Parada ponosa pod sloganom "Matičarka, normalno" održana je u subotu prepodne, a sve je proteklo mirno i bez incidenata.
Reporteri MONDA javili su da je na Paradi učestvovalo oko 50 ljudi, uz muziku sa razglasa i veći broj pripadnika policije u uniformama i civilu, kao i privatnog obezbeđenja. Neki od učesnika poveli su i kućne ljubimce.
Učesnici su se okupili u Pionirskom parku i prošetali do Studentskog trga, a ulice su sukcesivno zatvarane kako je povorka njima prolazila.
Sve je prošlo mirno i bez incidenata, mada je pred kraj šetnje jedna žena pokušala da isprovocira učesnike, pošto je prišla učesnicima, unosila im se u lice, govorila ima da "nisu normalni" ,da je "ovo Srbija" i psovala ih. Policija ju je udaljila iz parka.
Sledeću Paradu organizatori planiraju za 22. jun 2019. godine.
Pogledajte!
"Ovogodišnji zahtevi su da se ozakone istopolne zajednice, na bilo koji način. Takođe, da se transrodnim osobama omogući vidljivost, iako je bilo izmena Zakona o matičnim knjigama, i dalje postoje problemi," rekao je za MONDO aktivista Predrag Azdejković.
On je podvukao da Parada "nije žurka, već protest za bolji život LGBTQ osoba".
Anđela Čeh iz "Egala" objasnila je za MONDO da učesnici ne insistiraju na reči "brak".
"Mi smo ovde zbog svih građana i građanki, zbog zlostavljanih žena i drugih manjina. Zahvaljujemo se i Gradu Beogradu, koji je prvi put podržao ovu šetnju. Naš zahtev za priznavanje zajednica nije insistiranje na reči 'brak', već mogućnost parova da dele imovinu. Da mogu da posećuju jedno drugoga u bolnici," rekla je ona.
Helena Vuković, poznata u javnosti kao major Helena je objasnila slogan parade.
"Kada se rodimo, treba nam matičarka, kada promenimo pol treba nam matičar, kada želimo da stupimo u brak... Pa i osobama koje boluju od HIV-a treba matičarka, otud naziv 'Matičarka, normalno'," rekla je ona za MONDO.
Slogan parade čiji su organizatori NVO "Egal", GLIC i "Loud&Queer" izabran je kako bi se skrenula pažnja na "pravnu nevidljivost" seksualnih manjina i "jer je država dužna da prizna te zajednice".
"Više od 20.000 trans(rodnih) osoba u Srbiji još ne dobija mogućnost da stekne pravni status, a samim time ni da ostvaruje ustavom garantovana prava. Takođe, država ne daje mogućnost da istopolne veze budu priznate pred zakonom, oduzimajući mogućnost za ostvarenje mnogih prava", navodi se u saopštenju.
Parada ponosa predstavlja centralni skup u Mesecu ponosa, koji se obeležava tokom juna širom sveta u znak sećanja na Stounvolske nemire, prve demostracije pripadnika LGBTQ+ populacije protiv progona seksualnih manjina u SAD.
I u septembru u Beogradu biće održana druga Parada ponosa ove godine. Planirani datum je 16. septembar, a slogan parade koju organizuje šest organizacija biće "Reci da".
Organizatori Parade ponosa Beograd, najavljene za septembar, zahtevaju odgovornost države za zaštitu ljudskih prava LGBT+ osoba, sankcionisanje nasilja nad LGBT+ osobama, usvajanje zakona o rodnom identitetu i o registrovanim istopolnim zajednicama, podsticanje objektivnog i nesenzacionalističkog izveštavanja o problemima LGBT+ osoba.
Takođe traže reformu sistema obrazovanja, uključujući uklanjanje diskriminatornih sadržaja iz udžbenika i usvajanje zakona koji će pored ostalih vidova vršnjačkog nasilja prepoznati i kazniti slučajeve koji su učinjeni zbog seksualne orijentacije i rodnog identiteta žrtve.
"Neka me streljaju, okrenuću se ka zidu, ni 'a' neću reći": Blažić opet šokirao na suđenju - Znam šta me čeka u zatvoru
Tuča u Skupštini Srbije! Guranje, čupanje, prskanje, a Ana Brnabić pozvala obezbeđenje (Foto, video)
Primim 160€ penziju, a samo ugalj i drva koštaju 355: Težak život Ukrajinaca, mnogi uzeli rusko državljanstvo
"Dali smo sve da ubedimo Pešića da ostane": Petrušev objasnio šta je najveća razlika u reprezentaciji
Srbija i Aleksa pregazili Dansku u Beogradu: Sad smo na Evropskom prvenstvu!