• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

"Romi da budu dinamičniji, agilniji i jedinstveniji"

Izvor Beta

Ministar državne uprave i lokalne samouprave Branko Ružić pozvao je danas Rome u Srbiji da budu dinamičniji, agilniji i jedinstveniji kada je u pitanju bilo koji društveni procesu koje se odnosi na njih.


Ružić je to izjavio u Beogradu na sastanku sa predstavnicima Agencije UN za izbeglice (UNHCR) i Programa UN za razvoj (UNDP), sa kojima je razgovarao o "Institucionalnom i strateškom okviru za unapređenje zapošljavanja Roma u Srbiji".

Formalno zaposlen tek svaki peti

Zamenica Stalne predstavnice UNDP-a u Srbiji Steliana Nedera rekla je da je prema podacima te organizacije samo 20 odsto Roma starosti od 16-65 godina zaposleno. "To je značajno manje u odnosu na druge pripadnike manjina, među kojima je 40 odsto zaposleno. Podaci za Romkinje su još gori, pa je tako samo devet odsto njih zaposleno, a situacija se pogoršava", kazala je Nedera.

"Romi su velika dragocenost svakog društva, posebno srpskog. Dele kroz istoriju sudbinu svih nas i mislim da je naša obaveza da unapredimo njihov status i sprečimo diskriminaciju. Važno je raditi na edukaciji i objasniti Romima koja su sve njihova prava i šta mogu da urade ako se priključe programima", kazao je Ružić.

On je rekao da se uključenost Roma u srpsko društvo povećava, ali je kazao da je potrebno taj problem rešavati na više nivoa, na ozbiljan i sistemski način.

Od februara do decembra ove godine u 24 opštine sproveden je projekat "Lokalne inicijative za bolju socijalnu uključenost mladih Roma i Romkinja u kojem je 30 pripadnika te grupe pohađalo obuke iz ljudskih prava i diskriminacije.

Taj projekat osmislio je UNHCR, a sprovodi se u saradnji sa UNDP-om, volonterima i Koordinacionim telom za praćenje realizacije Strategije za socijalno uključivanje Roma i Romkinja u Srbiji za period od 2016-2025. godine.

Šef predstavništva UNHCR-a u Srbiji Hans Fridrih Šoder je rekao da ta institucija podržava priključivaje Srbije Evropskoj uniji, pogotovo u vezi sa agendom 20-30.

Usvojeno: Bez kvota za upis Roma na fakultete

"Studija o položaju je pokazala da oko je 68.000 veoma ugroženih pojedinaca među 200.000 interno raseljenih lica sa Kosova i Metohije, a da su među njima najugroženiji Romi, koji često žive u teškim uslovima", kazao je Šoder.

DA SE NE ZABORAVI: Kako su skinhedsi ubili malog Dušana

On je rekao da će ta institucija nastaviti da ohrabruje lokalne samouprave da identifikuju nadarene Rome i Romkinje i da ih uključuju u svoj rad.

Na sastanku je najavljeno da će u sredu, 31. oktobra u Beogradu biti održana konferencija posvećena ekonomskoj nezavisnosti Romkinja.

Komentari 3

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Losmi

Za pocetak ukinuti njihove zajednice i integrisati ih u drustvo. Tamo se ne zna ko sta radi, koliko ko dece ima, niko ne ide u skole, svi na ulici prose.

zoran

Da sprecimo njihovu diskriminaciju i damo im posao a velika vecina njih nema zavrsenu ni osnovnu skolu. U mom mestu Romi primaju socijalnu pomoc a imaju vile i mercedese dok doktori i profesori placaju kirije i voze bicikle. Stvarno mislim da su bas ugrozeni(sarkazam).

Tigar

Oni su samo jedinstveni kad treba nekog da lažu ili nešto da maznu.Toliko o njima

special image