabić i Palmera?

"I pored neslaganja u stavovima o KiM, u otvorenom razgovoru, predsednik Vučić i Palmer saglasili su se da je normalizacija odnosa Beograda i Prištine od ključne važnosti ne samo za proces pridruživanja Evropskoj uniji, već i za regionalnu stabilnost i prosperitet naroda u regionu", saopšteno je iz predsedništva posle jučerašnjeg susreta Vučića i Palmera.

KO JE METJU PALMER

Vršilac dužnosti zamenika pomoćnika državnog sekretara SAD za evropska i evroazijska pitanja Metju Palmer veoma dobro poznaje Srbiju, ali i problem Kosova i Metohije.

Palmer je, naime, ranih devedesetih radio u Ambasadi SAD u Beogradu, a i kasnije je, tokom diplomatske karijere", u više navrata bio angažovan na pitanjima vezanim za ovaj region.

Naime, po odlasku iz Beograda, u Stejt departmentu je imao specijalna zaduženja za Srbiju i Crnu Goru, a pratio je i mirovnu konferenciju u Rambujeu.

Tokom 2006. i 2007. bio je savetnik predsednika Džordža Buša za nacionalnu bezbednost.

Jedno vreme je zatim bio angažovan u Jugoistočnoj Aziji, da bi se potom ponovo vratio u Beograd, na mesto savetnika ambasadora SAD u Srbiji.

Sada je šef je kancelarije za Evropu i evroazijska pitanja od 2016, a posebno se bavi integracijama zemalja koje još nisu članice "evroatlantskih struktura".