• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Dačić: Krv, med - Balkan!

Izvor Tanjug

Zarad stabilnosti u regionu mora se tragati za kompromisima, a Srbija želi mirno rešenje kosovskog problema ali ne i poniženje, rekao u Temišvaru šef srpske diplomatije, Ivica Dačić.

Vicepremijer Daćić je poručio danas u Rumuniji, na konferenciji o bezbednosnim izazovima na Balkanu, da se reč Balkan - sastoji se od turskih reči krv i med i to je najbolja slika Balkana.

"S tim da je bilo mnogo više krvi nego meda i mislim da je vreme da se to promeni", poručio je Dačić na konferenciji koju je otvorio zajedno sa rumunskim kolegom Teodorom Meleškanuom.

Rumunija veliki prijatelj

Srpski ministar smatra da je veoma važno predsedavanje Rumunije EU, koje počinje u januaru sledeće godine. "Rumunija je naš veliki prijatelj i uzdamo se da će imati više razumevanja za sve naše probleme u regionu. Mi želimo da vlada mir zbog velikih žrtava koje smo podneli i izražavam veliku nadu da ćemo tokom rumunskog predsedavanja EU otvoriti što više poglavlja", istakao je on, izrazivši zahvalnost Rumuniji što nije priznala Kosovo.

On je naglasio da je stabilnost regiona važna za stabilnost Evrope i da se zato moraju tražiti kompromisi, a ne da se prihvataju jednostrani akti.

"Nećemo priznati Kosovo ni po koju cenu, jer to nije pitanje EU ili Kosovo. Ne želimo da nam se tako postavljaju pitanja. Hoćemo mirno rešenje, ali poniženje Srbije ne", kaže srpski ministar.

Dačić je primetio da EU trenutno ima veće probleme nego što je ulazak zemalja Zapadnog Balkana (ZB), ali da je EU dobar projekat za Zapadni Balkan.

On je konstatovao da problemi postoje na Balkanu, ali da oni ne moraju da budu osnova za ratovanje.

"Potrebno je više razumevanja od međunarodne zajednice i u tom pogledu se trudimo da vodimo balansiranu spoljnu politiku koja uvažava sve naše strateške ciljeve", ističe Dačić.

Podsetio je da je strateški cilj Srbije ulazak u EU, ali da ona ne može da uđe u Uniju dok se ne postigne pravno-obavezujući sporazum sa Kosovom.

" A da li neko u EU zna šta treba da piše u tom sporazumu? Da li to znači da Srbija treba da prizna Kosovo?", upitao je on, dodavši da cinično deluje da zemlje koje su priznale Kosovo govore da nema promena granica.

On naglašava da Rumunija nije priznala jednostranu odluku Prištine, i da će Rumunija i još četiri zemlje EU koje to takođe nisu uradile, reći da to ne mora, ali da će mnoge druge zemlje reći da to mora.

Trebaće vremena da se "svari" NATO

Dačić se osvrnuo i na jučerašnju posetu generalnog sekretara NATO Srbiji, rekavši da Srbija želi da sa NATO-om ima što bolje odnose ali da će trebati vremena da se izbriše sećanje da je NATO bombardovao jednu zemlju koja je dala tolike žrtve za slobodu Evrope.

"S druge strane, to otvara dilemu u našem društvu- EU ili Kosovo. To su veoma velika i teška pitanja i mora da postoji duboko razumevanja o tome onih koji o tome pričaju", naglašava Dačić.

Dodaje i da sve više zemalja uviđa da su pogrešile kad su priznali Kosovo.

Priština kaže da ih je priznalo 116 zemalja, ali to je laž, kaže on, dodajući da je razgovarao sa najvećim brojem tih zemalja i da se Uganda i Nigerija, koje se nalaze na spisku Prištine da su priznale Kosovo, uvrede kad im to kažete.

"Bio sam u Njujorku i američka administracija nam kaže da prestanemo da lobiramo da zemlje povuku priznanja Kosova, a na istom sastanku predsednik Albanije poziva sve zemlje da priznaju Kosovo. Morate da znate da dvostruki standardi postoje i mi to odlično znamo", ukazuje srpski ministar.

KO JE KRIV ZA RASPAD JUGOSLAVIJE

Govoreći o Balkanu, on je podsetio i na raspad Jugoslavije, za koji kaže da je bio nekontrolisani raspad, i da je to nešto za šta najviše treba optužiti međunarodnu zajednicu.

Haradinaj: Umrla ideja o razmeni teritorija, saučešće

"Tako se desilo da je priznata i sedma jedinica koja nikad nije postojala - to je Kosovo, koje je jednostranim aktom proglasilo nezavisnost. EU se ponašala kao filozofi sa Tibeta. Nikakva rešenja, niti inicijative nije ponudila"", kritikuje Dačić.

Govoreći o dijalogu Beograda i Prištine, kada se insistira na tome da se dođe do rešenja koja neće uticati na druge, Dačić ističe da su doneta rešenja koja su srušila teritorijalni integritet Srbije.

"Kad Katalonija hoće da se otcepi to ne može, a kad Kosovo hoće onda može. To nije pošteno", ocenio je on.

Upozorio je i da danas albanski narod ima dve države, Albaniju i Kosovo i da će sledeći korak stvaranje jedne države na račun teritorijalnog integriteta Srbije.

Komentari 3

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Krv cemer I jad lopovluk

Srbija...

Ваљевац Паја

Свака част за Румунију људи су за разлику од осталих комшија

Koza

Ma sta kazete narodu krv a politicari pokupe med 😒

special image