Posle potpisivanja dokumenata Tramp je rekao da proces denuklearizacije Severne Koreje počinje "veoma, veoma brzo", a Kim se oprostio od američkog predsednika i otišao iz Singapura.

Za "Si-En-En" je neimenovani američki zvaničnik prethodno naveo da se radi o "sporazumu kojim se potvrđuje napredak u razgovorima i obećanje da se nastavi istim tempom".

AP prenosi da se u dokumentu navodi da će dvojica lidera udružiti napore "na izgradnji trajnog i stabilnog mirovnog režima" na Korejskom poluostrvu.

Navodi se da Bela kuća još nije zvanično objavila tekst dokumenta, ali su ga novinari fotografisali na ceremoniji potpisivanja.

undefined kim džong un tramp

AP navodi da se u dokumentu nalaze četiri široko definisane obaveze i da u tekstu piše da se strane "obavezuju da će uspostaviti nove odnose SAD-Demokratska Narodna Republika Koreja u skladu sa željom naroda dve zemlje za mirom i prosperitetom".

U dokumentu se navodi i da će se Tramp i Kim obavezati na vraćanje posmrtnih ostataka ratnih zarobljenika i nestalih u ratnim akcijama.

Tramp je posla potpisivanja upitan da li je Kim pristao na denuklearizaciju.

"Mi započinjemo ovaj proces brzo, veoma, veoma brzo. Apsolutno", poručio je američki predsednik.

Tramp je naveo da njih dvojica "potpisuju veoma važan dokument, prilično sveobuhvatan dokument" i najavio da će "podrobno" o tome pričati uskoro na konferenciji za medije.

Kim je rekao da želi da iskaže zahvalnost Trampu što je do njihovog sastanka došlo.

"Imali smo istorijski sastanak i odlučili da prošlost ostavimo iza sebe i potpisujemo istorijski dokument", poručio je Kim uz pomoć prevodioca.

Nakon potpisivanja Tramp je kazao da je razvio "veoma posebnu vezu" sa Kimom, na šta su ga novinari pitali da će pozvati severnokorejskog vođu u Belu kuću.

"Apsolutno, hoću", rekao je Tramp.

Na novinarsko pitanje šta je naučio od Kima, Tramp je odgovorio da je naučio da je on "veoma talentovan čovek".

"Takođe sam naučio da on veoma voli svoju zemlju", kazao je američki predsednik.

Njih dvojica su se, stojeći ispred zastava SAD i Severne Koreje, na mestu gde su započeli samit, rukovali poslednji put i pozdravili, a Tramp je naveo da će se njih dvojica ponovo sastati u budućnosti.

Sastankom i rukovanjem jutros na ostrvu Sentosa u Singapuru, američki predsednik Donald Tramp i severnokorejski lider Kim Džong-un ispisali su novu stranicu istorije.

Bela kuća je navela da je "tet-a-tet" sastanak Trampa i Kima trajao 38 minuta, a "Bi-Bi-Si" ocenjuje da je to prilično kratko, ukoliko se u obzir uzme vreme koje je potrebno za prevođenje.

Tramp je najavio, posle radnog ručka koji je imao sa severnokorejskim vođom, da njih dvojica idu na "potpisivanje", a neimenovani američki zvaničnik objasnio je za "Si-En-En" da se radi o "sporazumu kojim se potvrđuje napredak u razgovorima i obećanje da se nastavi istim tempom".

"Puno napretka - stvarno veoma pozitivno. Mislim da je bolje nego što je iko mogao da očekuje. Sve u svemu, veoma dobro. Idemo na potpisivanje", rekao je Tramp bez iznošenja detalja dok je štetao sa Kimom.

Američka televizija navodi da nikakvi zvanični događaji nisu sada planirani sve do Trampovog obraćanja novinarima zakazanog za 16 časova po lokalnom, odnosno 10 časova pre podne po centralnoevropskom vremenu.

Rojters navodi da je cilj ovih istorijskih razgovora pronalaženje načina za okončanje nuklearnog odmeravanja snaga na Korejskom poluostrvu.

Navodi se da, ukoliko njihov samit uspe, to bi moglo da donese trajnu promenu bezbednosnom okruženju severoistočne Azije, kao u slučaju posete nekadašnjeg predsednika SAD Ričarda Niksona Kini 1972, koja je dovela do transformacije Kine.

ISTORIJSKI SURET! Rukovali se Tramp i Kim (VIDEO)

Pre sastanka Tramp je, sedeći sa Kimom pred novinarima, najavio "izuzetan uspeh samita", dok je severnokorejski vođa kazao da su "došli tu da prevaziđu" prepreke.