• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Trampov čovek: Slušajte Vučića, naći će rešenje

Izvor MONDO/Agencije

Američki senator Ron Džonson u dvodnevnoj je poseti Beogradu, tokom koje se sastaje sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem, premijerkom Anom Brnabić i šefom diplomatije Ivicom Dačićem. SAD "nude podršku ali ne nameću rešenje".

"Posle dosta vremena neko u SAD hoće da čuje stav Srbije i stav Beograda. Nemamo ista mišljenja po svim pitanjima, naprotiv, ali danas o tome razgovaramo i pokušavao da nađemo zajednički imenitelj i prevaziđemo barijere koje su se postavile u prošlosti", rekao je na konferenciji za štampu posle sastanka predsednik Vučić.

Stogodišnjica srpskog barjaka na Beloj kući

Senator Džonson i srpski ministar spoljnih poslova Ivica Dačić izrazili su danazadovolsjtvo zbog uspešne proslave stogodišnjice od kada je, u znak savezništva sa Srbijom, podignuta srpska zastava na Beloj kući. Srpski ministar je kazao da bi se i u budućnosti trebalo oslanjati na brojne tačke koje povezuju dve zemlje i dva naroda.

Vučić je na konferenciji za novinare na pitanje o tome da Rusija traži da se KiM vrati u pravni sistem Srbije, a da SAD i Nemačka od Srbije traže da prizna nezavisnost, rekao da bi bilo važno da velike sile podstaknu razgovor između Srba i Albanaca.

Kako je rekao, smatra da je bilo kakav sporazum gotovo nemoguće postići, ali, ako bi se dogodilo da se to postigne, bilo bi važno da to podrže velike sile.

On je tako odgovorio na pitanje kako vidi najnoviju izjavu ruskog ambasadora da Kosovo treba "da se vrati u pravno i državno polje Srbije, u skladu sa međunarodnim pravom".

Dodao je da nije pročitao izjavu ruskog ambasadora, ali da je Rusija uvek bila na našoj strani, te razjasnio da kad kaže na "našoj strani" - misli na strani međunarodnog prava, kao što SAD i Nemačka smatraju da je međunarodno pravo bilo na njihovoj strani kada su priznavali nezavisnost Kosova, i u tome smo se razlikovali.

"Upravo to i jeste jedan od ključnih razloga zašto nam je potrebno rešenje kojim ćemo i jedni i drugi biti jednako nezadovoljni ili makar pomalo zadovoljni" rekao je Vucicć i dodao da je to pitanje odgovornog i ozbiljnog odnosa.

Senator Ron Džonson je istakao da je ovo poseban trenutak u odnosima SAD i Srbije, ali i SAD prema celom regionu.

"U ovom trenutku postoji velika nada za pobljšanje odnosa SAD i Srbije. Predsednik Tramp i njegovi najbliži saradnici shvataju važnost razrešenja problema Kosova i celog regiona. Želimo rešenje za sve vas u regionu, ali ne želimo da nametnemo rešenje već da damo prostora hrabrom lideru Aleksandru Vučiću da nađe kompromisno rešenje", rekao je senator Džonson. 

Džonson je američki zvaničnik čijoj se pomoći u novoj fazi dijaloga Beograda i Prištine nadaju obe strane, a jedan od glavnih razloga za to je njegova odanost i bliskost predsedniku SAD Donaldu Trampu.

 Džonson je član Spoljnopolitičkog odbora Senata i predsedavajući Pododbora za Evropu i regionalnu bezbednosnu saradnju, a predsedavajući je i senatskog Odbora za unutrašnju bezbednost i vladine poslove.

Važi za jednog od ključnih Trampovih ljudi i čoveka zaduženog za specijalne misije, zbog čega njegov očekivani dolazak u Beograd prate i medijske špekulacije da nosi poruku da će predsednik SAD podržati, a možda i doći u Srbiju da finalizira eventualni dogovor Srba i Albanaca.

Sam dolazak, kako god, potvrđuje zainteresovanost za poziciju i planove Beograda. Na to upućuje i činjenica da ovo neće biti njegova prva poseta srpskoj prestonici, pošto se u februaru 2018. već sastao sa Vučićem.

Od Džonsona je Vučić tada zatražio da pomogne u stabilizaciji regiona, tako što će zamoliti kosovske Albance da budu spremni za istinska rešenja, koja znače kompromis.

Prethodni susret Vučića i Džonsona u Beogradu desio se krajem avgusta 2017. godine.

Američki senator tada je izjavio da se nada da će Vučić i Srbija da se suprotstave pokušajima da se da diplomatski imunitet Rusko-srpskom humanitarnom centru u Nišu, dok je Vučić poručio da Srbija donosi odluke u skladu sa svojim interesima.

Džonson je i ranije davao izjave vezane za ruski uticaj na Balkanu, koji smatra opasnim.

Povodom Džonsonove posete Beogradu, predsednik nevladine organizacije Ist Vest Bridž (East West Bridge) Jovan Kovačić ocenio je da je veoma važno da državni vrh Srbije predstavi američkom zvaničniku ideje za rešavanje pitanja Kosova i Metohije.

"SAD danas slušaju šta Beograd ima da kaže", ukazuje Kovačić.

On, takođe, izražava uverenje da poseta Džonsona može da ima pozitivne efekte, ali napominje da od Srbije zavisi kakve će poruke senator preneti predsedniku SAD i administraciji u Vašingtonu.

''Treba da predstavimo naše ideje za rešenje pitanja KiM i kakva je naša vizija budućnosti nakon što se taj problem reši. Mislim da u ovom trenutku Srbija ima šta da pruži, a u SAD sada slušaju šta Beograd kaže, što je velika stvar i zato mogu da vidim samo pozitivne efekte ovakve posete'', rekao je Kovačić za Tanjug.

Komentari 162

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Glas razuma

Jadni mi...cim Amerika lepo o nama meni to nesto sumnjivo, ali ja verujem u naseg predsednika!

Zarko

Verujte da hoce naci resenje

Vesnic

Bas tako,i naci ce resenje

special image