Erdogan je u Ankari rekao da je Turska bila "strpljiva" od uvođenja sankcija Ministarstva finansija SAD u sredu, ali da je sada naredio da se "zamrzne imovina američkih ministara pravde i unutrašnjih poslova u Turskoj, ako postoji", prenosi Asošiejted pres.

Uprkos objavi sankcija, Erdogan je danas pozvao na obnovu partnerstva dve zemlje i dodao da se nada da će SAD odustati od "uzavrelog stava" dok diplomate rade na prevazilaženju aktuelnih sporova dve zemlje.

"Mi mislimo da ne postoji problem koji imamo sa američkom administracijom a koji ne možemo da rešimo", kazao je Erdogan.

Turski ministri unutrašnjih poslova i pravde, Sulejman Sojlu i Abdulhamit Gul, ismejali su američke sankcije prošle nedelje, navodeći da nemaju imovinu u SAD, ali su najnovije tenzije u odnosima Vašingtona i Ankare uticale na pad vrednosti turske lire.

Erdogan je kazao da te sankcije predstavljaju "ozbiljno nepoštovanje Turske" i optužio SAD za licemerje zbog zahteva za oslobađanje sveštenika Endrua Bransona, optuženog u Turskoj za pomaganje grupi islamskog propovednika Fetulaha Gulena koju Ankara krivi za pokušaj državnog udara jula 2016. godine.

Branson (50) živi u Turskoj 23 godine, a uhapšen je u decembru 2016. pod optužbama za "činjenje zločina u korist terorističkih grupa, bez da je bio njihov pripadnik", i za špijunažu. On te optužbe negira.

On je 22. jula prebačen u kućni pritvor, ali mu preti kazna zatvora do 35 godina ako bude osuđen po obe tačke optužnice.

Predsednik i potpredsednik SAD, Donald Tramp i Majk Pens, navode da protiv Bransona nema dokaza i zahtevaju njegovo puštanje na slobodu.

Uz slučaj sveštenika Bransona, dve zemlje se spore i zbog hapšenja tri osobe zaposlene u američkom konzulatu u Istanbulu, vojnih aktivnosti Turske na severu Sirije, namere Ankare da od Rusije kupi raketni sistem S-400, kao i oko turskog zahteva da SAD isporuče Gulena kako bi mu bilo suđeno za pokušaj puča 2016. godine.

Turska i formalno traži da SAD uhapse Gulena