• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

I premijerka u akciji čišćenja Čukaričkog rukavca

Izvor MONDO/Agencije

U Srbiji se danas nizom akcija i manifestacija obeležava Svetski dan zaštite životne sredine koji se ove godine održava pod sloganom "Pobediti zagađenje plastikom".

 Dan zaštite životne sredine u Srbiji - akcije Izvor: MONDO/Stefan Stojanović



Cilj ovogodišnjeg 5. juna je da promoviše različite načine na koje svako može da doprinese borbi protiv zagađenja plastikom.

Tim povodom na ušću Topčiderske reke u Čukarički rukavac predstavnici Vlade Srbije predvođeni premijerkom Anom Brnabić i čelnici Grada Beograda učestvovaće u čišćenju priobalja Savskog jezera od "PET ambalaže".

"Srbijašume" na Voždovcu će organizovati uklanjanje divlje deponije, a ministar zaštite životne sredine Goran Trivan prirediće svečanost u Botaničkoj bašti "Jevremovac" u Beogradu.

Na svečanosti će govoriti i ambasadorka Indije Narinder Čauhan, čija je zemlja domaćin obeležavanja Svetskog dana zaštite životne sredine.

Već upalilo: Smanjena upotreba kesa za 50 odsto



Održaće se i Četrnaesta regionalna Konferencija "Životna sredina ka Evropi" na kojoj će biti održana predavanja stručnjaka, a obratiće se i ambasadori i predstavnici institucija i kompanija.

Pronalazak plastike 1907. godine smatrao se razvojnim otkrićem, te su bile sagledavane samo prednosti njene upotrebe. Međutim, kako je plastika naftni proizvod, njena proizvodnja ugrožava zdravlje ljudi i svih živih vrsta, a takođe utiče i na klimu planete.

Evropska unija u februaru je donela Direktivu o plastici koja ograničava maksimalnu godišnju potrošnju kesa na 90 po osobi do kraja ove godine.

Srbija na divljim deponijama


Iako Srbija nije članica EU, Ministarstvo za zaštitu životne sredine nedavno je potvrdilo da će ona u narednom periodu zabraniti upotrebu tankih kesa i uvesti obaveznu naplatu plastičnih vrećica, u skladu s Direktivom.

Podaci govore da se godišnje u Srbiji potroše dve milijarde kesa, odnosno da stanovnik Srbije upotrebi 300 kesa godišnje, za razliku od Nemca koji iskoristi 60.

Te kese najčešće završavaju u prirodi i na deponijama, a poznato je da je za njihovu razgradivost potrebno 1.000 godina.

Svetski dan zaštite životne sredine obeležava se od 1972. godine kada je održana Konferencija o zaštiti životne sredine u Stokholmu na kojoj se okupilo 113 država, koje su izdale zajedničku izjavu o potrebi međunarodne saradnje u cilju zaštite životne sredine.

Komentari 1

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Nenad

Eto nemamo većih briga.

special image