• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Imaju li Srbi i Albanci budućnost?

Izvor Tanjug

Istraživanja o stavovima građana prema odnosima Srba i Albanaca pokazala veliko nerazumevanje i puno stereotipa pripadnika dva naroda čiji odnos je ključan za mir na Balkanu. Ima li tu leka?

Direktor Agencije za ispitivanje javnog mnjenja Faktor plus Vladimir Pejić je, predstavljajući danas rezultate istraživanja o odnosima Srba i Albanaca koje je ta agencije uradila za potrebe Tanjuga, ukazao je na tri problematične tačke u tim odnosima - istorijske, religijske i kulturološke razlike, problem Kosova i Metohije, te stereotipe koji vladaju.

Kosovo je, kaže, glavni kamen spoticanja, za 58 odsto Srba i za njih je to gorući problem, dok Albanci smatraju da je to rešena stvar.

Pejić je pre svega naveo da je istraživanje pokazalo da se Srbi i Albanci ne poznaju baš najbolje, ali da jedni za druge, između ostalog, smatraju da su agresivni.

Prema anketi 57 odsto ispitanih Albanaca smatra da su Srbi agresivni, a 51 odsto smatra da su Albanci agresivni.

Kada je reč o istorijskom poreklu i geografskoj pripadnosti, i jedni i drugi smatraju da nema sličnosti između dva naroda što ukazuje na odsustvo želje za bilo kakvom vrstom identifikacije i to je nešto što bi moralo da se menja u budućnosti, rekao je Pejić.

Može se konstatovati, dodao je on, da u njihovim mišljenjima dominiraju stereotipi, međutim, kako je naveo oni su jedni kod drugih prepoznali i neke druge dobre osobine.

"Trećina građana Srbije smatra da su Albanci lojalni i vredni. To je dobro. Ne vidi se samo ono što je negativno. Kada je reč o negativnim kvalifikacijama ima dosta toga što nije lepo ni čuti, a pri tome nije utemeljeno na podacima već na predrasudama", rekao je Pejić.

Pejić kaže da je visok procenat građana u obe zemlje kojima ne smeta da Srbi odnosno Albanci posete tu drugu zemlju, tačnije da smo jedni kod drugih dobrodošli kao gosti, ali, prema istraživanju, nema prostora za suživot.

Ipak, više od polovine ispitanih smatra da bi dva naroda mogla i trebala da rade zajedno i to je, ističe Pejić, optimistično.

Prvo uporedo istraživanje

Istraživanje Faktor plusa obavljeno je u avgustu, na uzorku od 1. 000 ispitanika u Srbiji, bez Kosova i Metohije, i 1. 000 u Albaniji. Reč je, inače, o prvom takvom, komparativnom ispitivanju javnog mnjenja u dve zemlje na temu "Odnos srpskog i albanskog naroda, perspektiva tog odnosa, tačke sporenja, mogućnosti i polja saradnje". Rezultati istraživanja predstavljeni su danas na pres konferenciji u hotelu Metropol u Beogradu, a rezultate su komentarisati politički analitičar, publicista iz Tirane, Ben Andoni, i profesor Fakulteta političkih nauka u Beogradu i zamenik predsednika Centra za spoljnu politiku Dragan Đukanović.

Prema njegovim rečima, u Srbiji možda postoji više želje za boljim odnosima sa Albancima, iako su građani Srbije više opterećeni pitanjem Kosova, dok u Albaniji misle da je to gotova stvar.

"U mnogo većoj meri, Srbi smatraju da je odnos sa Albancima određen odnosom prema Kosovu, mnogo ih više opterećuje, i to je jedna od stvari koja nužno mora biti rešena", rekao je Pejić dodajući da su i jedni i drugi opterećeni istorijskim događajima i politikom.

Ipak, nije mali broj onih koji smatraju da je odnos Srba i Albanaca važan.

Istraživanje pokazuje, gledano na period u poslednjih pet godina, da i Srbi i Albanci smatraju da nema pomaka u međusobnim odnosima, čak Albanci, kaže Pejić, smatraju da su odnosi i lošiji dok su Srbi u tom smislu optimističniji.

Istraživanje je pokazalo da je malo Albanaca koje poznaju nekog Srbina i obrnuto i da Srbi imaju negativniji stav prema Albancima (64 odsto) u odnosu na Albance (59) odsto.

"Kada gledamo u budućnost, slična je situacija. Mislim da optimizam nije na visokom nivou. Više od polovine Srba i Albanaca smatraju da se odnosi neće promeniti", naveo je Pejić.

On je dodao da su dva naroda ocenila da bi im bolji međusobni odnosi doneli stabilnost (33 odsto Srba I 37 odsto Albanaca) i stabilizaciju političkih I ekonomskih odnosa.

S druge strane, ne postoji velika svest o tome koliko je zaista potrebno da postoje dobri odnosi između Srbije i Albanije kada je reč o ekonomskom razvoju, socijalnoj ravnopravnosti, a ne mogu ni da na pravi način formulišu zajednički cilj.

Srbi i Albanci: Da li je moguće pomirenje?

"Ali to što su i jedni i drugi istakli stabilnost jeste taj zajednički cilj, samo što ga nisu tako iskazali", rekao je Pejić.

Srbi su, dodaje Pejić, svesniji da su međusobni odnosi dve zemlje ključni za region.

Prema njegovim rečima, političari nisu prepoznati kao neko ko doprinosi rešavanju problema, i često su, kaže, neopravdano obeleženi kao negativci (60 odsto Srba I 56 odsto Albanaca smatra da oni negativno utiču na odnose).

"I pored toga što ovo nije u potpunosti tačno, političari bi mnogo više morali da vode računa šta govore i da se potrude da poprave odnose", rekao je Pejić i ukazao da veliku ulogu u odnosu Srba i Albanaca imaju i velike sile, Rusija, SAD i EU.

Deca uče da su Srbi oteli Kosovo od Albanaca!?

Srbi, pokazuje istraživanje, imaju najpozitivnije mišljenje, ako se govori o okruženju, o Grcima i Crnogorcima, a Albanci o Italijanima, Grcima i Crnogorcima, dok negativno misle jedni o drugima, odnosno Srbi imaju negativan pristup prema Albancima i obrnuto.

I u anketi MONDA, Albanci su zauzeli poslednje mesto od naroda u regionu.

Koliko Srbi (ne)vole Albance, i obratno (ANKETA)

Tagovi

Komentari 4

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Jalijas

Politicari...

Zoccc

Imaju ,ali ne na Balkanu !

Ваљевац Паја

Зид од 7 метара дићи према њима и пустити струју за сваки случај

special image