• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Devojčica iz Srbije u nemačkoj školi:Sve je lakše!

Izvor Beta

Učenica drugog razreda niške gimnazije "Svetozar Marković" Lara Novak (16) vratila se nedavno iz Štutgarta pošto je imala priliku da u tom gradu živi mesec dana i pohađa tamošnju školu. Evo koja su njena iskustva...

 Nemačka škola - devojčica iz Srbije - iskustvo Izvor: Mondo/ Stefan Stojanović

Među najupečatljivijim utiscima koje je donela iz Nemačke su oni koji se odnose na korišćenje mobilnih telefona.

"Učenici ne smeju ni da pomisle da koriste mobilni telefon za vreme časa ili malog odmora. Makar da učenik samo drži telefon u ruci, profesor je dužan da ga pošalje kod direktora i da mu oduzme telefon. Korišćenje mobilnih telefona, dozvoljeno je samo u menzi, za vreme pauze za ručak",uze za ručak", rekla je Novak agenciji Beta.

Lara Novak je u imala priliku da boravi u Štutgartu zahvaljujući stipendiji koju je dobila na konkursu Udruženja Nemaca "Gerhard" iz Sombora.

Kao stipendista bila je smeštena u jednoj nemačkoj porodici, a imala je obavezu da redovno pohađa nastavu.

"Većina predmeta se podudara sa našim, ali je generalno gradivo iz svih predmeta dosta lakše i drugačije organizovano. Učenici se sa gradivom upoznaju kroz nekoliko nivoa koji se nadograđuju, ne moraju da uče detalje, već samo ono što je najosnovnije iz neke oblasti", kazala je Novak.

Novine u obrazovanju: Nema više "bubanja"


Ona je kazala da svi učenici, u školi u kojoj je bila, na početku školske godine dobijaju komplete knjiga koje moraju da vrate školi po završetku razreda.

Prema njenim rečima, atmosfera na časovima je opuštena, ali se i pored toga najveći deo školskih obaveza završi na časovima, tako da su učenici posle škole slobodni.

Ilustracija
Izvor: Mondo/ Stefan Stojanović



"Najbolja ocena je jedinica, a najgora šestica, s tim što jedinicu retko ko ima. Učenik mora da bude vanserijski talenat za neki predmet da bio dobio jedinicu. Kada su jednom prilikom trebali da ocene svoj rad na času skoro svi učenici su dali sebi trojku ili četvorku. Kada sam ih pitala zašto nisu dali bolju ocenu, rekli su mi da bi tako samo lagali sebe", izjavila je Novak.


Ona je kazala da je veliko iznenađenje za nju predstavljalo i to što dečaci i devojčice u školi u Štutgartu imaju odvojene časove fizičkog, a osim toga, dečacima mogu da časove drže samo profesori, a devojčicama profesorke fizičkog.

"Razlika između naše i njihove škole je i u tome što oni imaju menzu u kojoj ručaju. Učenici koji žele mogu da se prijave da rade u menzi, a zauzvrat dobijaju besplatan obrok ili malu nadoknadu u novcu", objasnila je Novak.

Prema njenim rečima, stereotip je da su Nemci hladni i da nisu druželjubivi.

"Svi u školi su me odlično prihvatili, bili fini prema meni i hteli da se družimo. Iznenadilo ih je to što dobro govorim nemački, jer su prethodnih godina imali na razmeni decu iz drugih evropskih zemalja, koja su slabo govorila nemački pa su se teško sporazumevali", rekla je Novak.

Kako je kazala, zahvaljujući druženju sa vršnjacima iz Štutgarta bila je u prilici da obiđe grad i tamošnje muzeje i znamenitosti, i da značajno unapredi znanje nemačkog jezika što je bio i glavni cilj njenog odlaska u tu zemlju.

"Srednjoškolci u Nemačkoj izlaze u kafiće kao i mi u Srbiji, ali mnogo više vole da šetaju parkovima ili gradom. Razlikuju se i po tome što u kafiću niko ne drži telefon u rukama, svi pričaju sa društvom",istakla je Novak.

Ona je kazala da velike kulturološke razlike postoje i između naših i nemačkih porodica.

Svi članovi porodice su, dodala je, uključeni u poslove po kući i svi se trude da učine sve što je u njihovoj moći da bi olakšali zajednički život.

Tagovi

Komentari 57

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Milan Sd

Kad je škola u pitanju između naše i Nemačke poenta je u tome što se misli da treba od prvog razreda da razmišljaju kao da su stariji..Deca tamo kasnije kreću sa množenjem većih brojeva..Kao i primeri geografije i istorije gde se ide preširoko..Još traje zastareli način učenja dece..A ima i ono da po zakonu dete može da prijavi nastavnika službi i on dobija otkaz..

Napiši istinu

@Milan Sd A što tamo dečica ne smeju da pisnu na času? Inače se trajno udaljavaju sa nastave dok ne promene ponašanje i idu na posebne ispite? Zato što takvi kao ti, lažovi, budališu protiva nas, profesora - zato ti ovde profesore glume nepismeni, a ja predajem nemački u Nemačkoj Nemcima!!!

Luka.21

Ovo za fizicko nije nikakva vest, pa mi smo jos '98 u skoli isto imali profesora za decake i profesorku za devojcice....

special image