• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Vanredno zasedanje Sabora SPC o Kosmetu?

Srpska pravoslavna crkva intenzivno razmatra mogućnost vanrednog zasedanja Svetog arhijerejskog sabora, na čijem dnevnom redu bi Kosovo i Metohija ponovo bila glavna tema.

 SPC - mogu vanredni sabor o Kosmetu Izvor: MONDO/Predrag Vujić
Izvor: MONDO/Predrag Vujić

Sabor bi se održa iako je, kako ističu za Tanjug u upućenim crkvenim krugovima, stav SPC "o tom pitanju jasan i nepromenjen".

Odluku o tome mogao bi da donese Sinod već 30. avgusta, za kada je zakazano zasedanje, a kao mogući termin vanrednog zasedanja Sabora spominje se druga polovina oktobra.

Irinej i Vučić

Mesec dana pre majskog sabora SPC, patrijarh je rekao kako se predsednik Vučić "junački bori za Srbe i našu državu na KiM", a da "njegovo držanje i borba govore da zna šta radi". Uz to, njihovi neretki susreti i očigledno međusobno poštovanje i razumevanje nameću utisak da patrijarh neće svojim izjavama da otežava predsedniku traženje kompromisnog rešenja sa Prištinom. Vučić je i pre par dana ponovio da je tokom poslednjeg susreta sa patrijarhom i neke vladike upoznao sa situacijom na KiM i svim detaljima vezanim za rešenje tog pitanja. On je u više navrata podsetio i na to da je Srbija sekularna država i da je odvojena od Crkve, da Crkva ima prava na svoje mišljenje, ali i da u svojim stavovim ne nudi nikakvo rešenje.

Zasedanje će, ako se arhijereji uopšte odluče na to, u svakom slučaju biti održano posle najavljene posete predsednika Srbije Aleksandra Vučića Kosovu i Metohiji, 8. i 9. septembra i nekoliko veoma važnih diplomatskih susreta predsednika Vučića sa svetskim liderima tokom septembra.

Teško je proceniti koliko će raspoloženje naroda na KiM i ono što će Vučić tamo reći uticati na tok rasprave među arhijerejima.

Ono što se može očekivati, ukoliko rasprave bude, to je da stav crkve, saopšten nakon zasedanja u maju ove godine, o tome da Srbija ne sme da izgubi Kosovo, neće biti promenjen, ali bi mogao uticati na to koliko će glasno crkva taj stav braniti.

Pod stavom Crkve, inače, podrazumeva se samo ono što zaključi Sabor, Sinod ili izrekne patrijarh, mada je on samo prvi među jednakima.

Sve izjave koje daju pojedini crkveni velikodostojnici, episkopi ili igumani unutar SPC se smatraju njihovim ličnim stavom, ali javnost to ne vidi uvek tako.

Pažnju su tako u poslednje vreme pridobile nedavne izjave episkopa raško-prizrenskog Teodosija, mitropolita crnogorskog-primorskog Amfilohija i igumana manastira Dečani Save Janjića.

Rešenje za Kosovo ide na sto SB UN?

Crkva se o njihovim izjavama nije oglašavala, jer, kako navode sagovornici Tanjuga, "za njih se mnogo ne haje", ali ne isključuju mogućnost da bi one jednog dana mogle doći na dnevni red, a posebno kada je u pitanju izjašnjavanje oca Save, čije aktivnosti su, kažu, "dobro poznate najvišim crkvenim i državnim organima".

"Teodosije se kamenom bacio na Vučića"

Patrijarh je, u nedavnoj besedi nakon liturgije u crkvi Preobraženja Gospodnjeg na Vidikovcu, ponovio da Kosmet ne može biti prepušten na milost i nemilost onima koji su do juče sve rušili i zatirali, ali nije konkretno komentarisao i kritikovao predloge i politiku predsednika Vučića oko KiM.

Komentari 32

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Antihrist

Odrodiću Vas od crkve, tako što ću Vam nametnuti idolopoklonstvo pred materijalnim koje ćete platiti duhovnim. Ovo prvo ćete lako potrošiti, a ono drugo nikad povratiti.

kosmos

Probacu da objasnim nekima ovde na sajtu oko Koosva,Ocigledno je da se brkaju neki pojmovi i vezu izvesni poliitcari za gubitak Koosva. 9. Juna 1999. godine u makedonskom mestu Kumanovu potpisan je Vojno-tehnički sporazum između Vojske Jugoslavije i NATO pakta sa čime je okončana agresija ovog saveza koja je trajala 78 dana..Taj dan se smatra gubitkom Kosova ,Sporazum su potpisala dva lica u ime SRJ..general- pukovnik Vojske Jugoslavije Svetozar Marjanović, ispred Generalštaba VJ i general-potpukovnik policije Obrad Stevanović ispred Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srbije. a sa druge strane u ime međunarodnih snaga NATO i KFOR sporazum je potpisao britanski general-potpukovnik Majkl Džekson..zanimljivo je da je tekst vojnotehničkog dokumenta pre potpisivanja prvi put bio predstavljen 3. juna 1999 Slobodanu Miloševiću, od strane predsednika Finske Martija Ahtisarija, koji je posetio Beograd u okviru mirovne misije za prekid sukoba između SRJ i NATO. Sto ce reci ni Milosevic nije znao sta je potpisano. 3. juna odobrili srpski parlament i savezna vlada (SRJ), uključujući razmeštaj međunarodnog civilnog i vojnog prisustva na Kosovo pod nadzorom UN..i to je kraj price..

Paradox

@kosmos Vojno tehnicki sporazum se tice saradnje u oblasti vojske. Kakve to veze ima sa priznavanjem teritorija??? Opet brkamo babe i zabe i tako u krug dok ne ustane kuka i motika i svima da sta treba

special image