• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Oprez: Zamka u koju upadaju mladi IT stručnjaci

Izvor mondo.rs

Digitalna revolucija 4.0 donosi mnogo izazova, kako za ekonomiju i društvo tako i za pojedince. Stručnjaci s beogradskog skupa upozorili studente - buduće IT stručnjake - da ne "beže" iz škole radi brze zarade.



Teško je odoleti izazovu da se "iskoristi prilika" i na trećoj ili četvrtoj godini studija počne s honorarnim, ili čak stalnim, dobro plaćenim poslom programera, ali to je velika zamka, istaknuto je na skupu "Nedelja inovacija - Nauka i tehnologija u susret privredi" u Naučno-tehnološkom parku u Beogradu.

Ne ubijajte svoju kreativnost

To "potpisuje" i jedan uspešan student, Stefan Anđelković, master fizike s Kembridža i suosnivač srpskog startapa Persida. "Na studijama u Beogradu sam video mnoge koji su s prvim poslom počeli pri kraju studija. Mnogo od njih nisu završili, što je žalosno jer imali su potencijala za nauku i inovacije a sad se bave jednim te istim poslom, ma koliko bio plaćen. To ubija svaku kreativnost a iz tog kola se teško izvlači", kaže Anđelković, koji tvrdo zagovara "zapadnjački" stav - završiti dobre studije i krenuti u svoj biznis.

Na opasnost brze zarade, koja se kasnije plaća kroz celu profesionalnu karijeru, upozoravaju i profesori fakulteta ali i stručnjaci koji rade u branši, ili na najznačajnijim naučnim projektima u zemlji.

"Ne jurite pare, radite na sebi", poručuje vd dekan Elektrotehničkog fakulteta BU, prof. dr Milo Tomašević, koji je istakao rani odliv studenata kao popriličan problem s kojim se sreću fakulteti koji imaju računarske i softverske smerove.

Već na trećoj godini studenti počnu da rade za, uglavnom inostrane, firme i dobro plaćen posao ih odvlači od studija i zaokruživanja znanja "bazičnih" nauka.

"Mogu da vam pričaju da kursom za šest meseci postajete IT stručnjak i da su vam sva vrata sveta otvorena, ali činjenica je da je za stvaranje inžinjera, pravog stručnjaka koji shvata problem i zna da nađe rešenje, potrebno šest godina", kaže prof. Tomašević.

S njim se slaže i prof. dr Sanja Vraneš, direktorka Instituta Mihajlo Pupin, mesta gde se u Srbiji bave vrhunskom naukom, koja upozorava da van "opasnosti brze zarade" nisu ni oni koji su završili studije i perspektivni su u svom poslu.

"Mladi gledaju kako da odmah mnogo zarade, kupe stan, kola... Prihvataju poslove outsorsinga, kodiraju za druge... Zbog mladosti ne razmišljaju ni o zdravstvenom osiguranju, a tek penzija im je daleka, a neće je ni imati jer treba javno reći - IT sektor kojim se toliko hvalimo u velikom delu radi za strance u sivoj zoni, čime (na duže staze) gube i zaposleni i država i društvo", kaže Vraneš.

Poseban problem je što u tom "kodiranju za strance" mladi ograničavaju svoj potencijal i postoji opasnost da budu ograničeni, da pristanu da postanu fah-idioti.

(G.M.Š.)

Tagovi

Komentari 3

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Msc informatike

ETF je sam sebe osudio na propast. Skolujete studente raznih smerova, koji dodju na posao gde ih covek sa srednjom skolom i deset godina iskustva, nauci kako se u stvari stvarno uci i usavrsava! Elektrotehniku bi definitivno pretvoriti na kurseve iz oblasti koje studenta interesuju i kojim bi se bavio, dodati malo osnove iz svega ostalog u trajanju od tri godine maksimalno, a celu cetvrtu im omoguciti rad i direktnu primenu onoga sto su radili.... Ovo blejanje o kojem prica dekan je cisto uzimanje para. Etf danas zavrsavaju samo oni kojima treba vremena da skapiraju da se znanje ne dobija na faksu! Valjda ce jednig dana kada odu ovi, mozda neko skapira kako funkcionise zaposljavanje i rad u firmama... usput diplomu imam samo zbog plate, jer ona nosi placanje....posao sam obavljao i bez nje!

Mikica

Ne upadajte u zamku! Dajte nama pare! :D

Miki

Ne, nego će maldi gubiti živce sa zatucanim i tvrdoglavim postkumunističkim profesorima kojima su puna usta nauke, a otvoreno vas obaraju samo iz njihovih hiorova te da sam fakultet i univerzitet imaju veće prihode od obnova godina. Ništa bolji nije ni ovaj dekan Tomašević, čovjek je predavao na ETF-u u Istočnom Sarajevu i doslovno spavao na predavanjima. O zaostalosti gradiva, i šta se sve tjeraju ti isti studenti da uče, o nekim odavno prevaziđenim stvarima niko ni riječi.

special image