• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

REFERENDUM U MAKEDONIJI: Fijasko, opozicija slavi FOTO

Izvor mondo.rs Izvor Tanjug Izvor SRNA

Građani Makedonije na referendumu su odgovarali na pitanje da li su za promenu imena zemlje u Republika Severna Makedonija. Odziv samo 34,03 odsto. Protivnici referenduma slave. Rezultati:Više od 90 odsto reklo ZA.


Građani Makedonije su se izjašnjavali na postavljeno pitanje "Da li ste za ulazak u EU i NATO prihvatanjem dogovora Republike Makedonije i Republike Grčke?".

U skladu sa sporazumom sa Grčkom, ime te zemlje trebalo bi da bude promenjeno u Republika Severna Makedonija.

Državna izborna komisija Makedonije saopštila da je izlaznost na referendumu bila je 36,11 odsto, a da je "za" glasalo 91,25 odsto birača koji su izašli, dok je protiv bilo 5,82 odsto.

Ti podaci saopšteni su na osnosu 85,71 odsto glasova, prenela je MIA.

Referendum nije uspeo da obezbedi 50 odsto izlaznosti koliko je bilo neophodno da bi bio validan, izjavio je danas direktor izborne komisije u toj zemlji Oliver Derkoski.

"Jasno je da ovim referendumom odluka nije doneta", kazao je Drekoski novinarima, prenosi Rojters.

Situacija u zemlji je napeta, od jutra su počeli incidenti, a do 18. 30 sati je glasalo 34, 09 glasača.

Predsednik Vlade Makedonije Zoran Zaev izjavio je nakon zatvaranja glasačkih mesta, da očekuje da je ogromna većina građana na referendumu glasala "za", dok istovremeno protivnici referenduma slave ispred Sobranja zbog slabog odziva birača.

"Građansko glasanje sada treba da se pretvori u političku aktivnost u zakonodavstvu. Ako imamo istaknuto ogromnu većinu `za` onda je budućnost jasna. Poslanici u Skupštini bi trebali da glasaju za ubrzavanje procesa ulaska u NATO", rekao je Zaev.

Predsednik makedonskog Sobranja Talat Džaferi večeras je čestitao građanima i institucijama na sprovođenju referenduma bez ijednog ozbiljnog incidenta i mirnom i demokratskom procesu glasanja.

On je naglasio da očekuje da poslanici VMRO-DPMNE-a poštuju demokratsku odluku.

"U suprotnom, nemam drugog izbora nego da se ide na vanredne parlamentarne izbore. Makedonija će biti članica NATO i EU", poručio je Zaev.

On je u svom obraćanju rekao da su Makedonija i njeni građani deo porodice evropskih zemalja i naroda.

Pristalice bojkota okupili su se u Skoplju ispred Sobranja, raduju se i uzvikuju "Makedonija."

Lider opozicione partije VMRO-DPMNE Hristijan Mickoski izjavio je večeras na skupu u blizini zgrade Sobranja da je politika vlade Zorana Zaeva doživela debakl.

Pristalice ove stranke montirali su binu preko puta zgrade Sobranja.

Referendum je raspisan kao konsultativni, odnosno neobavezujući, a biće uspešan ako na njega izađe više od 50 odsto građana upisanih u birački spisak (50 odsto + 1).

Ukoliko referendum bude uspešan i većina, 50+1 se na referendumu izjasni "za", Makedonija bi već naredne godine mogla da postane 30-ta članica NATO, kao i da ubrzo dobije datum za otvaranje pregovora o članstvu u EU.

Tokom referendumskog dana nisu zabeležene veće nepravilnost

Gotovo tri decenije od spora sa Grčkom, koja je kočila evroatlantske integracije Makedonije zbog imena, ta zemlja je na političkoj prekretnici, a referendum se odvija u atmosferi političkih podela, koje je ovaj sporazum još više produbio.

 Koliko su otvorene te podele pokazao je i incident u UN, kada je predsednik Makedonije Đorđe Ivanov, koji je kritikovao visoke zvaničnike SAD i EU zbog podrške prestojećem referendumu, pozvao svoje sunarodnike na bojkot u nedelju, posle čega je pomoćnik šefa diplomatije Makedonije napustio salu.

Referendum u Makedoniji - mali odziv, ima incidenata

Predstavnici aktuelne vlasti su u kampanji pozivali građane da se izjasne "za", a najuticajnija opoziciona VMRO-DPMNE, koja je sve vreme bila veoma neodređena pozvala je građane da glasaju prema svojoj savesti, a sa sličnom porukom se oglasila i kanonski nepriznata Makedonska pravoslavna crkva, kojoj bi, po ocenui analitičara

Osnovna poruka aktuelne vlasti je da se građani na referendumu, odlučuju da li žele da žive u (samo) izolaciji ili će sebi osigurati svetlu i izvesnu evroatlantsku budućnost kroz članstvo u EU i NATO.

REFERENDUM KARTA ZA EU I NATO

Pored jednog dela unutrašnjih faktora, ključni izazovi pred referendum za Makedoniju je predstavljalo i javno protivljenje Rusije makedonskom članstvu u NATO. Međutim, na tvrdnje zapadnih međunarodnih zvanicnika tvrde da će Rusija pokušati da obesmisli makedonski referendum, premijer Zaev je u više navrata rekao da nema takve informacije, te da je Rusija prijatelj Makedonije, koja se javno protivi njenom priključenjuu NATO, ali da će oni, uprkos tome, istrajati na tom putu.

 Međutim, makedonski analitičari su ocenili da aktuelna vlada i premijer Zoran Zaev , izuzimajući Rusiju, imaju najsnažniju međunarodnu podršku, kakvu nije imala nijedna vlada u regionu od raspada SFRJ.

To je, navode, vrlo važna činjenica, koju je potrebno iskoristiti kako bi Makedonija, ali i ceo region konačno krenuli napred.

Komentari 66

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

MAX

Zaevu strani placenice,o kakvoj volji građana ti govoris?,tipicna zamena teza!

car Dusan SILNI

@MAX Tako je. 🇷🇸👌

sale

nek se zovu ALBADONIJA

special image