• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

"Podgorica neće učestvovati u tim perverzijama"

Izvor mondo.rs Izvor mondo.me

Glavni grad (Crne Gore) neće učestvovati u slavljenju tragičnog trenutka crnogorske istorije, Podgoričke skupštine, rekao je gradonačelnik Podgorice Ivan Vuković.

 Crna Gora Podgorička skupština šta kaže gradonačelnik Ivan Vuković Izvor: MONDO/Gordana Bojanić
Izvor: MONDO/Gordana Bojanić

Ivan Vukovic je to izjavio povodom najave sutrašnje "Centralne proslave jubileja 100 godina od oslobodenja Boke i ujedinjenja - Pokoljenja djela sude".

Vukovic je rekao da Podgorica nece ucestvovati u slavljenju tragicnog trenutka crnogorske istorije, Podgoricke skupštine i da zahteva za proslavu do sada nije bilo.

"Glavni grad nece ucestvovati u perverzijama koje gledamo na teritoriji Crne Gore, u kojima se slavi tragicni trenutak naše države i sve ono što je protivno onome što je predstavljala Crna Gora. Zahteva oko proslave nije bilo, ali se zna kako cemo se prema njima ophoditi”, kazao je Vukovic.

Vukovic je naveo da Ministarstvo odbrane i VCG nije samo kredibilni medunarodni partner, vec je i važan partner glavnog grada na brojnim projektima i poslovima, koji možda i nisu u direktnoj vezi sa onim što je primarna delatost vojske.

Prema recima Vukovica, u toku je izmeštanje spomenika Josipu Brozu Titu iz spomen sobe u kasarni u Maslinama na neku lokaciju u Podgorici, koja još nije odredena.

"Ako sve bude kako treba, nije nerealno da spomenik ugleda svetlost dana vec 19 decembra", rekao je Vukovic.

Crnogorski ministar odbrane Predrag Boškovic, na pitanje novinara da li ce Crna Gora obeležiti 100 godina od završetka Prvog svetskog rata, kazao da je "Crna Gora bila na strani pobednica i Prvog i Drugog svetskog rata".

"Mi možemo da se ponosimo cinjenicom da je Vojska i Crna Gora bila na pravoj strani istorije. Poslavili smo Dan Vojske 5. oktobra kao prilog proslavi pobede u Prvom svetskom ratu. Nema naknadne proslave", kazao je Boškovic, koji je bio na sastanku sa Vukovicem.

Velika narodna skupština srpskog naroda u Crnoj Gori, poznatija kao Podgoricka skupština, izglasala je ujedinjenje Crne Gore i Srbije.

Uprkos zabrani, Beckovic govori na proslavi u Budvi

U prisustvu vojske Kraljevine Srbije, po proterivanju austrougarskih trupa, odluku o ujedinjenju izglasalo je 160 poslanika Podgoricke skupštine, a taj dokument je predvidao da se Crna Gora ujedini sa Srbijom u jednu državu pod dinastijom Karadordevic.

Prema odluci Podgoricke skupštine, crnogorski suveren - kralj Nikola zbacen je sa prestola.

Odluka Podgoricke skupštine od 26. novembra o ujedinjenju Crne Gore sa Srbijom bila je uvod u proglašenje zajednicke države Srba, Hrvata i Slovenaca 1. decembra u Beogradu.

Crna Gora je na pocetku Prvog svetskog rata stala na stranu saveznika, da bi 1916. godine bila okupirana od Austrougarske a potom i kapitulirala.

Kralj Nikola i crnogorska vlada emigrirali su tada iz zemlje, a 1918. godine u Crnu Goru dolaze saveznicke i srpske trupe koje je oslobadaju od austrougarske okupacije.

Crna Gora nije ucestvovala na Mirovnoj konferenciji u Versaju posle Prvog svetskog rata a zahtev kralja Nikola Pariskoj konferenciji da se povrati njena nezavisnost je odbijen.

"Crna Gora 'nadhrvatila' Hrvate"

Odmah nakon odluke Podgoricke skupštine o ujedinjenju, u Crnoj Gori je izbila takozvana Božicna pobuna pristalica svrgnutog kralja Nikole i konfederalnog jugoslovenskog ujedinjenja pod tudom dinastijom.

Tu pobunu, uz pomoc saveznika, guši srpska vojska, a oružane borbe crnogorskih komita nastavljaju da traju sve do 1924. godine kada oni konacno prihvataju amnestiju kralja Aleksandra Karadordevica.

Medunarodna posmatracka komisija, sastavljena od više clanova iz razlicitih država, diplomatski je saopštila da su odluke Podgoricke skupštine odražavale vecinsku volju stanovništva tadašnje Crne Gore.

Crna Gora i Srbija bile su u raznim oblicima zajednicke im države 88 godina, odnosno sve do referendum 21. maja 2006. godina, na kojem je izglasana crnogorska nezavisnost, cime je i Srbija ponovo postala samostalna država.

Komentari 23

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Serbia forever

Taj deo svetle istorije, treba ostaviti u toj istoj istoriji! Sada je to potpuno privatna svojina jednog čoveka, koji je to prisvojio kao član saveza komunista Jugoslavije i on to ne pušta iz ruke! To nije ta država, koja se ujedinila sa Srbijom pre 100 godina, to je privatan posed već 3 decenije i biće još toliko, a ko je sluga na tom imanju, neka ga neka služi gazdi!

Srpska Sparta

Boze mili, ovi izdajnici cine sto znaju, a ne znaju sto cine. A sto cete sa nas 200.000 Srba u Crnoj Gori i onima kojima je Srbija bliska kao sestra. I sa jacima smo izasli u kraj, a kamoli sa vama izrodima. Necete ni znati sto vas je snaslo. Samo cekamo da vidimo dokle cete ovako

Serbia forever

@Srpska Sparta Što bi rekla ona mudra glava Mitropolit Amfilohije, svako na ovom svetu, može da radi šta hoće, ali ne može dokle hoće!

special image