Arifi je šef kabineta premijera samoproglašenog Kosova i šef delegacije u tehničkom dijalogu Beograda i Prištine.

"To je imovina Kosova od ekonomskog značaja, a i bez toga, to je deo teritorije Kosova i o tome se neće diskutovati. Iako je bilo problema u upravljanju Gazivodama, mnogi su problemi i nasleđeni, ali ono što je jasno jeste kome pripadaju Gazivode", izjavio je Arifi za Radio Slobodna Evropa.

Premijer Kosova Ramuš Haradinaj ranije je izjavio da se upravo zbog Gazivoda ne sprovodi briselski sporazum o energetici sa Srbijom, te dodao kako od tog hidrosistema zavisi i proizvodnja električne energije na Kosovu, ali i vodosnabdevanje jednog dela Kosova.

undefined Kosovo



I predsednik Kosova Hašim Tači je na konferenciji za novinare prošle nedelje kratko prokomentarisao da Gazivode vidi u sastavu Kosova.

S druge strane, i predsednik Srbije Aleksandar Vučić je ocenio da je ono od strateškog značaja za opstanak Srba na severu Kosova.

Naoružani američki vojnici još na Gazivodama FOTO

Upravo je tokom vikenda jezero Gazivode bilo u žiži javnosti, a mediji su pisali da Kosovo planira da preuzme kontrolu nad ovim hidrosistemom. Potom su i vojnici Kfora bili u ovom rejonu.

Gazivode su u proteklom periodu bile često pominjane kao "meta" prištinskih vlasti, koje žele da ih "uključe" u kosovski energetski sistem.

Uzbuna na Kosovu? Prekinut odmor svim policajcima

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić ranije je više puta izjavio da nema govora o tome.

Jezero i hidrocentrala Gazivode, kod Zubinog Potoka, i trafostanica Valač su ključni energetski resursi na severu Kosova, u vlasništvu Elektroprivrede Srbije

Gazivode, prema nekim procenama, prihoduju desetine miliona evra godišnje.

Deo sistema je i kanal Ibar-Lepenac, koji je praktično vitalni vodni resurs za teritoriju KiM, počev od snabdevanja vodom, preko navodnjavanja, do rashlađivanja Termoelektrane "Obilić".