• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Dan kada je "Mali dečak" ubio 140.000 ljudi

Izvor Tanjug

Uz poziv na mir i uništenje nuklearnog oružja Hirošima je obeležila 73 godine od kada su SAD bacile prvu atomsku bombu na taj grad. Bomba je ubila 140.000 ljudi.

Gradonačelnik Hirošime Kazumi Macui opisao je, u svom obraćanju povodom te tužne godišnjice, paklene prizore koje je eksplozija ostavila iza sebe 1945. godine, kao i agoniju kroz koju su žrtve prošle, prenosi AP.

Macui je, govoreći u Memorijalnom parku mira, izrazio zabrinutost zbog pooštravanja egocentričnih politika u svetu i upozorio na nuklearno zastrašivanje kao pretnju po globalnu bezbednost.

Umro poslednji svedok Hirošime i Nagasakija

Macui je pozvao svetske lidere da nepokolebljivo rade na eliminisanju nuklearnog oružja iz sveta.

"Neke zemlje otvoreno proklamuju nacionalizam i modernizovanje svojih nuklearnih arsenala, obnavljajući tenzije koje su ublažene završetkom Hladnog rata", rekao je Macui, na precizirajući na koje zemlje misli.

Ceremoniji je prisustvovao i premijer Šinzo Abe, koji je upozorio da se razilaženja između nuklearnih i nenuklearnih zemalja proširuju, ali je obećao da će učiniti više kako bi premostio taj jaz.

Da bi obe strane sarađivale, važno je da svi shvate "realnost tragedije nuklearnih napada", poručio je Abe, ponovivši obećanje Japana da će održati svoje pacifističke i nenuklearne principe.

U napadu SAD na Hirošimu ubijeno je 140.000 ljudi, a u bombardovanju Nagasakija tri dana kasnije više od 70.000, što je dovelo do predaje Japana i okončanja Drugog svetskog rata, podseća američka agencija.

Japanska agencija Kjodo navodi da je jutros održan minut ćutanja u Memorijalnom parku mira u Hirošimi, tačno u 8.15 – kada je američki bombarder ispustio atomsku bombu "Mali dečak" iznad tog grada, 6. avgusta 1945. godine.

Tagovi

Komentari 12

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Владимир

И то није био геноцид? Немци нису урадили геноцис на народима у европи и афруци? Британци такође? То се нигде не помиње..

AK-47

I posle svega Japan je americki saveznik.

sarm0

jedan od najtragicnijih ali i najvaznijih dogadjaja u savremenoj istoriji. Pojava atomske bombe obavila je covecanstvo strahom od potpunog unistenja, ali isto tako strah od nuklearnog rata odrzava mir u svetu, nikad u istoriji nije zabelezen tako dug period mira izmedju velikih sila.

special image