• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Evo ko je kuma Parade ponosa!

Izvor MONDO/Agencije

Ovogodišnja Parada ponosa biće održana u nedelju, 16. septembra, a danas je otvorena Nedelja ponosa tokom koje će kroz sedam dana biti održano 65 različitih programa.



Ðura Ðuricic ispred organizacionog odbora Prajda kaže da je ovo peta parada ponosa koja se održava za redom i dodaje da ce ove godine "kuma" parade biti novinarka Suzana Trninic.

Pevacica Jelena Karleuša proglašena je prošle godine kumom Parade ponosa, a pre nje, kume Parade bile su spisateljica Biljana Srbljanovic, glumica Mirjana Karanovic i pevacica Nataša Bekvalac.

Ðuricic navodi da je ovogodišnja novina pokretanje casopisa "Ponos" i istice da je ohrabrujuce što je Prajd info centar od otvaranja do danas posetilo 2.500 ljudi.

Goran Miletic iz "Civil Rights Defenders" kaže da su dva kljucna zahteva LGBT populacije u Srbiji donošenje Zakona o registrovanim partnerstvima i Zakona o rodnom identitetu.

"Ove godine smo u magazinu 'Ponos' pitali premijerku šta misli o našim zahtevima i ona je rekla. To je dobro jer smo dobili zvanican stav države, to je prvi korak", rekao je Miletic.

On je dodao da ce u petak biti održana konferencija o pravnom regulisanju istopolnih zajednica, te da je plan da se svakom poslaniku Narodnoj skupštini da koverta u kome su izložni zahtevi LGBT zajednice.

POCETAK u 14h, TRASA PARADE

Parada ponosa ce u nedelju, 16. septembra poceti u 14 sati, kretace se rutom Slavija, Kralja Milana, Kolarceva, Trg republike, Vasina, Studentski trg, a u 16 sati ce u Studentskom parku biti održan koncert.

Kako kaže, iako je skupština u prethodnih 17 godina usvojila niz zakona koji jasno zabranjuju diskirminaciju na osnovu seksualne orijentacije do diskriminacije i dalje dolazi, a niko ne biva kažnjen.

"Prema Akcionom planu za primenu strategije prevencije i zaštite od diskriminacije za period od 2014. do 2018. radni tekst zakona koji reguliše vanbracne odnose istopolnih zajednica trebalo je da bude sacinjen do kraja 2017. godine", rekao je on.

On je podsetio da je Narodna skupština 20 juna 2018. godine usvojila Zakon o izmenama i dopunama zakona o maticnim knjigama koji omogucava promenu licnog imene i JMBG.

"To je iskorak i dobro je za slucajeve promene pola, ali nažalost ova zakonska mera je veoma ogranicenog dometa, te je zato neophodno doneti moderdan zakon o rodnom identitetu", rekao je on.

Kampanja GLIC-a: "Reci ne" politicarima na Paradi

Ovogodišnju Nedelju ponosa svecano je otvorio Šef misije Saveta Evrope u Srbiji Tim Kartrajt koji je naveo da je za cetiri godine koliko je proveo u Srbiji napravljen odreden pomak, ali da situacija i dalje nije na zadovoljavajucem nivou.

Pocinje Nedelja ponosa

Kako kaže, Parada ponosa i nedelja koja joj prethodi i dalje se najviše oslanja na aktiviste i organizatore i nije dovoljno prihvacena od strane obicnih gradana.

Komentari 75

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Mari

Zahtevi Lgbt-a? Pa sta im jos treba?

Toma

Zamisli, ni manje ni više, nego naziv za časopis "ponos"!? Ovi nas za****vaju, a što i nebi, nisu jedini... Nema nesreće koja nije ovde svratila...

Don

Vi niste moj ponos već sram, moja deca će uvek znati šta je bolest a šta zdravlje.

special image