U ovom trenutku Srbija ima 14 otvorenih poglavlja od kojih su dva privremeno zatvorena.
Delegaciju Srbije na Međuvladinoj konferenciji predvodi ministarka za evrointegracije Jadranka Joksimović.
Evropsku komisiju predstavlja komesar za pregovore o proširenju Johanes Han, a ispred Saveta EU prisutna je šefica bugarske diplomatije Ekatarina Zaharieva.
Ministarka za evropske integracije Jadranka Joksimović koja je predvodila delegaciju Srbije na Osmoj međuvladinoj konferenciji, rekla je na konferenciji za novinare posle sastanka da su to dva vrlo važna i konkretna poglavlja.
Poglavlje 33 nas spema da ubudućnosti na pravi način učestvujemo u zajedničkom evropskom budžetu kao i da budemo korisnici fondova kad budemo članice Evropske unije, dok je poglavlje 13 takođe važno za nas da uredimo oblast ribarstva, izjavila je Joksimović.
Ona je kazala da Srbija pokazuje posvećenost evropskim integracijama uz sve teškoće koje postoje i u Evropskoj uniji i u regionu, da je posvećena da prevaziđe teret prošlosti i sprovede unutrašnje reforme.
"Neophodna je sinergija, da sarađujemo kao partneri i da dobijemo podršku EU", rekla je Joksimović. Ona je dodala da na svaki mali korak u pravcu pridruživanja Srbija gleda kao na važan korak.
Han je ukazao da je za otvaranje daljih poglavlja važno da bude opipljivog napretka u vladavini prava i procesu normalizacije sa Kosovom.
EU je u današnjem saopštenju navela da je posle današnje konferencije sa Srbijom otvoreno 14 pregovaračkih poglavlja od ukupno 35 i da su dva privremeno zatvorena, kao i da će kako bude odgovaralo biti palanirane dalje pristupne konferencije.
Kada je reč o ova dva poglavlja 13 ribarstvo i 33 finansijske i budžetske odredbe EU je navela da je pažljivo razmotrila sadašnje stanje pripreme Srbije i ukazala da Srbija treba da nastavi da ostvaruje napredak u usaglašavanju i primeni pravnih tekovina EU u ovim poglavljima i da ispunjava date odrednice za privremeno zatvaranje tih poglavlja.
EU ukazuje da će sve vreme tokom pregovora posvetiti posebnu pažnju na nadzoru toga kako se ostvarjuje napredak u usaglašavanju s pravnim tekovinama EU i sa njihovom primenom. Kao odredbe koje treba ispuniti u oblasti ribarstva navodi se da Srbija treba da predstavi akcioni plan koji će osigurati punu usaglašenost s EU zakonima do datuma pridruživanja Uniji, posebno u oblasti organizovanja tržišta, akvakulture, prikupljanja podataka i mera kontrole protiv ilegalnog, neprijavljenog i neregulisanog ribarenja.
Kada je reč o poglavlju 33, finansijske i budžetske odredbe Srbija treba da poveća svoj adminsitrativni kapacitet uključujući i koordinacionu strukturu koja tek treba da bude uspostavljena, navodi se u saopštenju. U tu svrhu Srbija treba da usvoji akcioni plan da pripremi i uvede proceduralne propise da osigura da će od trenutka pristupanja Uniji, moći ispravno da izračuna, predvidi, prikupi, plati, kontroliše i podnosi izveštaje Evropskoj uniji o sopstvenim resursima u skladu s pravnim tekovinama Unije.
Pred zemljama članicama u ovom trenutku je već Poglavlje 9 - finansijske usluge, kao i poglavlja 17- ekonomska i monetarna politika i 18 - statistika za koje je Srbija predala svoje pregovaračke pozicije.
U Briselu napominju da je zemljama članicama potrebno između četiri i pet meseci od dobijanja pregovaračke pozicije da završe tehničke porcedure oko otvaranja poglavlja.
Od 1. jula do kraja godine Austrija preuzima rotirajuće predsedavanje EU od Bugarske. Zvanični Beč je već najavio da će proširenje i konkretno ubrzanje pregovora sa Srbijom i Crnom Gorom biti jedan od prioriteta predstojećeg austrijskog predsedavanja EU.
U diplomatskim izvorima se napominje da bi Srbija mogla da ubrza tempo otvaranja pregovaračkih poglavlja i da je do kraja godine moguće organizovati još dve Međuvladine konferencije, jednu tokom oktobra i drugu u decembru.
"Neka me streljaju, okrenuću se ka zidu, ni 'a' neću reći": Blažić opet šokirao na suđenju - Znam šta me čeka u zatvoru
Tuča u Skupštini Srbije! Guranje, čupanje, prskanje, a Ana Brnabić pozvala obezbeđenje (Foto, video)
Primim 160€ penziju, a samo ugalj i drva koštaju 355: Težak život Ukrajinaca, mnogi uzeli rusko državljanstvo
"Dali smo sve da ubedimo Pešića da ostane": Petrušev objasnio šta je najveća razlika u reprezentaciji
Sloboda Mićalović napadnuta na parkingu: Evo kako je poznata glumica završila u Urgentnom centru